20:21, 18 Січня 2024

Мінно-вибухові травми: як постраждалому населенню отримати допомогу та пільги

В Україні цивільне населення внаслідок війни опинилося під загрозою отримати інвалідність внаслідок вибухонебезпечних предметів та боєприпасів. Декілька сотень українців отримали поранення внаслідок мін та інших вибухонебезпечних предметів. Держава змінила законодавство, аби допомогти постраждалим та надала їм пільги.

Про те, як правильно зафіксувати свій статус постраждалого та отримати інвалідність та яка є підтримка від держави з’ясовувало інтернет-видання «Волинь Online».

Як оформити інвалідність внаслідок мінно-вибухових травм

За інформацією ДСНС України станом на жовтень 2023 року 559 людей отримали поранення різного ступеня тяжкості від мін і вибухонебезпечних предметів та 261 особа загинула.

Юристка благодійного фонду «Рокада» Волинь» Вероніка Ольшевська, яка працює за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» розповіла, що до постанови Кабінету Міністрів «Деякі питання встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я» внесли зміни, які тепер дозволяють встановлювати інвалідність не лише військовим, а й цивільному населенню, яке постраждало внаслідок війни.

«Особа, яка постраждала від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння може встановити собі цю інвалідність і пізніше отримати певні пільги. Це може бути встановлений статус постраждалий внаслідок дії вибухонебезпечних предметів або особа з інвалідністю внаслідок війни. Це важливо, бо отримане мінно-вибухове поранення можуть часто записати, просто, як загальне захворювання, навіть, якщо втратив руку», – наголошує юристка.

Вона пояснює, що для того, аби оформити цей статус, потрібно виконати певні умови:

«Щоб отримати ці пільги, у довідці від МСЕК має бути вказане не загальне захворювання, а саме, що особа постраждала від мінно-вибухових предметів. Є певна процедура. Якщо особа постраждала, вона має звернутися до поліції там, де це відбулося, правоохоронці зафіксують злочин проти вас – отримання ушкоджень здоров’я внаслідок дії вибухонебезпечних предметів та війни. Після цього потрібно отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Ми також допомагаємо отримати цей витяг, якщо особа самостійно не може це зробити, – ми відправляємо електронною поштою запит і відповідь надходить з цим витягом».

Самостійно цей витяг можна отримати, написавши заяву на електронну пошту поліції тієї області, де подавали заяву. Контакти можна знайти на сайті Національної поліції у розділі «Контакти» у вкладці «Територіальні органи». Або ж якщо кримінальне провадження перебуває у Службі Безпеки України, то на сайті СБУ обираєте розділ «Регіональні управління», обираєте область, де подавали заяву про вчинення злочину та на вказану електронну пошту пишете заяву.

Після цього з цим витягом потрібно звернутися до сімейного лікаря.

«Особі дають направлення на Медико-соціальну експертну комісію. З цим направленням і пакетом документів людина має звернутися до МСЕК», – пояснює юристка.

Перелік необхідних документів для отримання статусу «Постраждалий внаслідок дії вибухонебезпечних предметів»: паспорт або ID-картка; військовий квиток або тимчасове посвідчення; витяг з ЄРДР; в окремих випадках трудова книжка або копії, довідки з місця праці; направлення на МСЕК (ф. № 088 / о); оригінали медичної документації (виписки з амбулаторної карти, результати обстежень, консультативні висновки спеціалістів тощо), амбулаторна картка хворого.

Після того, коли вже вставлений статус постраждалого потрібно звернутися до органу соціального захисту за місцем фактичного проживання, написати заяву та оформити соціальну допомогу, пільги та пенсію.

Щоб отримати статус «Особа з інвалідністю внаслідок війни» після отримання витягу з ЄРДР потрібно після проходження лікування звернутися до МСЕК за місцем проживання для встановлення причини інвалідності. Отримавши довідку МСЕК потрібно написати заяву до Мінветеранів.

До заяви потрібно додати: копії сторінок паспорта або ID-картки громадянина України (для осіб віком до 14 років копія свідоцтва про народження); копію ідентифікаційного коду; копію первинної медичної облікової документації, форми яких затверджені Міністерством охорони здоров’я, висновок медичного експерта, що засвідчує факт отримання поранень чи інших ушкоджень здоров’я від вибухонебезпечних предметів; копію довідки МСЕК про групу і причину інвалідності; довідку про відсутність чи наявність судимості; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, сформований не пізніше, ніж за три місяці до звернення; за наявності – інші документи, які можуть засвідчити, що постраждалий пошкодив здоров’я через боєприпаси.

Після того, як буде рішення Мінветеранів, потрібно повторно звернутися до комісії МСЕК, щоб зазначити причину інвалідності «особа з інвалідністю внаслідок війни». І уже після цього звертатися до органу соцзахисту та оформити пільги та пенсію.

Юристка наголошує, якщо МСЕК відмовляється надати цей статус, то можна оскаржувати рішення в суді або вищестоящого органу:

«Якщо таке стається, то ми або перенаправляємо до безоплатної правової допомоги, тому що тут вже буде потребувати залучення адвоката або в ГО  «Право на захист», наших партнерів, тому що вони також мають право представляти інтереси в суді, якщо такі випадки трапляються».

Які пільги можуть отримати постраждалі від війни

Постраждалий внаслідок дії вибухонебезпечних предметів має право на: одноразову компенсацію та щорічну допомогу на оздоровлення;  проходження безоплатної психологічної, медико-психологічної реабілітації у відповідних центрах з відшкодуванням вартості проїзду в обидві сторони та вартості проживання протягом проходження реабілітації (у випадку, якщо проживання не надається); позачергове обов’язкове забезпечення постраждалих дітей місцями у закладах дошкільної освіти незалежно від відомчої підпорядкованості; виплати постраждалій дитині у підвищеному розмірі державної соціальної допомоги, призначеної дітям з інвалідністю віком до 18 років.

Особа з інвалідністю внаслідок війни має право на безоплатне одержання ліків за рецептом; 75 %-ву знижку за квартплату; безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту; щорічне медичне обстеження і диспансеризацію; виплату допомоги із тимчасової непрацездатності, що дорівнює 100 % середній зарплаті, незалежно від стажу роботи; використання чергової щорічної відпустки у зручний час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати терміном 14 календарних днів на рік; переважне право на залишення на роботі під час скорочень; першочергове забезпечення житловою площею; інші пільги.

«Це практично ті самі пільги, що йдуть і військовослужбовцям, що отримали інвалідність внаслідок бойових дій. Це все за рахунок державного бюджету. Цивільне населення також страждає, тому цей механізм удосконалили», – пояснює юристка.

Як на Волині допомагають оформити інвалідність внаслідок мінно-вибухових травм для ВПО

Вероніка Ольшевська зазначає, що на Волині з липня 2022 року відколи вона працює над цим напрямком, було п’ять випадків, коли ВПО потребували оформити інвалідність внаслідок мінно-вибухових травм.

«Але до логічного завершення дійшов лише один – це вже видали посвідчення і було рішення. Другий ми очікуємо також результату, із комісії із Мінветеранів, бо ми долучали ще висновок експерта. Однією із умов, якщо направляються документи на Мінветеранів, – це має бути висновок медичного експерта. Якщо його немає, то у такому порядку потрібно звертатися з заявою про те, щоб провели таку експертизу. Але, здебільшого, це відбувається відразу, вони зразу роблять цей висновок. У мене був такий випадок, що ми брали лише витяг, а коли комісія просила долучити саме висновок експерта, то ми писали заяву та зверталися до поліції тієї області, і вони надіслали нам новий витяг із висновком експерта», – зауважує юристка.

Вона зазнає, що людям, які будуть подавати документи до МСЕК потрібно бути готовими до того, що це тривалий процес, але у будь-якому випадку залежить від обставин та чи є в людини всі потрібні документи. Останній випадок у її практиці зайняв чотири місяці, зараз людині вже видали посвідчення.

До слова, хоч постраждалі зверталися на Волині, всі вони вимушено переміщені особи – приїхали з Лисичанська, Красного Лиману та Часового Яру. Всі вони з втраченими кінцівками.

«Є навіть одна сім’я. Чоловік вже отримав це посвідчення, а жінка ще очікує, тому що тривалий час вона лікувалася і їй не було можливості пройти МСЕК», – додає юристка.

Фахівчиня взаємодії з органами влади благодійного фонду «Рокада» Волинь» Олена Кузьмич зазначає, що їхній фонд є виконавчим партнером УВКБ ООН і з 2022 року допомагає ВПО. Одним з важливих напрямів їхньої роботи є саме юридична допомога, бо хоч і основна мета фонду – це психосоціальна підтримка, але у ВПО виникає дуже багато юридичних питань, тому БФ «Рокада» шукає інших партнерів, які можуть у цьому допомогти. І одна з актуальних тем – це мінно-вибухові травми.

Фахівчиня розповідає, що у своїй роботі вони постійно спілкуються з внутрішньо переміщеними особами, які проживають, як в прихистках для ВПО, так і поза їх межами. І були такі випадки, коли вони виявляли у прихистку для ВПО, людей які отримали поранення, втратили кінцівки, та не знали, що вони можуть цей випадок зареєструвати і отримати допомогу:

«Власне тому ми хочемо розповісти, що це насправді актуально, тому що люди навіть не знають, що таке є, а ми розуміємо, що переселенці продовжують приїжджати на Волинь з різними життєвими історіями. Також ми запартнерилися з ГО «Асоціація саперів України», щоб попереджати такі випадки. По-перше, ми розуміємо, що дуже багато людей, які тут не прижилися, на жаль, повертаються під ті вибухи. Ми також розуміємо, що замінований кордон на Волині з білоруссю, де місцеве населення, яке ходило в ліс по гриби, так і ходить. І в минулому році  до нас приїжджала ця громадська організація та проводила тренінги для внутрішньо переміщених осіб.

Ці тренінги досить практичні, розповідали, що робити, якщо ти попав на мінне поле, розвінчували міфи про те, що, наприклад, треба розвертатися і йти по своїх слідах, показували наочно як всі ті міни виглядають. І було видно, що люди бачили всі ті штуки. Так само ми працюємо з ДСНС дуже активно, вони приїжджають у наші прихистки, де проживають внутрішньо переміщенні особи і постійно про це нагадують, бо є велика проблема – це безпечність людей. Нам з ДСНС розказували дурацькі випадки, коли ставалося нещастя, то ж ми не втомлюємося розказувати про це, намагатися цьому запобігти».

До слова, наразі БФ «Рокада» Волинь» проводить опитування – якщо Ви або члени Вашої родини отримували мінно-вибухове поранення, наслідком якого стало встановлення групи інвалідності, просять відповісти на питання.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: