09:31, 30 Жовтня 2021

Які сонячні батареї кращі: порівняння типів і видів батарей*

В останні роки популярність сонячної енергетики дісталася й до України. Цій тенденції сприяло падіння цін на обладнання. Також з’явилися законодавчі заходи для стимулювання населення будувати власні СЕС. У зв’язку з цим у потенційних покупців сонячних станцій виникає питання, які батареї краще купити. Інформація досить розрізнена й не завжди відповідає дійсності. Тому ми вважаємо за необхідне розповісти про характеристики панелей різних типів.

Які сонячні батареї краще купити — рейтинг “Блумберга”

Перш ніж перейти до порівняння деяких характеристик, зазначимо найбільш важливий критерій вибору кращого обладнання. У всьому світі таким вважається рейтинг компанії “Bloomberg”, відомий як TIER.

– Клас TIER-1. До нього належить продукція світових лідерів у виготовленні фотовольтаїки. Панелі від фірм найбільш надійні та захищені гарантією виробника на весь термін служби — не менше 25 років.

– Клас TIER-2. Дешевші панелі. В основному представлені китайськими підприємствами. Зниження цін досягається завдяки використанню недорогих матеріалів, економією на дослідницькій роботі та зниженням виробничих витрат. Варіант покупки допускається, якщо ви обмежені в бюджеті.

– Клас TIER-3. Практично невідомі на ринку виробники. Якщо вам потрібна більше, ніж одна панель для живлення світлодіодної гірлянди, подібну продукцію краще не купувати.

Зверніть увагу, що про мережевий інвертор від https://www.solargarden.com.ua/product-category/merezhevi-invertory/ не йдеться — це окремий модуль.

Сонячна батарея — яка найкраща за результатами спеціальних тестів

До 01. 07. 2009 параметри тестування до батарей вказували тільки виробники. Після цієї дати визнаними у всьому світі стали тільки дані тестів спеціалізованих міжнародних лабораторій.

Це виявило розбіжності між заявленими та реальними характеристиками. Підсумком стало введення міжнародного стандарту IEC 61853 «Photovoltaic Module Power Rating», обов’язковим, для якого були результати тестів. Вони дають змогу визначити продуктивність панелі в реальних умовах. За результатами тестування легко визначити, які сонячні батареї краще.

Які сонячні батареї краще — моно чи полі?

Серед потенційних покупців є одне упередження. Воно полягає в тому, що панелі на базі монокристалічних осередків (Mono-Si) завжди кращі, ніж полікристалічних (Poly-Si). Приводом для цього служить високий номінальний ККД моделей першого типу.

Джерело цього упередження — нерозуміння того, що забезпечити ідеальні умови освітлення для Mono-Si модулів в умовах України практично неможливо. З подібних панелей доцільно будувати станції в ОАЕ або Марокко, де дощі трапляються раз на рік.

Для реальних умов більшості регіонів світу ситуація наступна. Щоби визначити, які сонячні батареї краще, незалежна лабораторія IEC відібрала 20 модулів (по 1 моно та 1 полі) усіх представників ТОП-10 рейтингу Блумберга. Усі параметри були ідентичними.

Модулі випробовувалися за всіма стандартними тестами. Як виявилось, явної переваги монокристалічних панелей над полікристалічними в реальних умовах немає. Єдиним явним плюсом можна вважати менший розмір перших.

Сонячна батарея: яка найкраща — класична або тонкоплівкова?

Через вдосконалення сучасних технологій стало актуальним ще одне питання. Стосується воно порівняння кремнієвої «класики» обох типів із тонкоплівковими та гнучкими панелями.

Перевага на ринку першого варіанту зрозуміла — їхнє виготовлення давно налагоджене, обходиться дешевше, а номінальний ККД вищий. Однак усі виробники активно працюють над тонкоплівковими технологіями. Чому?

Причина проста — старі батареї на базі кремнію практично не мають шляхів до вдосконалення. Їхня теоретична межа ККД — 35 %, у багатошарових тонких плівок — понад 80 %. Тонкоплівкові панелі більш універсальні та функціональні. Вони можуть бути гнучкими, легко встановлюються на криві поверхні, а деякі модифікації мають часткову прозорість.

Ще одна найважливіша перевага тонкоплівкових варіантів — вони практично не втрачають продуктивності за умови перегріву, слабкого й розсіяного світла. У регіонах зі значною кількістю похмурих днів відповідь на питання, які сонячні батареї краще, була б однозначна, якби не один недолік гнучких панелей. Це досить обмежений термін використання в моделей, доступних звичайному покупцеві.

І хоча гібриди тонкоплівкових і кремнієвих сонячних панелей уже показують хороші результати, усе ж найкращим варіантом для домашніх сонячних електростанцій, залишаються моно та полікристалічні батареї останніх поколінь. Тим більше залежно від місця установки станції, є можливість збільшити продуктивність до 20–30 % за допомогою придбання двосторонніх модулів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: