22:40, 31 Жовтня 2019

На Волині дискутували щодо створення північного округу

Голова обласної ради Ірина Вахович ініціювала робочу зустріч із керівниками Камінь-Каширського, Маневицького, Любешівського та Ратнівського районів, аби обговорити можливість створення на Волині четвертого округу із назвою “Північний”.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

До дискусії долучились депутати обласної та місцевих рад, а також представники громадськості. Нагадаємо, наразі Міністерство розвитку громад та територій України пропонує для нашого краю утворення лише трьох округів із центрами у Луцьку, Ковелі та Володимирі Волинському. Втім, регіональною робочою групою, яка створена при облдержадміністрації, відстоюється можливість створення чотирьох повітів.
“Спільно з вами я маю на меті визначити склад цього округу. Якщо нам вдасться напрацювати єдину узгоджену позицію, то, я переконана, що вона буде обов’язково почута в профільному Міністерстві. Крім того, сьогодні триває розробка Стратегії розвитку Волинської області до  2027 року. Мене цікавить також, які сильні сторони та перспективи є нині у північному потенційному окрузі, для того, щоб стимулювати і розвивати ту чи іншу галузь. Адже наразі,  найбільші соціальні виплати ми маємо саме тут, а от податки не є суттєвими.  Високий рівень народжуваності є звісно позитивом, однак нам сьогодні треба разом думати, як зробити його самодостатнім”,-   наголосила на початку заходу Ірина Вахович.
На її думку першочерговим завданням сьогодні  має стати створення ОТГ.   “Якби в мене була нагода ще на початках долучитись до процесів  децентралізації, я б ініціювала створення в області ОТГ на базі усіх існуючих районів, можливо Маневицький і ще кілька найбільших регіонів поділила б на дві громади. Тоді б залишилися звичні історичні назви та  адміністративні споруди, адже райони формувалися роками, вони в різні часи переформатовувались, якщо була така потреба, а ми сьогодні все це перекреслили. В нас все пішло не так, адже ми спочатку роздрібнили наші території, а тепер їх укрупнюємо,”- сказала вона.
Позицію голови облради підтримав і екс-голова Маневицької РДА Андрій Линдюк. “Якби такий варіант був, то сьогодні питання округів не стояло б, адже світова управлінська практика довела, що одна людина з одного центру може управляти 20-30-ма підрозділами. І якби на Волині були створені, близько 20 потужних та спроможних ОТГ, то один префект-державний наглядач, зміг би спокійно їх контролювати”, – зауважив він.
Очільник Любешівської ОТГ Олег Кух, який також є членом робочої групи при ОДА, зауважив, що округ за визначенням, є суто адміністративною одиницею, де будуть сконцентровані органи виконавчої влади, що здійснюватимуть свої функції та повноваження, власного бюджету округ не матиме. “Можна буде говорити лише про робочі місця, адже за попередніми розрахунками  урядовців, чиновницький апарат складатиме не менше ніж 200-300 працівників, які фінансуватимуться державою”, – зауважив він.
У ході робочої зустрічі також гостро постало питання про центр майбутнього  округу, адже жоден з північних районів не має наміру здавати свої позиції. Виключенням є лише Ратнівщина. Голова Ратнівської районної ради Михайло Макарук, озвучив бажання приєднатись до Ковельського округу. “Ми пов’язуємо себе з Ковелем і керуємося у цьому питанні логікою. Для чого нам іти в округ де навіть оподаткування або утримання соціальної інфраструктури не така як у нас в районі. Ми хочемо бути разом з тим регіоном де ми умови однакові, як і в нас. Більше того, Ратнівський район входить у 21-й виборчий округ з центром у Ковелі, ми територіально та еміграційно ближчі до міста залізничників, а також входимо у тамтешній госпітальний округ”, – наголосив він.
У той час, коли Ратне апріорі сходить з дистанції, перетягуванням канату продовжують займатися міста Камінь-Каширський та Маневичі. Присутні на зустрічі представники обох регіонів апелювали різного роду аргументами.
Екс-голова Маневицької райради, а нині тамтешній депутат Петро Зінчук навів присутнім офіційні статистичні дані, щодо економічних переваг свого регіону над Каменем-Каширським. “Ми можемо сьогодні запропонувати хорошу виробничу базу, плюс видобуток бурштину, а це створення нових робочих місць. Не політика визначає економіку, а економіка політику”, – зауважив він.
Між тим, голова Камінь-Каширської районної ради Віктор Сус наголосив, що економічний показник не буде визначальним при формуванні округу, а відтак це не може бути аргументом.
Своєю чергою, депутатка Маневицької районної ради Аліна Базарнова теж переконувала присутніх у необхідності створення центру округу саме в Маневичах. Вона наголошувала на високій активності тамтешніх громад, про що свідчить успішне функціонування в районі ОТГ. Розвинена дорожня інфраструктура, наявність залізничного сполучення та міжнародних автомагістралей – ще кілька наведених аргументів від депутата Маневицької райради Людмили Веремчук.
Учасник АТО та громадський активіст із Каменя-Каширського Богдан Пташник звернув увагу присутніх на те, що їхнє місто також має ряд переваг, зокрема, тут добре розвинена торговельна мережа, активно розвивається бізнес та сфера послуг. Він закликав учасників зустрічі звернути увагу на першочергові потреби громадян – мешканців північних регіонів, які мовляв, кожні вихідні з’їжджаються до Каменя-Каширського в тих чи інших справах.
У ході довгої дискусії були озвучені й інші аргументи стосовно переваг того чи іншого регіону. Майже не долучались до обговорення представники  Любешівщини. Втім вислухавши обидві сторони, які не можуть дійти згоди запропонували свій вихід із ситуації. Зокрема, голова Любешівської районної ради Петро Нагорний висловився про те, щоб центром ймовірного округу визначити місто Любешів, що наразі є чи не найбільш самодостатнім із усіх північних районів нашого краю з огляду на створену там ОТГ.
Ще одним компромісним варіантом, на думку окремих учасників робочої зустрічі, може стати вольове рішення регіональної робочої групи при ОДА,  яка й визначиться зі складом майбутнього четвертого “Північного” округу та його центром.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: