12:55, 13 Лютого 2018
Лучанам пояснюють про медичну реформу
Сімейний лікар, підписання декларацій та фінансування – у медичній галузі починають впроваджувати зміни.
Про це йшлося сьогодні, 13 лютого, під час оперативної наради у міськраді.
Начальник управління охорони здоров’я Луцькради Микола Якимчук пояснив, що 30 січня 2018 року набув чинності Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», який визначає державні фінансові гарантії надання необхідних пацієнтам медичних послуг та лікарських засобів належної якості за рахунок коштів Державного бюджету України за програмою медичних гарантій і в широкому загалі є тим Законом, про який протягом останніх двох років говорили.
Реформа розпочнеться з первинної медичної допомоги, тобто сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Громадяни можуть звертатися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, як тільки відчує необхідність в обстеженні чи лікуванні. Усі послуги будуть 100 % покриватися з державного бюджету.
З 2018 року заклади первинної медичної допомоги, які уклали контракт з Національною службою здоров’я, почнуть отримувати фінансування за новою моделлю – щорічну фіксовану виплату за обслуговування кожного пацієнта, з яким лікарі цього закладу підписали договір.
Лікар первинної медичної допомоги – це спеціаліст, який має всю інформацію про здоров’я громадян. Завдяки цьому він бачить взаємозв’язки та може визначити, на якій стадії потрібне втручання профільного спеціаліста. Головний обов’язок лікаря первинної медичної допомоги – вчасно попередити або виявити захворювання на ранній стадії. А також надати невідкладну допомогу при гострих станах і раптових погіршеннях стану здоров’я: високій температурі тіла, гострому і раптовому болю, порушенні серцевого ритму, кровотечі, інших станах, захворюваннях, отруєннях і травмах, що потребують невідкладної допомоги.
Лікар первинної допомоги, згідно з відповідним протоколом лікування, обстежує пацієнта та призначає необхідні аналізи, більшість з яких будуть проводитися одразу в амбулаторії. На основі отриманої інформації сімейний лікар приймає рішення про лікування як гострих, так і хронічних станів пацієнта. За необхідності сімейний лікар дає направлення до профільних спеціалістів. Ще в його обов’язки буде входити профілактика захворювань у груп ризику; вакцинація; видача медичних довідок та лікарняних листків; видача рецептів за програмою відшкодування вартості ліків «Доступні ліки», у тому числі рецепти на ліки для хронічних хворих.
Громадяни можуть обрати будь-якого терапевта для дорослого, педіатра для дитини або сімейного лікаря для всієї родини незалежно від місця проживання чи реєстрації. Якщо громадянин вже має лікаря, який доглядає його або членів його родини, вже звикли до нього та йому довіряють, варто лише підписати з ним декларацію. А національна служба здоров’я України заплатить сімейному лікарю громадянина. Декларація підписується безстроково і діє до моменту, поки громадянин не вирішить змінити лікаря. Поки лікар не набере дві тисячі пацієнтів, він не може відмовити в підписані декларації.
Реформа первинної ланки не скасовує педіатрів. Вони отримають фінансові заохочення на таких же умовах, що і сімейні лікарі. При цьому річна фіксована виплата на кожну дитину буде навіть вища за середню. Так само, як і сімейного лікаря, громадяни можуть обирати окремо педіатра для дитини або обслуговуватися всією сім’єю в одного сімейного лікаря. Проте декларацію про вибір лікаря має підписати кожен член родини особисто. Педіатр безоплатно вакцинує дітей згідно з календарем профілактичних щеплень.
Коли громадянину необхідна екстрена спеціалізована допомога, він звертається до будь-якого закладу екстреної допомоги. Лікування випадків, які загрожують життю, будуть покриті державою 100 %.
Реформування моделі фінансування медичних установ спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги розпочнеться з 2020 року. Щороку об’єм послуг, гарантованих державою, та тарифи будуть затверджуватися Верховною Радою в рамках державного бюджету. Перша програма медичних гарантій буде ухвалена на 2020 рік. Обіцяють, що усі тарифи будуть обґрунтованими та відкритими. Це означає, що в рамках гарантованого державою пакету медичних послуг, держава покриє 100 % вартості лікування, включно з витратними матеріалами та ліками.
Одночасно існуватиме так званий червоний список послуг, які не ввійдуть у державний гарантований пакет. Це можуть бути додаткові послуги та ті, які не є життєво необхідними. Наприклад, естетична стоматологія, пластична хірургія та інші. Вартість цих послуг громадяни будуть сплачувати самостійно.
Теги:
медична реформа
Залишити відповідь