15:15, 12 Вересня 2019

Вихід на ринок ЄС: на що волинянам варто звернути увагу та з чого починати

Україна понад три роки користується зоною вільної торгівлі з ЄС та може експортувати низку товарів, не сплачуючи мита. Це спростило для українських підприємств можливість виходу на європейський ринок.  

Куди краще експортувати та з чого починати розповів для інтернет-видання «Волинь Online» експерт з маркетингу та торгівлі програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) Сергій Малиновський. 

До слова, представники Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) провели для волинського бізнесу 28-29 серпня дводенний практичний курс «Export Bootcamp». Волинь знаходиться близько до ЄС і саме тому представники програми вважають, що волинським підприємствам потрібно проводити такі тренінги. До того ж, на захід прийшли переважно ті представники підприємств, які вже мають досвід експорту у Євросоюз.

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) сприяє підвищенню конкурентоспроможності українських підприємств та заохочує відкриту та ефективну торгівлю, підтримує малі та середні підприємства у розширенні експорту та виході на нові ринки, навчає бізнес, як захищати себе у міжнародній торгівлі тощо.

«Наразі ми працюємо з двома секторами економіки України – виготовлення меблів та IT. Наша програма надає цим секторам комплексну допомогу із економічного розвитку. При виборі ми оцінювали, всебічний потенціал до зростання згаданих галузей. В обох випадках весь ланцюг доданої вартості є на території України. А саме: ресурси, виробництво і технології, кількість фахівців та достатньо розвинута інфраструктура для успішного функціонування. Фактично, зараз є всі передумови для того, щоб підприємства зі згаданих секторів суттєво підвищили власну конкурентоспроможність », – каже експерт.

Понад 50 % експортної продукції з високою доданою вартістю

Більше, ніж 50 % експортної продукції з Волинської області  – це продукція з високою доданою вартістю (ред. – вартість, яка додана до вартості сировини чи матеріалів у процесі виробництва). За словами експерта, зазвичай, виробникам такої продукції складно знайти партнерів за кордоном. Це вимагає більш поглибленого аналізу ринку, щоб розпочати експорт в ту чи іншу країну з конкретним партнером.

«Здебільшого проблема полягає у тому, що, коли підприємство виготовляє продукцію з великою доданою вартістю, то, як правило, таким виробникам потрібно робити додаткові кроки, щоб знайти відповідного партнера за кордоном і правильно вибудувати експортну маркетингову стратегію», – зазначає експерт.

Чому експортний маркетинг важливо правильно планувати на початкових етапах

Сергій Малиновський наголошує, що проблема полягає у тому, що українські підприємці починають свою діяльність з експортного маркетингу фактично з останніх етапів, коли вони намагаються знайти партнера і щось йому продати:

«Проте перед цим потрібно спочатку зрозуміти свій продукт, його переваги, зрозуміти, на який ринок  варто виходити з цим продуктом, зрозуміти із яким типом партнерів варто налагоджувати співробітництво,  і тільки після цього намагатися шукати партнера, який забезпечить продажі на тому чи іншому ринку. Потрібно зробити суттєву підготовчу роботу, щоб забезпечити якісні і системні експортні продажі, – каже експерт. – На мою думку, саме, експортер має ініціювати співпрацю із відповідним партнером, який зацікавиться продукцією, а не навпаки. Як показує практика, набагато якіснішою буде робота експортера із продажу за кордоном, якщо саме він обиратиме партнерів. Тобто експортер має сам обирати, з ким працювати».

Як вийти на ринок ЄС

Експерт наголошує, що європейський ринок дуже вимогливий до сертифікації. У першу чергу, це має бути сертифікація, яка підтверджує якість продукції та якісний процес її виготовлення. Здебільшого, відповідність базовим стандартам ЄС зніме перешкоди щодо виходу на ринок, проте часто цього недостатньо для досягнення успішних продажів.

«Якщо говорити про конкурентні переваги, то потенційні партнери українського експортера будуть звертати увагу на наявність додаткової сертифікації, наприклад, із дотримання жорстких норм екологічності продукції або із дотримання підвищених вимог до якості продукції, до матеріалів, з яких виготовляють продукцію. Ця додаткова сертифікація не є обов’язковою, проте вона надає переваги виробнику і вона, зазвичай, бажана»,  – зауважує пан Сергій.

Іноді процедура отримання сертифікатів може бути складною, тому що на території України немає органів, які можуть протестувати і сертифікувати певний вид продукції. Тоді потрібно їхати за кордон для того, щоб отримати певну сертифікацію.

Ринок Європи може мати обмежений попит на певну продукцію, однак загалом експерт переконаний, що будь-яку українську продукцію можна експортувати успішно – питання лише у її якості та добре спланованої експортної стратегії кожного підприємства.

Сергій Малиновський наголошує, що останнім часом законодавство України, зокрема технічне регулювання, наближається до стандартів ЄС, хоча ще багато потрібно зробити для гармонізації законодавства обох сторін. Тим не менше, питання технічного регулювання не є значною перешкодою для того, щоб українські підприємства могли успішно експортувати свою продукцію.

«Навіть маючи повністю гармонізоване законодавство із Європейським Союзом, підприємець не отримує основної відповіді, кому можна продати свою продукцію. У першу чергу, підприємцю потрібно знайти покупця власної продукції, і для того, щоб це зробити, потрібно провести досить серйозну роботу із експортного маркетингу, яка складається з багатьох етапів», – каже експерт.

Зокрема, потрібно розуміти, що експорт – це системний процес що потребує постійної зосередженості з боку компанії-експортера. Насамперед, потрібно проаналізувати експортні можливості компанії, знати власні сильні та слабкі сторони, визначити свого споживача та потенційні ринки, проаналізувати цільові ринки, оцінити продукт та його відповідність вимогам цих ринків (ринкові стандарти, вимоги безпеки (сертифікація), технічні регламенти та стандарти, схеми добровільної сертифікації, відповідальність тощо), створити унікальну товарну пропозицію.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання  «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: