22:15, 06 Березня 2019

В ДКП «Луцьктепло» пояснили, чому тарифи у Луцьку вищі, ніж в інших обласних центрах

Чому тариф на послуги з централізованого опалення у Луцьку на півтисячі гривень вищий, ніж в Івано-Франківську та Одесі, пояснили в ДКП «Луцьктепло».

Тема тарифів та їх розміру викликає підвищений інтерес впродовж усього опалювального сезону. Чергова серія відповідей, яка стосується різниці у тарифах для різних населених пунктів у матеріалі нижче. Про це повідомляє адміністрація підприємства на веб-сайті ДКП «Луцьктепло».

Нагадаємо, розмір тарифу на теплову енергію у Луцьку розкритикував під час селекторної наради щодо вартості послуг з централізованого опалення і газопостачання 5 березня Прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

«До чого тут ціна газу? Що для Луцька, що для Франківська вона однакова, але у Франківську гігакалорія коштує 1312, а у Луцьку 1847 гривень. Я розумію, що технології виробництва тепла різні в кожному місті. У мене питання про те, що зробили місцеві власники теплокомуненерго», – зазначав керівник уряду.

Як пояснюють в ДКП «Луцьктепло», тариф на теплову енергію – це сума тарифів на виробництво теплової енергії, її транспортування та постачання. Теплову енергію виробляють котельні, теплоелектростанції, теплоцентралі, а також атомні електростанції. Вартість тепла безпосередньо залежить від способу його виробництва та виду палива, а також від довжини та технічного стану мереж, та іншого теплотехнічного обладнання. Тому тарифи не можуть бути однаковими для всіх міст. Навпаки, вони можуть суттєво відрізнятися навіть в межах одного населеного пункту. На розмір тарифу впливає також обсяг корисного відпуску теплової енергії, який з кожним роком скорочується (погодні умови, встановлення засобів обліку теплової енергії та гарячої води, відповідно, ощадне споживання послуг споживачами).

Так, аналізуючи тарифи на теплову енергію, встановлену підприємствам НКРЕКП ще у 2016 році, можна відзначити, що тарифи для ДКП «Луцьктепло» вже тоді були не з найнижчих в Україні (повна версія динаміки зміни тарифів на теплову енергію для потреб населення, встановлених ліцензіатам НКРЕКП в розрізі регіонів України станом на 01.05.2017).

Тому, коли підприємство перейшло під регулювання Волинської обласної державної адміністрації щодо здійснення ліцензування діяльності у сфері теплопостачання та до виконавчого комітету Луцької міської ради, щодо встановлення тарифів, вони не могли стати меншими, зважаючи на постійний ріст цін на енергоносії.

Крім того, у зв’язку із ростом витрат не лише природного газу, а й електроенергії, витрат на водопостачання та водовідведення, ріст соціальних гарантій з оплати праці у державі, підприємства коригують свої тарифи. Постановою Кабінету міністрів України від 01.06.2011 №869 передбачено лише умови перегляду / коригування тарифів, проте не вказано конкретний термін, протягом якого усі підприємства мають їх переглянути. ДКП «Луцьктепло» оперативно відреагувало на усі ці зміни і одне з перших їх ввело в дію, задля уникнення збитків через різниці в цінах, які пізніше все одно компенсувались би споживачами (за рахунок включення цих втрат у наступному тарифі або ж з міського бюджету).

Тому порівнювати тарифи підприємства, яке вже привело свої витрати у відповідність до фактичних витрат з тим, яке ще цього не зробило є, щонайменше, некоректно. До прикладу, в Одесі діють тарифи на централізоване опалення у розмірі – 1229,20 грн/Гкал, проте на даний час вже оприлюднений проект тарифу у розмірі – 1888,67 грн/Гкал.

Але є сенс порівнювати розмір тарифу серед підприємств, які привели свої витрати у відповідність до фактичних витрат. Наприклад, з підприємствами волинського регіону.

Як бачимо – різниця незначна, і становить менше 20 грн/Гкал між найнижчим показником (ДКП «Луцьктепло») та найвищим (ПТМ «Володимир-Волинськ-теплокомуненерго»).

Важливо звернути увагу на ще один аспект – у теплопостачальних підприємств України встановлено різні види тарифів: одноставковий чи двоставковий.

Одноставковий тариф на теплову енергію – вартість одиниці (1 Гкал) теплової енергії відповідної якості, що реалізується споживачам, визначена як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування, постачання, витрат на відшкодування втрат, планованого прибутку і не розподілена на умовно-змінну та умовно-постійну частини тарифу;

Двоставковий тариф на теплову енергію – грошовий вираз двох окремих частин тарифу (умовно-змінної та умовно-постійної).

– умовно-змінна частина двоставкового тарифу – вартість одиниці (1 Гкал) теплової енергії відповідної якості, що реалізується споживачам як грошовий вираз змінної частини планованих економічно обґрунтованих прямих витрат на її виробництво, що змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно-зміні обсягу виробництва теплової енергії з урахуванням планованого прибутку;

–  умовно-постійна частина дво-ставкового тарифу – абонентська плата за одиницю (1 Гкал/год.) теплового навантаження об’єктів теплоспоживання як грошовий вираз решти планованих економічно обґрунтованих витрат, що включаються до повної собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, є постійними і не змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно-зміні обсягу виробництва теплової енергії з урахуванням планованого прибутку.

Наприклад, у Луцьку тариф на централізоване опалення одноставковий і становить 1847,75 грн/Гкал, з ПДВ, а в Івано-Франківську – двоставковий. 1312,11 грн з ПДВ – це лише умовно-змінна частина тарифу. Тобто, це витрати, які безпосередньо залежать від відпуску теплової енергії, друга ж частина – це умовно-постійний тариф, який включає в себе витрати на заробітну плату, податки, ремонти, витрати пов’язані з обслуговуванням теплотехнічного обладнання і т.д. і становить – 25760 грн/Гкал/год.

В таблиці нижче подано вибірку теплопостачальних підприємств України, де вказано вид тарифу, його розмір та реквізити рішення про введення тарифу в дію.

Для ДКП «Луцьктепло» важливою також є співпраця з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), в рамках якої реалізується Проект модернізації системи централізованого теплопостачання м. Луцьк. Укладений між ДКП «Луцьктепло» (Позичальником) та ЄБРР (Позикодавцем) Кредитний договір зобов’язує Позичальника для отримання виплат за кредитом, зокрема: «встановлення тарифів на рівні повної собівартості, який передбачає відшкодування всіх економічно обґрутованих витрат Позичальника відповідно до законодавства України» (Стаття 4.03.(о) Кредитного договору). Модернізація системи централізованого теплопостачання є пріоритетною ДКП «Луцьктепло», відтак підприємство стоятиме на позиції утримання тарифів на свої послуги в економічно обґрунтованих межах.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: