20:00, 15 Жовтня 2018

Дослідникі відігнали птахів від аеропорту зображенням широко відкритих очей

Дослідники з Національного центру наукових досліджень Франції та Університету Ренн використовували екрани, на яких зображувалися широко відкриті очі, що поступово збільшувались. У такий спосіб вони відлякували хижих птахів від аеропортів, аби знизити кількість випадків зіткнення літаків з тваринами.

Про це повідомляє “Громадське”.

На першому етапі дослідження хижим птахам, що утримувалися в неволі, показували зображення декількох об’єктів, розташованих на сірому тлі: широко розкритих очей, спіралі, чорного кола, кола залитого чорно-білим градієнтом з імітацією обсягу, хвильового градієнта і чорної зірки. Зображення були як статичними, так і такими, що збільшуються. Кожному з птахів ві протягом години показували зображення, які змінювалися несподівано з проміжками між 25 секундами і 10 хвилинами.

Дослідження проводилося на семи видах орлів, семи видах соколів, п’яти Коршунів, чотирьох грифах, двох орланів, двох яструбів і яструбиного Канюка. З’ясувалося, що найсильніше всі ці птахи реагували зображення широко відкритих очей, що поступово збільшувалися.

Назвати точну причину, через яку хижі птахи лякалися саме цього зображення, дослідники наразі не можуть. Вчені припускають, що це зображення хижаки сприймали як наближення небезпечного об’єкту.

На другому етапі дослідження вчені розмістили поруч зі злітно-посадковою смугою аеропорту «Тарб-Лурд-Піренеї» у Франції два світлодіодних дисплеї, на які протягом тижня виводили зображення широко відкритих очей, що збільшувалися.

Перед початком експерименту дослідники протягом тижня спостерігали за птахами навколо аеропорту. Аналогічні за тривалістю спостереження були проведені й після установки та включення дисплеїв.

За підсумками експерименту з’ясувалося, що кількість хижих птахів в зоні видимості включених дисплеїв знизилася в 2,8 раза в порівнянні з тижнем спостережень з вимкненими дисплеями. Також виявилося, що в зонах, з яких дисплеї не помітні, кількість хижих птахів збільшилася в 3,6 раза.

Новий спосіб відлякувати птахів розрахований переважно на хижаків, які, на думку вчених, менше за інших пернатих лякуються сторонніх повітряних об’єктів. До того ж через особливості пташиного зору, хижаки просто не встигають оцінити літак як загрозу і ухилитися від зіткнення з ним. Звичайні статичні методи відлякування, наприклад, лякала, на хижих птахів не діють, оскільки вони краще помічають рухомі об’єкти. Однак дослідники зазначили, що в зоні видимості дисплеїв в 6,9 раза зменшилась кількість також Вранових птахів. Однак поза межами видимості екранів їхня кількість виросла в 2,4 раза. На кількість інших птахів установка дисплеїв майже не вплинула.

Птахи становлять серйозну небезпеку для літаків. За даними видання “Aviation Week & Space Technology”, з 1990-го по 2006 рік у всьому світі через зіткнення в повітрі пасажирських рейсів з птахами загинули 262 людини. Авіакомпанії по всьому світу щорічно витрачають в цілому 625-650 мільйонів доларів на усунення пошкоджень, отриманих пасажирськими літаками через зіткнення з птахами.

Статистика ВПС США за 1996-2016 роки показала, що найдорожчими для ВПС США стали канадські казарки. Маса тіла цих птахів з сімейства качиних може сягати 6,5 кілограма. Пошкодження авіаційній техніці та льотчикам, нанесені казарками, оцінюються в 93,8 мільйона доларів.

Саме томму вчені шукають способи відганяти птахів від аеродромів, аби зменьшити вирогідність їхнього зіткнення з літаками. Зокрема дослідники з Великобританії, США і Південної Кореї створили алгоритм для дронів, що дозволяє їм автономно відганяти зграї птахів від аеропортів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: