19:22, 20 Липня 2022

«Джунглі рітейлу», «тусовка» з «Amazon» та українські «бджоли-токени»: як працюють та волонтерять релоковані айтішники у Нововолинську

Нововолинськ із перших днів повномасштабної війни став прихистком не лише для сотень вимушених переселенців, а й для релокованого бізнесу. Сюди ще у лютому приїхала із Києва і компанія «Magnetto International», яка займається розробкою цифрових продуктів для рітейлу. Головний офіс компанії у Лондоні, засновники – українці. Зараз компанія перереєструвалася у Нововолинську, то ж громада отримуватиме нові податки. Окрім бізнесу, компанія надає свої продукти для благодійних організацій і у співпраці вони створюють унікальні волонтерські проекти.

Про те, як це бути бізнесом для бізнесу, як довелося трансформувати свою роботу, які виклики та як IT допомагає для благодійних організацій для інтернет-видання «Волинь Online» розповіла команда «Magnetto International».

Пробиралися через «джунглі рітейлу» та планували пошук нових клієнтів за кордоном – як працювала компанія «Magnetto International» до повномасштабної війни

Компанії «Magnetto International» тільки три роки, а вона переживає вже другу кризу – спочатку на темпи розвитку вплинула пандемія, а тепер – повномасштабне вторгнення росії.

Один із засновників компанії Роман Старіков розповів, що в Україні у компанії є «Research and Development Center». До повномасштабного вторгнення компанія працювала у галузі рітейлу. Зараз «Magnetto International» відновлює та налагоджує свою роботу на новому місці та у нових реаліях.

Компанія займається тим, що розробляє платформи, пов’язані з автоматизацією процесів самообслуговування покупців у торговельних мережах. Завдяки таким платформам магазини можуть працювати повністю без працівників.

«Ми підтримуємо різні типи автоматизації процесів самообслуговування покупців, наприклад, як на основі сканування товарів, доставки, асистування спільно з продавцем тощо. Деякі типи чекаутів ми запускали в українських мережах в рамках пілотних проектів. Україна – це чудова країна, де ти можеш провести розробку та підготовку технології, дуже гарно все відпрацювати. Але з точку зору інвестицій – це складний регіон, на жаль, не всі технологічні проекти можуть тут працювати, щоб «відбити» ті кошти, які вкладені в розвиток. Тому, звісно, ми цього року планували в спокійному темпі займатися тим, що просувати цю технологію за кордоном. За цей час ми змогли взяти участь вже у декількох профільних виставках на території Британії. В Україні у нас, на жаль, немає зараз активних бізнес-проектів, тому що все згорнулося, зараз ми повертаємося до перемовин, шукаємо нові можливості», – розповідає пан Роман.

У компанії немає обмежень у вигляді кордонів – головний офіс «Magnetto International» в Лондоні, щоб було простіше комунікувати з клієнтами, які можуть бути з будь-якої країни, а центр розробки в Україні.

Роман Старіков пояснює, що ринок рітейлу, на якому вони працюють, це джунглі, в яких молоді стартапи як маленькі Мауглі:

«Рітейл – найскладніший сегмент, який можна собі уявити, тому що він дуже децентралізований, дуже різношерстий, дуже конкурентний. Найважче – це комунікація, тому що ланцюжки ухвалення рішень у B2B-проектах довгі – цикл прийняття рішень може тривати пів року чи рік. Ти не можеш виставити кнопку «Купити» на сайті як у звичних SaaS-продуктах, після цього отримати якийсь платіж і через дві хвилини надати доступ до панелі управління з CRM-системи чи сервісу. Це такі бізнес-джунглі –з  цифровими кущами навкруги. Ті, хто працював з рітейлом, будуть з цим згідні. Ти не можеш просто продати, ти маєш показати, зробити інтеграції, ти маєш зробити систему, яка вирішує певні питання для певного клієнта. Це постійний персоналізований підхід. Але у тих, хто проходив цей етап складнощів, формується стійкий імунітет».

Співзасновник компанії пояснює, що хоч це і важкий напрямок обрав саме його, бо вже мав певний як позитивний, так і негативний досвід, а також бачення, як вирішувати проблеми рітейлу і знаходити точки росту:

«Було логічно в цьому напрямку йти з цим досвідом. Є складнощі, челенджі, є розуміння, як вирішувати це. Коли бачиш рівну доріжку, по якій біжить дуже багато людей, – це одна справа. А коли ти бачиш якийсь такий темний складний ліс і там така вузенька колія – то це твій шанс і, можливо, ти знайдеш свій синій океан».

Пан Роман говорить, що для того, аби розпочати втілення власних проектів потрібно знайти інвесторів:

Є інвестори, яким ти маєш довести, що є можливість повернути гроші та заробити гроші додатково, щоб ці інвестиції окупилися. Тому у нас був складний період пошуку інвесторів, які теж поділяють погляд на те, що ти намагаєшся зробити в тому напрямку, де є ці складні джунглі, через які пройти потрібно. Тому ми знайшли інвесторів, партнерів, друзів, які у нас повірили три роки тому і підтримали».

Конкуренція на цьому ринку дуже серйозна, однак Роман Старіков вважає, що якщо немає конкуренції, то, можливо, і продукт цей не потрібний нікому. Одним із потужних конкурентів «Magnetto International» є всім відомий «Amazon».

«Друга наша виставка у Лондоні була така цікава. На перший день ввечері зазвичай усі відвідувачі, усі, хто перебуває на території виставки, йдуть по барах. А цього разу фест організували прямо на виставці для нетворкінгу – «Beer Night». Ми підійшли до стенду «Amazon» – щось там роздивлялися, фотографували. А амазонщики стояли окремо, пили пиво, до усіх не долучалися, ну, бо дуже круті. І тут вони побачили, що хтось роздивляється їхній стенд. Вони відправили до нас «гінця», і так поспілкувалися з «Amazon» з точки зору можливого партнерства. Незвичний був формат – ми, «Amazon» і три пляшки пива», – каже пан Роман.

Релокація, технології для благодійності та робота у нових реаліях

Відразу у перші дні війни, компанія переїхала з Києва до Нововолинська, щоб мати змогу продовжувати роботу. Релокувалися у Нововолинськ, тому що у Романа Старікова тут є родичі. Для релокації Мінекономіки не залучали – релокувалися власними силами:

«У нас не було сильних проблем з релокацією, ми самі все перевезли. Ми вирішили, що ресурси Мінекономіки більш потрібні іншим компаніям. А місцева мерія нам дуже допомогла – надала інтернет, приміщення, навіть смачні ланчі, тому ми мали можливість відносно спокійно працювати».

Після релокації «Magnetto International» вирішила запустити гуманітарний проект разом з благодійним фондом «Українська освітня фундація». Компанія допомогла ресурсами, інфраструктурою та технологічними напрацюваннями для того, аби допомагати українцям. І так народився проект «Charity Hero».

Це платформа, куди надходять запити на гуманітарну допомогу від перевірених волонтерських центрів та фондів. Кожен може самостійно обрати потребу (продукти, медикаменти тощо), на яку вважає за потрібне пожертвувати кошти. Платформа закуповує гуманітарну допомогу на зібрані кошти в українських торгових мережах. Зібрані кошти по спеціальних програмах реабілітації постраждалих чи культурних проектів з профільними організаціями – перераховуються безпосередньо на партнерські фонди відповідальні за реалізацію проектів. Волонтери отримують гуманітарну допомогу зі складів партнерів «Charity Hero» (торговельні мережі, виробники продукції). Серед актуальних потреб – продукти, одяг, медикаменти, ліки та вітаміни дітям.

Представник благодійного фонду «Українська Освітня Фундація», який також працює у «Magnetto International», відповідає за маркетинг, Олександр Дяченко пояснив, що ця платформа, яку вони надали для благодійності, легко запускається під будь-який бренд в рітейлі. Бізнес, як правило, не може дозволити велику кількість IT-працівників, тому з метою економії беруть вже готовий продукт. А благодійна організація взагалі не мала б шансу запустити, впровадити та підтримувати такі технології, як компанія надала для створення «Charity Hero», тому що це дуже дорогі платформи. До прикладу, компанія два місяці не працювала над бізнесовими проектами, впроваджуючи цю волонтерську ініціативу.

«Зараз з Романом ми розвиваємо ще одну схожу платформу. Це така система лояльності, яку можна швидко запускати для бізнесу – малого чи великого. Так звана API First платформа – це коли більший фокус на інтеграцію, але можна швидко запускати якісь маркетингові механізми, гаманці, кешбеки, купони, сертифікати тощо», – розповідає пан Олександр.

Пан Роман каже, що зараз компанія працює над тим, щоб долучити до «Charity Hero» якомога більше таких технологічних продуктів, бо насправді інтегрування і об’єднання технологічних зусиль у цьому напрямку не досить пропрацьоване:

«І ми бачимо, що це може бути дуже потужним інструментом, який може допомагати не тільки в пілотній версії. Допомагаючи «Charity Hero» використовувати технології, компанія допомагає їм стати експертною командою, яка буде давати всі технологічні напрацювання вже для благодійних організацій. Ось це наша стратегія. Ми в цьому сегменті можемо допомогти Україні, економіці, бізнесу, благодійним організаціям. Паралельно, звісно, ми намагаємося відновити бізнес. Це непросто, бо дуже складно виїхати на зустріч з інвесторами, клієнтами, а онлайн не завжди допомагає вирішувати ці питання. Ще трохи ускладнює життя те, що важче зараз залучати інвестиції для розвитку технологічних продуктів, але, тим не менш, ми не зупиняємося, продовжуємо працювати, спілкуємося з нашими потенційними клієнтами у Європі і намагаємося налагодити співпрацю і на території України якраз в різних нових для нас напрямках, як благодійність. Шукаємо варіанти, як можна поєднати нашу експертизу та продукти з такими напрямками, щоб допомагати».

Роман Старіков вважає, що зараз держава має допомагати українським IT-компаніям виходити на профільні виставки:

«Це, можливо, найкращий варіант, як можна шукати клієнтів та партнерів. І я вважаю, що в Україні має бути спеціальна програма, щоб допомагати технологічним стартапам виїжджати на профільні виставки, фінансуючи цей процес за рахунок бюджету або грантових програм європейських партнерів. Це допоможе компаніям знаходити клієнтів та надавати свої послуги. Я би зауважив, щоб у нас в країні з’явився якийсь певний баланс між війною і тилом. Повинен працювати тил, і у цьому моменті наша держава може робити якісь кроки, щоб підтримувати економіку, щось спрощувати, щось робити так, щоби компаніям було легше працювати чи відкриватися, чи залучати якісь інвестиції. І такі програми з’являються вже. Не тільки в ІТ. Таких ініціатив повинно ставати більше, тому що, якщо тил буде працювати, буде можливість допомагати нашим хлопцям на передовій».

Він розповідає, що попри повномасштабне вторгнення і всі проблеми більшість команди «Magnetto International» досі разом:

«Такі ризики, як пандемія та війна у бізнес модель не закладеш, бо інакше ніколи гроші не отримаєш – це не працює економічно. Та і продумати такі ризики неможливо. Тут починає працювати твоя гнучкість і наскільки ти можеш підлаштуватися до кризових ситуацій. Кризис-мислення, кризис-менеджмент, можливість партнерам та співробітникам разом згуртовано переймати складні рішення – це єдиний шлях, який дозволяє виживати. Якщо у якогось члена команди чи партнера починаються якісь проблеми це може розвалити компанію, тому дуже круто, що у нас і наших партнерів однакове бачення, це допомагає нам виходити з усіх проблем, навіть таких, як повномасштабне вторгнення. Ми досі разом. Ми багато що переосмислили, багато що прийшлося вимушено оптимізувати, дуже багато чого довелося пожертвувати. Ми продовжували працювати під час коронавірусу, зараз працюємо, і сподіваємося, що у нас все вийде».

Звісно, не обійшлося у команди і без труднощів.

«Ми втратили тільки емоційний фон, бо це дуже заважає, а ми займаємося створенням продукту – це теж творчість, і звісно, це заважає. По-друге, у нас планово був запуск у цьому році ще трьох проектів в Україні – це торговельні мережі, нові торговельні мережі, маркетплейси разом з партнерами. Звісно, це нас теж призупинило, не вбило, але призупинило. З іншого боку, це вимусило нас мобілізуватися на максимум і ми працювали кожен день без перерви 2-3 місяці. Певні плоди це принесло – ми багато що встигли зробити. І за ці 4 місяці ми знайшли більше потенційних клієнтів, ніж планували, тому, коли зможемо щось підписати, то це буде дуже гарний показник, що ми перейшли цю долину смерті і можемо далі рухатися більш спокійно. Зараз, як і у всіх компаній, багато проблем, ми їх вирішуємо, як можемо. Переживали, що може не бути інтернету, тому думали про «Starlink» Ілона Маска, але це поки не потрібно. Сподіваємося, що і не буде проблем. Генератор теж у нас є, а от до зими – потрібно готуватися», – каже пан Роман.

Він жартує, що їм, як айтішникам потрібний для роботи лише інтернет та настрій, а все інше – значно простіше, ніж у виробництв чи логістичних компаній.

NFT по-українськи – «бджоли»-токени допомагають дітям

Олександр Дяченко розповів, що зараз волонтери, «Magnetto International» та благодійний фонд «Українська Освітня фундація» також втілюють проект на підтримку українських дітей – щоб забезпечити їх ліками та вітамінами, вони створили «Bee Ukranian». Це колекція з десяти тисяч унікальних NFT українців та їхніх друзів, які об’єдналися, щоб врятувати Україну.

«З понад 120 варіантами та нескінченними комбінаціями функцій кожен NFT містить рідкісні та унікальні ілюстрації, які зберігаються як маркер. Купуючи наших бджіл, ви допомагаєте нам забезпечувати ліками та вітамінами дітей в Україні. Ми об’єднуємо зусилля волонтерів, митців та партнерів із різних галузей знань, щоб ефективно подолати всі перешкоди для досягнення наших головних цілей», – пояснюють творці цього проекту.

Він пояснив, що українськими бджолами-токенами стали люди, які оберігають наші міста, відомі люди, компанії тощо.

«Ми створили колекцію, яку будемо продавати на міжнародній платформі OpenSea – це найбільший  NFT-маркетплейс. Там купують NFT-колекціонери зі всього світу. Ми домовилися із біржею в Лондоні – зібрані кошти вона офіційно переведе на рахунок нашого благодійного фонду, щоб ми могли закупляти ліки та вітаміни та доставляти у місця, де діти потребують цього. Інформацію про цей проект надішлють також п’яти тисяч мерій за кордоном, щоб долучити якомога більше людей», – розповідає пан Олександр.

До слова, долучився до розробки цього проекту і Андрій Михайлов, про якого «Волинь Online» розповідало раніше. Андрій Михайлов також релокував свій бізнес та продовжує тепер працювати та волонтерити у Нововолинську.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Фото з архіву Романа СТАРІКОВА та Олександра ДЯЧЕНКА 

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: