19:10, 10 Червня 2020
#БізнеСильні: Катерина Маслічук та Софія Теслюк заснували сервіс нянь у Луцьку
Започаткувати у місті сервіс, покликаний допомогти мамам, вирішили Катерина Маслічук та Софія Теслюк. Оскільки вони – мами, їм легко вдається відчувати потреби клієнтів та навчати нянь.
Як з ідеї виник перспективний бізнес для допомоги жінкам та чим луцькі мами відрізняються від київських розповіли засновниці сервісу «Coffee Nanny» у Луцьку інтернет-виданню «Волинь Online» у рамках проекту «#БізнеСильні». У цьому проекті ми розповідаємо про історії успіху у сфері бізнесу Волині.
«А чому не ми?»: як економісти в декреті вирішили відкрити сервіс нянь у Луцьку
Катерина вивчала банківську справу, а Софія – також економіст за освітою. Перебуваючи у відпустках по догляду за дітьми, вони вирішили започаткувати власну справу.
«Ми – дві мами. Під час перебування у декретній відпустці ця ідея наче висіла в повітрі, просто, ми побачили в правильний час у правильному місці інформацію, яку одразу вирішили втілити в життя. Нашим діткам вже майже по три рочки. Наші дівчатка одного віку, ми разом гуляємо, дружимо, спілкуємося», – розповідає Софія.
Катерина розповідає про те, як виникла потреба у сервісі нянь:
«У мене двоє діток, в Софії одна дитина. Ми живемо неподалік і у нас виникала така потреба – то я йду за покупками, і щоб мала не вхопила зайву шоколадку в магазині, треба десь лишити дитину. Батьки у нас живуть окремо і далеко від нас».
Як розповідають засновниці, тема няні постійно виникала, хотілося знайти надійну людину, яка могла би десь погуляти з візочком. Але було трохи лячно запрошувати незнайому людину. І саме цей сервіс підкупив своїми стандартами.
«Я просто сиділа і фарбувала волосся, переглядала новини в «Instagram» і дівчата, за якими я стежила, сказали, що вони відкрили такий сервіс в Рівному. І я подумала: «Хтось відкриє такий сервіс в Луцьку. А чому не ми?». Поміркувавши, ми поїхали в Київ, поговорили і вирішили таке зробити у Луцьку. Від побаченого до втілення в життя у Луцьку минуло менше місяця», – зазначає Софія.
Коли вони разом з Катериною їхали у Київ, це був перший раз, коли вони лишили дітей на ніч. Дівчата цілий день перебували на офісі у засновників (бізнес у Луцьку відкрили за франшизою, це мережа по всій Україні).
Швидко продумавши все, організували бізнес. Потрібно було оформити документи та знайти нянь. За два тижні Софія провела приблизно сто співбесід, тоді вона якраз віддала дитину в садочок і мала трохи більше часу. 3 листопада минулого року було відкриття, про це робили анонс у соцмережах, у групах, де спілкуються з іншими мамами.
«Приїжджали засновники з Києва та проводили цікавий майстер-клас для мам. Паралельно наші няні працювали з дітками, на виду у мам, після чого ми робили висновки про те, кого хочемо лишити. Для мам була корисна інформація про те, як швидко припинити істерику, які іграшки що розвивають та у якому віці, як зберегти внутрішній ресурс мами тощо. Особливість сервісу в тому, що няня може у будь-який момент за допомогою підручних засобів забавити дитину», – пояснює Софія.
Як наголошує Катерина, няня мусить бути креативною, і навіть коли поряд немає жодної іграшки, а дитина плаче, вона мусить з ложки зробити собачку і забавити дитину.
Це був перший день, з якого вони заявили, що працюватимуть у Луцьку. Ті, хто були присутні в день відкриття, досі залишилися клієнтами сервісу.
Наскільки складно відкрити власний сервіс нянь
Як зауважують засновниці, ця справа, мабуть, не потребує таких великих вкладень, як, наприклад, відкриття власного кафе. Катерина та Софія мали власні заощадження як стартовий капітал, також їм допомагали рідні та близькі. Цього вистачило на початку, адже відкриття такого сервісу не потребує великих кредитів. До прикладу, відсутні витрати на оренду офісу чи якесь спеціальне устаткування. Кошти були потрібні на поліграфічні матеріали, уніформу для нянь тощо.
Цей різновид бізнесу передбачає багато роботи з людьми, людський ресурс навіть важливіший за матеріальну частину. Катерина зізнається: якщо зіставити на момент відкриття фінансову та людську участь, то це буде 30 на 70. Було багато організаційних моментів щодо пошуку нянь, тому що це обличчя сервісу.
Перевагою франшизи, як зазначає Софія, є те, що тобі допомагають і підказують на початку: де краще шукати нянь, як їх шукати, навчають тебе, як правильно розпочати і з чого почати. Це – дуже важливий момент, тому що, якби це довелося повністю робити самим, знадобилося б більше часу від думки про це до введення в роботу.
Любов до дітей, комунікабельність, стресостійкість та курс домедичної допомоги: якою повинна бути няня
Серед вимог до нянь, повідомляє Катерина – приємна зовнішність, комунікабельність, але не балакучість, стресостійкість, але перш за все – любов до дітей. Окрім того, няня повинна бути акуратно вдягнута, мати короткі нігті та зібране волосся.
«Буває вогник в очах, коли жінка приходить до нас на співбесіду, і ти бачиш, що вона цього дійсно хоче, їй це подобається. А коли вона каже: «У мене зараз немає роботи, може, я попрацювала б нянею?», тоді ми кажемо ні. Обов’язкова наявність медичної книжки, також ми уточнюємо стан здоров’я перед викликом», – розповідає Катерина.
Також, зі слів Софії, для нянь організовують курс домедичної допомоги. Якщо людина пройшла співбесіду та тестування, няням за рахунок сервісу проводять сертифіковані курси першої домедичної допомоги .
«Я сама пройшла ці курси і отримала практичні навички надання першої домедичної допомогти, тобто допомоги, яка має буде надана до приїзду медиків. Цей досвід залишається у наших нянь на все життя. Ця практика дуже потрібна і в повсякденному житті. На такі курси ми з радістю запрошуємо і наших мам», – говорить Катерина.
Серед працівниць сервісу є ті, хто працює і ті, хто навчається:
«У нас є кілька варіантів роботи. На погодинну роботу стараємося брати нянь не старших 30 років, оскільки це дуже динамічний графік. Важлива здатність виконувати правила сервісу – що старша людина, тим менше вона хоче виконувати чиїсь вказівки. На постійну основу ми навпаки шукаємо нянь віком за 30 років», – розповідає Софія.
Як зауважує Катерина, основна діяльність – це сервіс погодинних нянь:
«Тобто, наприклад, мама звертається і каже,що няня потрібна на дві години після обіду. Крім того, у нас є функція постійної няні, коли є запит від сім’ї, що потрібна няня декілька разів на тиждень чи мало не цілодобово. Також пропонуємо няню на свято – допомога в проведенні дитячого дня народження. Якщо на святкуванні ви хочете поспілкуватися з гостями, з друзями, гарно провести час, така послуга досить доречна. Є послуга «няня на вечір»: коли вам хочеться влаштувати романтичний вечір, прогулятися з чоловіком, проїхатися на велосипеді, няня на 3-4 години приходить, може вкласти дитину спати».
Також є вузькоспеціалізовані няні. Розпочали з няні-логопеда, коли спеціаліст приходить до клієнта додому, надає консультації тощо. Є няня, яка займається підготовкою до школи, може забрати дитину зі школи, допомогти зробити уроки, завести з одного гуртка на інший. Няня може бути з дитиною у будь-якому приміщенні, наприклад, супроводжувати маму та дитину в поліклініці. Якщо мама водить авто, няня може бути супроводжуючою. Няня може піти на день народження чи інше свято і бути не груповою нянею, а доглядати суто за однією дитиною.
«Ми самі мами і чудово розуміємо клієнтів. Наприклад, мені не хотілося б, щоб щоразу приходила інша няня, якщо потреба є 2-3 рази на тиждень. Ми так і стараємося, направляємо одну», – наголошує Катерина.
Завершальним екзаменом для нянь під час прийому на роботу є практичне заняття: засновниці сервісу беруть їх до своїх дітей або дітей знайомих.
«Ми бачимо, як няня заходить, як вона реагує на нестандартні ситуації, як грається тощо. Від моменту, коли ми відкрилися, до першого замовлення минуло 2-3 тижні – це була відома в Луцьку людина, яка не знала, що вона перший клієнт. За той час, що працюємо, ми отримали відгуки про нянь і розуміємо, якій мамі яка з них більше підходить», – розповідає Софія.
Враховують і особливості та потреби няні. Наприклад, дівчина може боятися собак чи закритого простору.
«Коли мама замовляє няню, вона заповнює анкету, де вказує максимум подробиць. До прикладу, якщо дитина ніколи ще ні з ким не лишалася, ми пропонуємо взяти пробне заняття, побути з дитиною та нянею разом. Або буває, що дитина боїться жінок з білявим волоссям. Просимо надавати інформацію про те, чи є тварини, чи є ліфт у будинку (якщо няня боїться замкнутого простору, вона не зможе з’їхати з візочком ліфтом)», – розповідає Софія.
Засновниці сервісу завжди телефонують та цікавляться, чи все було гаразд.
«Вік живи – вік учись. Ми працюємо за стандартами, прагнемо кращого, а перейти комусь дорогу ми ніколи не намагалися», – зазначає Катерина, говорячи про те, чи почувається впевнено на ринку послуг.
Софія пояснює:
«Ми намагаємося не конкурувати з кимось, а тримати рівень, який ми для себе визначили. Звичайно, няні завжди були і є – не від сервісу, а люди, які підпрацьовують нянями. Але чи були подібні агентства у Луцьку, я не знаю».
Опитування знайомих та «мамине радіо»: як вдалося знайти перших клієнтів
Коли засновниці бізнесу думали над тим, пробувати чи ні у Луцьку, запитували знайомих, чи ті теоретично скористалися б такими послугами.
«80 % були готові скористатися. Доки дійшло до справи, зрозуміли що багато хто не готовий – це і грошовий фактор і інше», – розповідає Софія.
Зі слів Катерини, вже з’являються клієнти за відгуками, рекомендаціями. Також відкрили сторінку сервісу у соцмережі.
«Це «мамине радіо». Мами одна одній швидко радять. Наприклад, ми запустили рекламу в «Instagram» і перша мама у нас замовила послугу, розповіла трьом своїм колегам на роботі. І з тих трьох одна мама теж скористалася нашими послугами, такий ланцюжок утворюється. Також ми беремо участь у різних заходах», – розповідає Софія.
У планах підприємиць – щомісяця здійснювати масовий захід, куди запрошують нинішніх та потенційних клієнтів, друзів, сусідів, влаштовують посиденьки, на які треба приходити з дітьми. Завжди намагаються знайти оптимальний варіант для мам та дітей.
«У цей час зацікавлені і діти, і мами. Діти активно і весело проводять час з нянями, мами спокійні, тому що бачать дітей і знають, що з ними все буде гаразд. Мами у цей час насичуються інформацією або, просто, спілкуються з такими ж мамами. У нас був досвід проведення аромотерапії, залучали партнерів. Також ми брали участь у Науковому пікніку, де представляли свій сервіс», – говорить Катерина.
Карантин та нові ідеї: допомога мамам, які не знають, чим розважити дітей
Під час карантину в Софії та Катерини з’явилася ще одна ідея – «Busy Box» для нянь, щоб було чим забавити дитину. У цьому боксі будуть ігри, які мама зможе запропонувати дитині. Це – забавки для кожного віку, для дітей віком від року до восьми. Там є інструкції про те, яку гру яким чином можна використовувати. Бокс містить ігри для розвитку дрібної моторики, лічби, розрізнення кольорів. До прикладу, там є хороша альтернатива кінетичному піску – кольоровий рис. Також є цікава гра з кольоровими сніжками. Кожен бокс наповнюватиметься різними іграми, які будуть змінюватися. Це – новинки для дітей, адже сучасних дітлахів складно здивувати новою грою.
«Для того, щоб самотужки зібрати таку коробку, потрібно багато часу та зусиль. Ми плануємо створити три різних бокси, які відрізнятимуться наповненням та ціновою категорією. Їх можна буде придбати як для себе, так і на подарунок. Всередині кожного буде приблизно по десять ігор. Вони будуть компактні та в гарній коробці і мама завжди це матиме під рукою», – пояснює Катерина.
Ці іграшки Софія та Катерина тестували, спостерігаючи за реакцією власних дітей.
Під час карантину підприємиці підтримують зв’язок з клієнтами та нянями. Але наразі вони не можуть проводити масові заходи, які важливі для знайомств та пошуку цікавих партнерів.
Катерина оцінює карантин як період, що приніс як негатив, так і позитив:
«Позитив від карантину в тому, що він допоміг у втіленні ідеї, яка давно висіла в повітрі – це наші бокси. Це був час, щоб їх класно продумати і запустити. Негатив – те, що багато наших клієнтів – мами в декреті, які працювали у сфері послуг, ми втратили цих клієнтів. Але карантин пережили досить непогано і потрохи відновлюємося».
Зі слів Софії, няні зараз спілкуються між собою, діляться досвідом – хтось вміє заплітати зачіски, хтось в’яже, вивчає спеціальну літературу.
Як подолати упередження щодо нянь та чому іноді треба бути психологом для клієнта
Певні упередження щодо використання такого сервісу є в багатьох людей, однак коли є потреба залишити дитину під наглядом для того, щоб займатися справами, це переважує сумніви:
«Мама хоче людину, з якою вона зможе залишити дитину і зробити якісь свої справи. Багато сумнівів відпадає на етапі спілкування зі мною. Я завжди передзвонюю, запитую, чи є якісь особливі потреби, наприклад, є діти, які потребують спеціальної дієти, мають алергію тощо. Ми стараємося усе максимально дізнатися та передати няні, щоб вона була готовою. Відповідно, потім мама задоволена» – розповідає Катерина.
Софія додає:
«Наше суспільство ще на етапі прийняття такої послуги та професії як няня: «Як? Ти свою дитину лишиш на когось? Що, бабуся не може посидіти?». А потім бабуся прийде, піврічній дитині котлеток насмажить…».
Були випадки, коли бабуся дізнавалася, що до дитини прийде няня та казала, що прийде сама попри проблеми зі здоров’ям і няня не потрібна. Буває і таке, що мама каже: «Хай няня подивиться, щоб бабуся не давала дитині того і того». Іноді няня йде на допомогу бабусі.
«Як не крути, власні діти дають найкращий досвід, вони одразу адаптують. Ми як мами можемо відчути, що хоче клієнт. Я знаю, що хочу від няні і можу це все безпосередньо донести нашим дівчатам», – наголошує Софія.
Як зауважує Катерина, іноді для клієнтів доводиться бути і психологом, і священиком:
«Коли жінка була вагітна, всі її носили на руках, а після народження дитини жінці у перший-другий місяць складно впоратися емоційно. Няня тоді потрібна, щоб побути поруч, щось підказати».
Попри те, що сервіс не практикує надання порад від нянь, але був випадок, коли мама сама просила дати їй досвідчену няню, щоб та підказала, що і як робити з дитиною.
Катерина розповідає, що працівниці сервісу проходять школу нянь, де вивчають етику роботи у сім’ї – як правильно прийти, подзвонити, слідкувати, щоб дитина була у безпеці, прислухатися до порад мами, бути скромною:
«Є, наприклад, курс про психотипи дітей, етапи їхнього розвитку, як з ними краще бавитися, як працювати з істериками. Няні після проходження цього навчання володіють базовими навиками роботи в родині, а все решта приходить з практикою, досвідом. Няня і мама на момент виклику заповнюють інформаційний листок, де вказується фізичний та психологічний стан малюка, які улюблені іграшки, чи можна дитині дивитися мультики, які у дитини є страхи та фобії».
Чи створює дитина перепони для бізнесу
Жінкам, які мають дітей та вагаються, чи варто відкривати власну справу, засновниці сервісу радять користуватися кожною хвилиною та намагатися втілити свою ідею.
«Я вважаю, що дитина – це найкращий стимул, який дає тобі зрозуміти, що у тебе стільки енергії і стільки вільного часу, про який ти навіть не знала. Я взагалі не люблю сидіти без діла, а народження дитини мене дуже стимулювало в усіх сферах. Я навчилася правильно використовувати кожну вільну хвилину. Народивши дитину, я не бачила перепон – могла поєднати з нею уроки англійської, ми ходили на розвиваючі заняття і в той момент я робила щось своє, вдома ми не сиділи. Тому я не бачу перепони для відкриття власної справи в народженні дитини, якщо є ідея», – говорить Софія.
Катерина радить не відкладати справи на завтра:
«Треба, просто, користуватися кожною хвилинкою і якщо у тебе є ідея, намагатися її втілити. Нехай перша спроба буде невдала, друга провальна, обов’язково буде успішна. Жінка повинна визначити, до чого у неї є схильність. Хтось любить куховарити, як я, хтось вишивати, вигадувати щось творче».
На її думку, жінці треба порадити прислухатися до себе, впорядкувати свій час і пробувати, що підійде. Тому що зараз, мовляв, є багато можливостей – хтось може все життя в’язати ведмедиків на продаж, а хтось може бути директором банку і не зможе сидіти вдома і в’язати ведмедиків. А є жінки, які працюють в таксі і їм це класно.
«Є момент, коли людина щось відкладає на час, коли підросте дитина. Тут справа не в дитині, а в ставленні до життя і до власної справи. Хочу – значить, знайду як це зробити», – відзначає Софія.
Підтримку засновницям бізнесу забезпечують чоловіки:
«Чоловіки нас підтримують і фінансово, і морально і завжди сидять з дітьми, коли потрібно провести робочі збори. Але зазвичай ми користуємося послугами наших нянь, коли потрібно чи провести співбесіду, чи організувати зустріч мама-няня. Ми постійно тримаємо зв’язок з нянями. Якось навіть на свято моя дитина побачила фото і ми вирішили подзвонити няні і зоровий контакт призвів до того, що стимулювалися позитивні спогади, приємні моменти. Я впевнена, що няня, яка була хорошою для моєї дитини, такою ж буде для інших дітей», – розповідає Катерина.
Візуалізувати бажання: універсальні поради для тих, хто хоче започаткувати свою справу
Говорячи про поради тим, хто планує започаткувати свою справу, Софія зауважує:
«Я радила б дуже чітко продумати і візуалізувати те, що ти хочеш. Тобто, конкретно бачити, що хочеш робити. Якщо ми вже визначили напрямок, наприклад, «хочу мати справу з квітами», треба продумати, яка ніша найменш заповнена – флористика, харчові букети тощо. Я бачу сенс розпочинати власну справу або коли ти робиш щось на дуже класному рівні, або коли ти робиш це якось особливо або коли ця ніша не зайнята. Наприклад, ми з чоловіком зараз вирощуємо спаржу. Три роки тому купили і вирішила посіяти. Ніша була не зайнята, а зараз це стало трендом. Місто розвивається, повниться новими послугами, стає більш розвинутим, але є куди прагнути і є багато сфер, які ще не зайняті».
Як зазначає Катерина, треба проаналізувати, оцінити ринок, визначити, що може бути і що ти можеш зробити, прорахувати прибуток, не здаватися до останнього.
Курйози в роботі та чим луцькі мами відрізняються від київських
Часом в роботі нянь трапляються курйозні випадки.
«Був випадок, коли няня дуже переймалася тим, щоб все було гаразд і вкінці дуже довго дзвонила мамі і запитувала, чи все так зробила, тож мама зрештою їй сказала, щоб вона більше не приходила. Також був випадок, коли няня переплутала години. Їй довелося викликати таксі, мамі компенсували час безплатно і всі лишилися задоволеними», – розповідає Катерина.
Як зауважує Софія, кожен урок в житті дається для того, щоб стати кращим, сильнішим.
«Взагалі сервіс придуманий для того, щоб мама відпочила, а у нас, на відміну від Києва, сервісом користуються, щоб мама мала час попрацювати», – розповідає Софія.
Катерина зауважує, що відпочивати – це вже наступний рівень:
«Жінці доводиться зробити все по хаті, доглянути дітей. А зараз 80 % включають ще «попрацювати». Це теж зрозуміло. І третє – це, може, відпочити. Мама всім варить, пере, з усіма гуляє, велосипеди виносить на собі, потім вночі робить договори, дзвонить до всіх нянь і дивиться, чи все добре у клієнтів, і ще приходить тато з роботи і треба, щоб у неї був гарний настрій. Тобто, треба встигати все і ще й відпочивати. Історично так склалося, що всі думають, що мисливець і здобувач – чоловік, а жінка – берегиня вдома, але зараз багато наших жінок працюють».
Засновниці сервісу наголошують, що хочуть утвердитися цим сервісом, засвідчити, що вони можуть це зробити. Але перш за все сервіс створили для того, щоб дати жінці можливість реалізувати себе чи в роботі, чи як жінка. Йдеться, наприклад, про час для того, щоб піти в поліклініку, салон краси тощо. Таким чином і у жінки гарний настрій, і чоловік задоволений, тому що не мусить відпрошуватися з роботи для того, щоб сидіти з дітьми.
Софія говорить, що попри те, що на початку були вагання, чи варто запускати такий сервіс у Луцьку, зараз ця робота приносить задоволення. Катерина наголошує, що важливо, що співзасновниці сервісу працюють удвох:
«Позитив у тому, що нас двоє. Я не знаю, чи впоралася б самотужки. Також діти дають віддачу. Вона йде через нянь, але ми відчуваємо, що ця послуга бажана і багато хто її потребує. Всі, хто пробує, зазвичай, бере потім послугу вдруге і втретє», – зізнається Катерина.
Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com
Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас
Матеріал підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.
Залишити відповідь