18:23, 31 Серпня 2021
Тендер на майже сто мільйонів: як Служба місцевих автодоріг у Волинській області порушує законодавство
Фото ілюстративне
Відкриті торги на визначення підрядника, який проводитиме ремонт автомобільної дороги на Волині вартістю майже 100 мільйонів гривень, затягнулися через те, що державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» порушує законодавство у сфері публічних закупівель. Попри всі наявні документи та висновки Антимонопольного комітету замовник двічі відхилив найдешевшу пропозицію на торгах.
Детальніше закупівлю досліджувало інтернет-видання «Волинь Online».
Капітальний ремонт дороги через населені пункти Висоцьк-Терехи-Замлиння-Штунь-Радехів, а саме на ділянці км 8+000 – км 13+900 Любомльського району планують провести до 2022 року.
Тендер оголосили ще 28 травня цього року. Закупівля уже давно мала б завершитися підписанням договору і власне початком ремонту, однак Замовник (Служба місцевих доріг у Волинській області) відхилив найдешевшу пропозицію ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» за 91,653 мільйона гривень та хотів віддати перемогу ТОВ «Данко» – скандальній фірмі, яка розпочинала свій бізнес на Донеччині. Пропозиція ТОВ «Данко» на майже два мільйони дорожча – 93,618 мільйона гривень.
Зауважимо, ЗМІ неодноразово писали про кримінальні справи цієї фірми, неякісні ремонти, які проводило ТОВ «Данко» та інші порушення пов’язані із ремонтами.
За даними аналітичної системи «You control» кінцевим бенефіціаром ТОВ «Данко» є Чумак Денис Вікторович, який зареєстрований у Макіївці Донецької області, тобто на тимчасово окупованій території України.
Найдешевшу пропозицію на відкритих торгах тендерний комітет відхилив, назвавши свою ж вимогу помилкою
1 липня 2021 року ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» подало Замовнику вимогу, аби той пояснив, чому його пропозицію відхилили. Підприємство у вимозі наголосило, що протокол не містить аргументації про підстави відхилення тендерної пропозиції.
У відповідь на це у тендерному комітеті зазначили, що розмір на покриття коштів ризику є меншим, ніж 2 %. Цитуємо слова замовника, оприлюднені на порталі «Prozorro»: «Всього договірна ціна учасника становить – 92634,54769. Шляхом розрахунків встановили, що 2 % від цієї суми дорівнює 1 462,92. Натомість, учасник зазначив значення: «1416,56413».
Насправді ж, замовник помилився і це видно із тендерної документації, пропозиції учасника і підтвердження АМКУ. Адже цю суму потрібно вирахувати не від усього кошторису, а від суми 73,146 мільйона гривень, оскільки це вартість будівельних робіт, а показник вартості матеріалів, що повертається, не враховується.
«Більше того, зазначені кошти на покриття ризику та покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами є однаковими, що також не є правильним з точки зору кошторисного розрахунку», – цитують у відповіді на вимогу.
ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» подало повторну вимогу, де зазначило, що так і не отримало обґрунтованої відповіді і, окрім того, ще раз підтверджувало, що розмір коштів на покриття ризику дорівнює саме 1,416 мільйона гривень.
Однак замовник знову не задовольнив цю вимогу і відповів, що учасник, розраховуючи кошти на покриття додаткових витрат, завищив прогнозований індекс інфляції. Мовляв, у Тендерній документації замовник не формулює застосування індексу інфляції 1,120 до першого року будівництва, як це вказало ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс».
Фірма з найкращою пропозицією не здалася. У третій вимозі ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» звертає увагу, що замовник сам визначив застосування прогнозованого показника інфляції 1,120 (незалежно від року будівництва). Підприємство зауважує, що замовник намагається уникнути відповідальності за неправомірне відхилення учасника, тому надумано говорить про помилкове застосування такого прогнозованого показника інфляції.
На цю вимогу наразі відповідь не оприлюднили.
Антимонопольний комітет зобов’язав скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції «Луцькавтодор-сервіс», а Держаудитслужба виявила порушення
Також учасник подав скаргу до Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель стосовно цих дій замовника. Цю скаргу задовольнили 22 липня і зобов’язали державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції «Луцькавтодор-сервіс»
Однак за деякий час, 12 серпня, «Служба місцевих автомобільних доріг» повторно відхилила тендерну пропозицію ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс». То ж підприємство подало ще одну скаргу до Антимонопольного комітету. Наразі відповіді на цю скаргу немає.
Як зазначила нам у коментарі керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак, відхилення пропозиції знову можуть визнати безпідставним:
«Після скасування рішення про відхилення ТОВ «Данко» Замовник ніби то помітив, що банківська гарантія не містить відомості про договір, відповідно до якого видана ця гарантія, тому знайшов підставу для відхилення. У той же час, Тендерна документація Замовника в цьому тендері, що розміщена за відповідним оголошенням, не містила вимоги зазначати такі відомості. Більше того, відповідний Наказ Мінекономрозвитку про затвердження форми і вимог до банківської гарантії теж не передбачає наявність інформації про такий договір (виняток – якщо гарантія видається страховою організацією).
Тому відхилення знову можуть визнати безпідставним. Така поведінка Замовника явно свідчить про його незацікавленість у перемозі дешевшої пропозиції».
Разом з тим 26 липня спеціалісти місцевого відділення Державної аудиторської служби України розпочали спеціальну перевірку – моніторинг процедури закупівлі. Підстава – виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
18 серпня Держаудитслужба оприлюднює висновок про результати моніторингу тендеру, у якому йдеться, що виявили порушення та тендерна документація складена не у відповідності до вимог закону.
У місцевому ДАСУ нам пояснили, що в ході перевірки вони виявили порушення в тендерній документації і його потрібно виправити. Але тендер поки перебуває на оскарженні в Антимонопольному комітеті, тому поки це зробити неможливо. Після рішення АМКУ Замовник повинен скасувати тендер, бо по-іншому вимогу державних аудиторів уже виконати неможливо. Тут варто зауважити, що аудитори говорять про порушення не на етапі оцінки пропозиції фірм і неправомірного відхилення одного з учасників, а ще раніше, в момент формування вимог у тендерній документації.
«Це вже не до нас щодо законності чи незаконності відхилення, тому що там скарги подаються до Антимонопольного комітету. А Антимонопольний комітет – це вищий орган по цьому питанню. І ми згідно Закону України «Про публічні закупівлі» не перевіряємо ті самі питання, які були предметом розгляду органу оскарження. Там одне вже рішення було, що безпідставно відхилили і потім ще подали. Антимонопольний комітет на час розгляду скарги зупиняє будь-які дії щодо тендеру, тобто вони не мають навіть змоги фізичної через майданчик електронний виконати вимогу чи здійснити будь-які дії – чи вибрати переможця чи скасувати. Вони повинні на цьому етапі дочекатися рішення органу оскарження, а тоді вже вирішувати – чи усувати порушення чи проводити саму закупівлю, але з порушенням. Але, якщо вони не усунуть, то ми на них будемо оформляти протокол про адміністративне правопорушення за статтею 164-14 за частиною 1 КУпАП. У «Луцькавтодор-сервіс» реально найнижча ціна і їх реально безпідставно відхилили», – зазначив нам начальник відділу контролю у сфері закупівель Управління Західного офісу Державної аудиторської служби України Віталій Приймачук.
У телефонному режимі отримати коментарі в Антимонопольного комітету не вдалося. А замовник 30 серпня на «Prozorro» повідомив, що скарга позбавила його технічної можливості виконати рішення ДАСУ. Відповіді ж на роз’яснення висновку Антимонопольного комітету станом на 30 серпня вони ще не отримали.
Станом на 31 серпня пропозиції усіх учасників відхилені, лише наразі ТОВ «Вельт Капітал» очікує рішення. До слова, ця компанія – частий фігурант розслідувань «Наші гроші. Львів». Наприклад, як зазначає це видання, у червні 2018 року компанія імітувала торги з ПП «Арагас» на реконструкцію Російського культурного центру за 6,1 мільйона гривень.
Інтернет-видання «Волинь Online» спробувало взяти коментарі у замовника цієї закупівлі ще на початку серпня. Однак, як нам тоді пояснила по телефону представниця замовника Сюзанна Пеньшіна, тендерний комітет у відпустці, тому краще написати запит. Інтернет-видання «Волинь Online» надіслало запит на вказану електронну пошту у тендері, однак відповіді ми не отримали. Ми зателефонували знову і цього разу почули пояснення, що потрібно надіслати запит на офіційну пошту замовника, а не на пошту контактної особи. Ми ще раз зробили запит, як тільки отримаємо відповідь, опублікуємо її.
Також ми спробували дізнатися більше деталей в ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс». Однак нам двічі відмовили у коментарях.
У громадській ініціативі «За чесний тендер» резюмують:
«Йдеться про витрачання понад 90 мільйонів гривень коштів, які заплатили платники податків, щоб посадовці могли виконувати покладені на них обов’язки, в цьому випадку ремонтувати дорогу, а бізнес міг чесно заробляти. Тому ці перекручування закону, уникання пояснень це ненормально, так бути не повинно».
Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Матеріал підготовано в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Північному заході України», що реалізовується ГО «Рівненський центр «Соціальне партнерство», за фінансової підтримки фонду «National endowment for Democracy»
Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com
Залишити відповідь