15:59, 20 Грудня 2021
Які порушення виявляють у закупівлях за бюджетні кошти на Волині
Протягом поточного року у понад 70 закупівлях в області Державна аудиторська служба України виявила різноманітні порушення. Серед найбільших порушників – ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області».
ДАСУ у 2021 році на Волині здійснювала моніторинг 95 закупівель (загалом 97 лотів на загальну суму 1,58 мільярда гривень). Найбільша кількість розпочатих моніторингів припадає на серпень (16), березень та вересень (по 13) цього року. Серед перевірених тендерів – не лише ті, які були оголошені чи відбулися цьогоріч, а й закупівлі 2020 та навіть 2018 років.
Підставою для ухвалення рішень про початок моніторингу були ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
За станом на 17 грудня на Волині триває моніторинг шести закупівель. У 16 закупівлях порушень не виявили, у 72 закупівлях виявили порушення (75,79 % від загальної кількості), ще в одній закупівлі порушення виявили, замовник відреагував, однак договір вже укладений. 6,82 % висновків моніторингів оскаржували у суді.
Цьогоріч здійснювали моніторинг закупівель 57 організаторів. Серед порушень, які виявляє ДАСУ – тендерна документація, що складена не у відповідності до вимог закону; випадки, коли замовник не відхилив пропозиції, що підлягали відхиленню за законом; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; інші порушення законодавства у сфері закупівель тощо.
Для прикладу, 13 жовтня цього року розпочали моніторинг закупівлі, що відбулася у 2018 році. Йдеться про послуги з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Н-22 Устилуг-Луцьк-Рівне на ділянці км 98+950 – км 104+800 (права смуга). Організовувала торги Служба автомобільних доріг у Волинській області. Очікувана вартість становила 111,218 мільйона гривень, переможцем визнали ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» із пропозицією 107,793 мільйона.
«Постала потреба в отриманні пояснення (інформації та документів), яким чином та на підставі яких документів ви здійснили обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат та визначили його очікувану вартість.
Також, зважаючи на те, що відповідно до умов Додаткової угоди від 28.12.2019 № 135/19 до договору від 19.04.2018 № 01.3/5/18 строк дії договору закінчується 31.12.2020 року та в електронній системі відсутній звіт про виконання договору, просимо надати інформацію про стан виконання Договору № 01.3/5/18 та надати підтверджуючі документи акти приймання виконаних робіт підрядних робіт (ф. № КБ-2в) та довідки про вартість наданих підрядних послуг (ф. № КБ-3)», – йдеться у запиті замовнику на пояснення.
11 листопада цього року замовник зобов’язався в подальшому не здійснювати таких порушень.
Серед виявлених порушень, до прикладу, не відхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону. Таке порушення виявили у закупівлі, що передбачала роботи з капітального ремонту проспекту Відродження (від вулиці Рівненської до вулиці Митрополита Андрея Шептицького) в місті Луцьку очікуваною вартістю 12,119 мільйона гривень. Організовував торги у 2020 році департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради. Переможцем визначили ТзОВ «Будівельна компанія «Будальянс груп»» із пропозицією 10,4 мільйона. 7 травня 2021 року замовник відповів, що на електронну та поштову адресу товариства надіслав лист щодо погодження та підписання додаткової угоди до договору від 19.10.2020 року № 1084 на виконання робіт з капітального ремонту проспекту Відродження (від вулиці Рівненської до вулиці Митрополита Андрея Шептицького) в місті Луцьку Волинської області про розірвання вказаного договору.
Інший тип порушень – випадки, коли тендерна документація складена не у відповідності до вимог закону. Наприклад, йдеться про моніторинг закупівлі робіт з капітального ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 031065 Висоцьк-Терехи-Замлиння-Штунь-Радехів на ділянці км 8+000 – км 13+900 Любомльського району.
Про це порушення законодавства з боку ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» раніше писало інтернет-видання «Волинь Online».
Очікувана вартість робіт становила 98,115 мільйона гривень. Аукціон відбувся у червні цього року, а 26 липня ДАСУ розпочала моніторинг закупівлі.
«Яким чином та на підставі яких документів вами здійснено обґрунтування розміру бюджетного призначення, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та визначено його очікувану вартість? Також надати посилання на сторінку власного веб-сайту (або офіційного веб-сайту головного розпорядника бюджетних коштів) на якому розміщено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат, очікуваної вартості предмета закупівлі відповідно до вимог пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 710 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами).
Згідно яких нормативно-правових документів визначалась вимога у тендерній документації, щодо обов’язкового розрахунку учасниками торгів у договірній ціні: коштів на покриття ризиків, пов’язаних з виконанням робіт, та коштів на покриття додаткових витрат пов’язаних з інфляційними процесами ?», – запитували замовника.
Щодо усунення порушення замовник відповів, що за процедурою закупівлі, після публікації висновку моніторингу, подали скаргу, що позбавила замовника технічної можливості виконати рішення ДАСУ. У підсумку, 10 жовтня закупівлю скасували на виконання висновку Західного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі від 18 серпня 2021 року.
Отже, як можна побачити із результатів цьогорічних моніторингів, для усунення порушень замовники закупівель в окремих випадках розривають договори із підрядниками, надають необхідні пояснення ДАСУ, вносять зміни у ціну договору про закупівлю товару, зобов’язуються у майбутньому не здійснювати порушень тощо.
Довідково. Моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи. Моніторинг здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії. Моніторинг процедури закупівлі – аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель. Підставами для проведення моніторингу можуть бути: дані автоматичних індикаторів ризиків; інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства; виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; інформація, отримана від громадських об’єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель.
Рішення ДАСУ про початок перевірки не зупиняє перебіг закупівлі.
Протягом 5 робочих днів з дня оприлюднення територіальним органом ДАСУ висновку Замовник має оприлюднити через ProZorro один із варіантів – інформацію про усунення порушень, аргументовані заперечення або інформацію про причини неможливості усунення порушень.
Якщо замовник не усунув визначене у висновку порушення, що призвело до невиконання ним вимог, передбачених цим Законом, а також висновок не оскаржений до суду, орган ДАСУ після закінчення строку на оскарження до суду, за результатами моніторингу вчиняє дії щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Північному заході України», що реалізовується ГО “Рівненський центр “Соціальне партнерство”, за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy”
Залишити відповідь