19:00, 15 Лютого 2021

Відкрита Любомльщина та закритий Луцьк: як на Волинь не пускали іноземців

Відвідини родичів на Волині іноземцям українського походження дозволяли як виняток: про режими допуску іноземців у західні області України йдеться у доповідній записці Центральному комітету КПУ від 3 березня 1966 року.

Документ оприлюднили у телеграм-каналі «KGB Files».

Як зазначають у документі, за дорученням ЦК КПУ та КДБ Комітет держбезпеки України вивчив питання щодо в’їзду у західні області УРСР іноземців українського походження з капіталістичних країн.

Постановою Ради міністрів СРСР від 1953 року західні області республіки були цілковито закриті для в’їзду іноземців («в інтересах оборони країни, а головним чином з політичних поглядів»). У наступні роки до постанови вносили низку змін, а саме: відкрили для відвідин туристами з капіталістичних країн обласні центри Львів, Тернопіль, Ужгород, Рівне та Чернівці; дозволили транзитний проїзд іноземців залізничними шляхами Чоп-Ужгород-Львів-Тернопіль-Київ, Брест-Ковель-Сарни-Київ, Варшава-Львів-Івано-Франківськ-Чернівці-Варна, автотрасами Чоп-Мукачево-Львів-Дубно-Рівне-Київ, Шегині-Львів, у 1966 році відкрили автотрасу Брест-Ковель-Луцьк-Рівне. У низці областей на місцях дозволяли іноземцям-українцям відвідувати родичів у закритих районах. Зокрема, протягом 1965 року закриті райони західних областей України відвідало 19 туристів з капіталістичних країн, 74 спеціалісти та понад 400 осіб з особистих справ.

Деякі іноземці, не отримавши дозволу на в’їзд в закриті райони України, зустрічалися з родичами на маршрутах пересування за туром та обговорювали з ним причини відмови в’їзду іноземця.

Враховуючи політичну та оперативну обстановку, а також думку обласних управлінь КДБ, узгоджених з обкомами партії, КДБ України пропонував окрім раніше відкритих міст (Львова, Ужгорода, Рівного, Чернівців та Тернополя) дозволити в’їзд іноземців українського походження з капіталістичних країн з метою туризму чи з особистих справ: у Любомльський, Ратнівський, Горохівський, Камінь-Каширський, Турійський та Ковельський райони Волинської області.

«Маршрути пересування іноземців у ці райони визначити вже відкритими трасами», – зазначають у документі.

Окрім цього, пропонували дозволити членам «прогресивних зарубіжних організацій» в порядку винятку, за узгодженням з УКДБ та особливими відділами КДБ військових частин, під час руху за туром відвідувати рідні села та родичів, які проживають в усіх селах та містах Львівської та Закарпатської областей, а також у деяких районах та населених пунктах решти західних областей.

Дозвіл на виїзд іноземців у вказані населені пункти пропонували дозволяти лише на авто у супроводі працівника «Інтуриста» за маршрутом, визначеним УКДБ та лише в період світлового дня.

Зазначали, що командувач Прикарпатського військового округу щодо вказаних пропозицій висловив заперечення.

До списку районів та населених пунктів, куди у порядку винятку можна дозволяти в’їзд членів прогресивних зарубіжних організацій, увійшли Львівська та Закарпатська області повністю, низка населених пунктів Чернівецької області, Івано-Франківськ та низка населених пунктів Івано-Франківської області, а також місто Рожище на Волині. Зауважимо, що Луцьк не згадується як місто, куди, бодай як виняток, можна дозволити в’їзд іноземців з капіталістичних країн.

До документу додавали мапу західних областей УРСР, на якій позначені «відкриті» для іноземців райони.

Нагадаємо, що за радянських часів Волинь та Луцьк тривалий час залишалися частинами «радянської фортеці», малодоступними для туристів із західних країн.

Павло ПЕРЕВЕДЕНЕЦЬ

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: