15:21, 15 Березня 2019

Уряд почне нові переговори з МВФ щодо можливості зниження цін на газ для населення

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман дав доручення Нафтогазу та Міністерству фінансів почати дискусію з Міжнародним валютним фондом, аби не допустити підвищення цін на газ для населення через те, що вартість імпорту газу наразі є нижчою, за регульований тариф.

Про це Гройсман повідомив під час виступу у парламенті 15 березня, — пише “Громадське”.

«Я сьогодні доручу Нафтогазу спільно з Мінфіном почати робочу дискусію з МВФ для того, аби врегулювати це питання та не допустити будь-яких підвищень цін на газ для населення, спираючись на пропозицію Нафтогазу (щодо можливості продавати газ населенню дешевше — ред.)», — повідомив прем’єр.

Водночас він ще раз заперечив можливість скасування державного регулювання ціни на газ для населення (спеціальних зобов’язань, за якими Нафтогаз має продавати газ населенню за зниженим тарифом). Зазначимо, що саме у скасуванні спеціальних зобов’язань і полягала пропозиція Нафтогазу щодо можливості зниження цін на газ.

14 березня повідомляли, що Нафтогаз запропонував уряду скасувати державне регулювання ціни на газ для населення, адже там придбали у Словаччині газ за ціною, яка є нижчою за встановлену урядовою постановою.

Гройсман відповів на цю пропозицію, закликавши Нафтогаз знизити ціни на газ для населення, проте відмовився скасовувати державне регулювання цін.

«Але в пропозиції Нафтогазу може бути пастка: вони пропонують скасувати обмеження ціни. І якщо ми його скасуємо, завтра вони прийдуть і скажуть: ціна зросла і має бути 10 або 11 гривень (за кубометр газу — ред.). Я цього допустити не можу», — повідомив Гройсман 14 березня.

Підвищення цін на газ для населення до ринкового рівня було та залишається ключовою вимогою Міжнародного валютного фонду для продовження співпраці з Україною.

Зазначимо, що Нафтогаз продає населенню газ за нижчими цінами, ніж промисловості. Ціни на газ для населення встановлює уряд (покладаючи на Нафтогаз зобов’язання продавати газ споживачам за 8550 гривень за тисячу кубометрів). Промисловість купує газ за ринковою ціною, яка зазвичай є вищою.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ

Нагадаємо, що відповідно до ухваленого восени 2018 року урядового рішення, ціни на газ в Україні запропонували підвищувати у 3 етапи. Так, з 1 травня 2019 року ціна на газ для населення мала скласти 9850 гривень за тисячу кубометрів (тобто зрости на 1300 гривень), а з 1 січня 2020 року — до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: