19:10, 17 Травня 2020

Ляшко розповів про дезінфекцію, розтини та те, чи всі пацієнти померли від коронавірусу

Будь-які можливі маніпуляції щодо встановлення діагнозу COVID-19 зі сторони лікарів готові розслідувати, для скількох українців причиною смерті став саме коронавірус встановлять згодом та чому закриття парків мало дві причини.

Про це в інтерв’ю для інтернет-видання «Волинь Online» розповів заступник Міністра охорони здоров’я України, Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

В Україні кількість хворих не сягала навіть третини епідпорогу. У чому причина такого карантину, якщо, до прикладу, у 2018 році від пневмоній в країні померло 6100 осіб і про це ніхто навіть не чув, так само понад 600 осіб померло у січні цього року?

Питання епідпорогу для коронавірусної хвороби не існує взагалі, оскільки епідпоріг розраховується у порівнянні з попередніми роками з неепідемічними роками для грипу і грипоподібних захворювань. Тому ми можемо говорити, що якщо Вам зараз хтось говорить про епідпоріг – це маніпуляція. Стосовно карантину. Ми його вводили після віднесення коронавірусної хвороби до особливо небезпечних інфекцій, враховуючи статистику і динаміку поширення цієї хвороби у країнах Європейського Союзу, у першу чергу, в Італії та Іспанії. Ми бачили в якому стані перебувала їхня система охорони здоров’я, яка набагато краще була підготовлена і ефективніше справлялася. Тому, у першу чергу, наше завдання було уникнути колапсу нашої системи охорони здоров’я, у тому числі екстреної медичної допомоги, щоб надавати її всім, хто потребує, як хворим на коронавірусну хворобу, так і з інфарктами, інсультами і іншими хворобами, які, на жаль, ніхто не відміняє на цей період карантину

Маю дані від своїх читачів, що їхнім родичам пишуть діагноз коронавірус без тестування. Такі приклади були і з хворими, і з померлими взагалі від інших хвороб. Чи може бути викликана така статистика тим, що дехто з лікарів на місцях зловживає заради отримання надбавок. Чи може влада це якось перевірити і контролювати?

Усі надбавки, які доплачує держава за ведення випадку коронавірусної хвороби, виплачують лише у випадку лабораторно підтвердженого діагнозу. Лабораторно підтверджений діагноз може бути лише методом полімеразної ланцюгової реакції у вірусологічній лабораторії. Тому будь-які маніпуляції зі сторони лікарів, які можуть виписувати діагнози, не будуть прийматися до уваги. Якщо є конкретні випадки, які треба розглянути, давайте нам, ми сформуємо комісію, проведемо розслідування і будемо вживати відповідних заходів.

А такий тест можливо підробити?

Ні, цей тест неможливо підробити. Його проводять у вірусологічній лабораторії і кожен його результат тестування записується на ідентифікаторі для полімеразної ланцюгової реакції. Будь-яка компетентна особа, яка перевіряє результати досліджень, бачить чітко штрих-код і бачить його результат у лабораторії, тому підробка у конкретному випадку неможлива.

Чому коронавірус вказують, як причину смерті, коли людина має тяжкі хвороби і померла від них? На Волині були такі випадки, наприклад, лейкемія, де будь-яка ГРВІ небезпечна для людини, а не саме коронавірус.

Ми всюди повідомляємо, що ми говоримо не про причинно-наслідкову смерть від коронавірусу. Ми говоримо про зареєстровані летальні випадки хворих з коронавірусною хворобою. Ми ніде не вказали, що ми оперативно повідомляємо, що це внаслідок коронавірусної хвороби. Ми показуємо усіх хворих і померлих, в кого діагностували коронавірусну хворобу. У подальшому ми ретроспективно чітко покажемо після патологоанатомічних розтинів. Після аналізу будемо показувати статистику у скількох померлих збудник і хвороба призвела до летального випадку, у скількох хвороба призвела до ускладнень хронічних захворювань, у скількох – це було, просто, поєднання інфекції і коронавірусна хвороба не призвела до летального випадку, оскільки летальний випадок був внаслідок інших інфекційних або неінфекційних хвороб, наприклад, інфарктів тощо.

Тобто розтини уже проводять? Бо раніше не проводили.

Розтини проводили і раніше. І сьогодні є прописаний наказ Міністерства охорони здоров’я про порядок проведення патологоанатомічного розтину, проведення судово-медичної експертизи. Питання правильної статистики – це загальносвітова тенденція, оскільки різні країни звітують по-різному, і це впливає на показник летальності, який оцінюють, порівнюючи країни. Німеччина, наприклад, не показує летальні випадки від коронавірусної хвороби, якщо коронавірусна хвороба не призвела до смерті. Вони показують лише від пневмонії або інших ускладнень, які чітко демонструють, що це коронавірусна хвороба. Ми ж показуємо усіх, в кого був встановлений діагноз коронавірусна хвороба, і навіть летальні випадки від ускладнень, там, де була пневмонія і інші захворювання. Ми проводимо дослідження навіть інфекційного матеріалу для того, аби подивитися, чи не пропустила наша система епіднагляду і охорони здоров’я випадків коронавірусної хвороби.

Примітка редакції: Завідувач кафедри патологічної анатомії № 2 медуніверситету імені Богомольця, президент ГО «Асоціація патологоанатомів України», професор Сергій Гичка 14 травня в інтерв’ю «Главкому» сказав, що патологоанатомічний розтин інфікованої людини роблять рідко, а без цього складно сказати, від чого саме померли люди.

Я уточнюю щодо коронавірусу як причини смерті, тому що Волинська ОДА інформує так, наче це від коронавірусу померли.

Є питання людського фактору, питання трактування. Ми говоримо: «Є повідомлення про випадок смерті у людини, яка хворіла на коронавірусну хворобу».

Примітка редакції: Під час регулярних брифінгів заступник голови Волинської ОДА Тетяна Щербак інформує про летальні випадки, а важкі хвороби вказує лише як супутні патології (наприклад, цукровий діабет, лейкемія, серцево-судинні захворювання тощо).

Ви визнали, що дезінфекція будинків та вулиць, закриття парків були лише для ефекту залякування. Хто тепер відповість за витрачено безцільно кошти, а також за тривожні стани людей, неможливість прогулянок на свіжому повітрі, які навпаки корисні?

Подивіться на першоджерело, як я говорив на телеканалі «Україна», і там не було нічого вказаного, так як Ви це трактуєте. Я говорив про те, що є питання епідеміологічної ефективності і є питання психологічне.

Але ж це тиск.

Поєднання цих заходів впливає на дотримання умов карантину і на ріст захворюваності на коронавірусну хворобу. Закриваючи парки, ми говорили про те, що ми впливаємо на два фактори. Перший – це на масове скупчення людей, яке могло призводити до порушення соціальної дистанції та передавати збудник вірусу, який передається на відстань до одного метра. Ми ж бачили, що робиться у парках та на майданчиках. По-друге, закриті парки психологічно людей налаштовували на те, що краще в цей день посидіти дома, не виходити на вулицю, не йти в маси скупчень людей, тому перекручуючи фрази, які були на екрані, отримуючи певні політичні дивіденди, ми починаємо розкручувати зовсім не ті речі, які потрібно говорити під час карантину.

Стосовно обробки поверхонь, завжди є ефект, оскільки завжди є вплив на збудника інфекційної хвороби, обробляючи певні поверхні, ми знову ж таки робили комплекс заходів, які дають ефект в комплексі і впливають на поширення коронавірусної інфекції.

Примітка редакції: в інтерв’ю виданню «Lb.ua» у квітні Віктор Ляшко говорив, що дезінфекція має вплив на психологію громадян: «Я вам скажу, що коли обробляються під’їзди дезінфікуючим засобом, люди похилого віку змушують себе сидіти вдома, бо вони ще бояться тієї хімії більше за коронавірус».

Щодо дезінфекції будинків зрозуміло. А для чого дезінфікувати вулиці?

Відкрийте на сайті охорони здоров’я є розділ документи, є Постанова Головного державного санітарного лікаря і є прописані вимоги до проведення дезінфекцій. Давайте ми подивимося, що рекомендує Головний державний санітарний лікар України.

Примітка редакції: серед постанов Головного державного санітарного лікаря та наказів МОЗ немає жодного документу, який зобов’язував би здійснювати дезінфекцію будівель та вулиць.

Чим виправдане використання одноразового посуду для різних закладів, що збільшить шкоду для довкілля, якщо і раніше були різні віруси, і не лише респіраторні. А також у нас офіційно триває епідемія туберкульозу, який хоч і не є вірусною хворобою, але не менш небезпечний. Невже раніше посуд можна було мити, а зараз – ні?

Якщо ми відкриємо знову ж таки рекомендації Головного державного санітарного лікаря для закладів громадського харчування, ми побачимо, що там прописано використання і одноразового посуду на винос, і використання багаторазового посуду за умови наявності можливості проведення його миття і обробки під високою температурою. То вже на місцях трактують. Конкретні випадки ми будемо розглядати, але постанови є опубліковані на сайті Міністерства охорони здоров’я, тому посилання на прізвище Ляшко і «Ляшко сказав» доволі часто використовують  зараз в різних форматах, тому я завжди рекомендую всім звертатися до першоджерела або написати мені особисте повідомлення.

Який сенс носити усім маски, якщо це нічого не дає і навпаки шкодить, назбируючи туди різних мікроорганізмів? Люди, не маючи грошей, носять одну і ту саму замазану маску десятки разів тільки, аби поліція не вчепилася. Це ж навпаки може викликати якісь серйозні хвороби.

Якщо Ви згадаєте усі наші брифінги, які проводив я особисто, певний період часу я виходив без маски, і говорив, що маска повинна одягатися на хвору людину, яка має респіраторні симптоми. Потім в певний період часу, коли в Україні визначили надзвичайну ситуацію поширення коронавірусної хвороби, запроваджений карантин, ми вийшли і сказали чітко і всім: «Ми сьогодні всі потенційно інфіковані, тому заходячи в громадський заклад, ми повинні одягнути маску, бо ніхто не знає, і не впевнений, в якій стадії інкубаційного періоду він перебуває на цей момент. Тому одягаючи маску, ми потенційно говоримо, що вона не захищає мене особисто, як людину, яка одягнула маску, від можливості інфікування, але у той час вона захищає всіх, хто перебуває біля мене при можливості, коли я можливо, буду інфікований. Тому в період епідемії навіть ВООЗ змінила свої рекомендації і сказала, що в період епідемії обґрунтовано носити маски в громадських місцях навіть людям, які без клінічно виявлених симптомів респіраторних захворювань. Це у них є на сайті. Коли у нас не буде епідемії, ми будемо казати, що маска потрібна тільки людині із симптомами, якщо у нас потенційно є епідемія, потенційно є приховані носії безсимптомні, краще і раціональніше носити маску всім.

Примітка редакції: інтернет-видання «Волинь Online» перевірило англомовну та російськомовну версії офіційного веб-сайту Всесвітньої організації охорони здоров’я і не знайшло рекомендацій щодо носіння масок для усіх. Додаємо скріншот за станом на 16 травня.

Також зауважуємо, що ніхто не контролює, що деякі люди носять респіратори. А носіння респіратора не захищає оточуючих, тому що людина видихає нефільтроване повітря через його клапан, тому, якщо людина заражена, вона заражатиме і інших навіть у респіраторі.

Який відсоток летальності в Україні і у світі?

В Україні відсоток летальності 2,7 %, у світі близько 4 %, але у країнах Європейського регіону, наприклад, в Італії, у Британії – 12 %. Це все оперативні дані. Далі відсоток летальності буде робитися ретроспективно і буде порівняння динаміки з попередніми роками, тому будемо все це відслідковувати і публікувати. Ми у себе чітко публікуємо на сайті всю інформацію щодо пневмоній. Загальна кількість смертей за січень і лютий у нас вже є.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: