20:20, 19 Вересня 2022

«Ви волонтер – вам підозра!»: у Луцьку організували Форум волонтерів

«Ви волонтер – вам підозра!», саме під такою гострою назвою, 16 вересня, у Луцьку відбувся Форум волонтерів, участь в якому взяли представники добрих справ з шести регіонів України.

Форум відбувся у форматі дискусійного майданчика, де присутні поділилися гірким досвідом: за оперативно, виснажливо моральну та матеріальну допомогу нашим ЗСУ частина з них отримали підозру.

Волонтерські “війська” представляли: Юрій Музичук (Львів), Олесь Дзиндра (Львів), Роман Мацьків (Івано-Франківськ), Юрій Куць (Луцьк), Ольга Косован (Луцьк), Григорій Зеленюк (Луцьк), Святослав Літинський (Львів), Олег Яницький (Львів), Галина Ярцева (Ужгород), Іван Михайлів (Радехів), Артур Волинець (Житомир), Олександр Яковенко (Одеса).

Також були присутні адвокати Олексій Куденьчук, Вадим Матвіїв, Віталій Єлов, що виступає також представником омбудсмена у Волинській області, представники влади, судової системи, національної поліції. Серед учасників заходу були і представники Українського незалежного центру політичних досліджень Дмитро Мазурок, координатор проєкту Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства та Юлія Панура, консультантка з питань оподаткування ОГС та благодійної діяльності.

До слова, запрошені Народні депутати України та представники прокуратури на форум не з’явилися.

На початку до присутніх звернулася волонтерка Ольга Косован, яка зазначила:

“Сьогодні ми прозріваємо… Коли ми не мали часу присісти відпочити чи поїсти, то в деяких кабінетах було достатньо часу щоб спокійно в безпеці шукати «кістку риби в молоці». Ще гірше, як показала практика, не лише шукати, а й самим туди її покласти, якщо не знаходили… Реалії змусили зняти рожеві окуляри і усвідомити правильність слів Петлюри: “Нам не страшні московські воші, нам страшні українські гниди”. Якщо ми не об’єднаємося, нас цинічно будуть знищувати по одному, рапортуючи про успіхи, ефективну роботу і показники…

Також вона зазначила, що ні вона, “ні мої друзі не торгували гуманітаркою. Серед служб є притомні люди, які це добре розуміють. Але репресивна машина робить свою роботу – намагається знищити нас, які здатні щось створювати, які маємо свою думку і ніколи нічого не просимо у держави. Напевне наша небезпечність у нашій незалежності, самодостатності та прямолінійності…”.

Потому про свої справи емоційно розповіли львівські та івано-франківські волонтери, вислухали справи однодумців з інших міст України. До речі, Іван Михайлів, волонтер з Радехова не зміг потрапити на форум, а тільки онлайн, оскільки через оголошену підозру його не випустили з дому.

«Ми з луцькими друзями дуже швидко відклали свої справи та родини на другий план і включилися у допомогу війську на початку березня. Всі розуміли, що негайно потрібно допомагати нашим захисникам та захисницям – бронежилетами, раціями, одягом, автомобілями, амуніцією. І ми це знаходили, діставали, привозили. Правдами і неправдами доставляли на передову та у підрозділи, що готувалися на ротацію. У нас ніхто не питав де ми брали гроші, яких зусиль це нам коштувало. Не було жодної допомоги ні від держави, ні від силовиків – самі збирали кошти, самі шукали по світу матеріали й купували, самі придумували як завезти швидко в Україну, самі налагоджували виробництво, самі доставляли у частини. А тепер виявляється, що ми злочинці і порушники закону. Нашим друзям та рідним вручають підозри, намагаються арештовувати речі для армії, заважають працювати. Це якийсь саботаж і підрив обороноздатності країни!», – розповів співорганізатор Форуму та волонтер із Луцька Григорій Зеленюк.

Під час заходу, учасники поділилися своїм досвідом боротьби із несправедливим переслідуванням зі сторони правоохоронців. Зокрема йшлося про факти поверхового вивчення обставин справ і порушення кримінальних проваджень, спираючись на упередженому та неповному вивченні специфіки роботи волонтерських організацій.

Волонтери наголосили, що чинне законодавство потребує негайного вдосконалення у тій частині, яка надто широко визначає поняття «гуманітарна допомога» і не бере до уваги того факту, що дуже часто це лише назва для товарів, які волонтери самі закупають за власні або зібрані кошти.

Спільно з адвокатами обговорили недоліки українського законодавства, що призводять до неправомірного переслідування волонтерів, перешкоджає допомозі українському війську (підриваючи обороноздатність країни) і дискредитує волонтерський рух як такий.

Відтак, підсумком форуму стали звернення до вищого керівництва країни, зокрема до голови Верховної Ради України та Президента України, в якому йдеться про необхідність уточнювальних змін до Кримінального та Митного кодексів України та Закону «Про волонтерську діяльність», а також посилення відповідальності представників правоохоронних органів за неправомірне переслідування волонтерів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: