19:19, 05 Жовтня 2020

Як не захворіти на ГРВІ: поради волинського лікаря

Осінь – це пора року, коли люди частіше хворіють на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Гостра респіраторна вірусна інфекція характеризується загальним інтоксикаційним синдромом (нездужання, кволість, підвищення температури тіла, погіршення апетиту, підвищена пітливість) і переважним ураженням слизових оболонок дихальних шляхів (проявами яких зазвичай є нежить, кашель, біль у горлі); це інфекційна хвороба верхніх дихальних шляхів, яка легко поширюється.

Про те, як не захворіти розповідає доктор медичних наук, професор, лікар вищої кваліфікаційної категорії, терапевт медичного центру «Оксфорд Медікал Волинь» Юрій Валецький. 

«Механізм передавання — повітряно-краплинний, зрідка у деяких вірусів — контактний. Відома значна кількість збудників (понад 200), які належать до різних груп вірусної природи (віруси грипу, парагрипу, аденовіруси, коронавіруси, пікорнавіруси, риновіруси, ентеровіруси, герпесвіруси, тощо). Джерело інфекції — хворий з клінічно вираженою або безсимптомною формою хвороби», – зазначає лікар.

На сьогоднішній день найбільш обговорюваною та маловивченою є так звана вірусна інфекція COVID-19. За клінічними ознаками ці інфекції не завжди можна відрізнити. Перебіг хвороби та її прояви, переважно, залежать від особливостей імунної системи конкретної людини та в меншій мірі від виду збудника. Можна інфікуватися тим чи іншим вірусом (у тому числі і вірусом грипу та COVID-19), проте не захворіти.

Від чого це залежить? У першу чергу це залежить від кількості вірусів, які потраплять в організм людини та від стану імунної системи цієї людини. Тому і профілактика цих захворювань направлена, в першу чергу, на два моменти: 1) уникати контакту з хворими та тими хто виділяє збудника в зовнішнє середовище, а якщо цього зробити неможливо – то хоча б постаратись, щоб цих вірусів потрапило в організм людини якнайменше; 2) зміцнювати імунітет.

Яким чином можна досягти зменшенню ризику потрапляння в організм вірусів:

– уникати контакту з тими, хто має ознаки хвороби (чхає, кашляє);

– провітрювати приміщення;

– уникати місць, де перебуває багато людей;

– проводити вологе прибирання приміщень;

– не торкатися руками обличчя;

– часто мити руки.

Яким чи чином варто зміцнювати імунітет:

– шляхом проведення щеплень (наприклад проти грипу);

– достатньо відпочивати;

– має бути достатня тривалість сну;

– не перевтомлюватися;

– не нервувати (уникати стресових ситуацій);

– не вживати алкоголю та не палити цигарок;

– у раціоні харчування має бути достатньо продуктів багатих на вітамін С (лимони або інші цитрусові, смородина, цибуля, капуста);

– знаходити та отримувати позитивні емоції (більше тішитись, а не засмучуватися);

– достатньо вживати рідини (1,5 – 2 літри на добу, пити її кожних 20 – 30 хвилин).

Особам, у яких розвинулися вищевказані ознаки ГРВІ, варто звернутися до свого сімейного лікаря (зателефонувати йому та погодити подальшу тактику і отримати конкретні поради, поставити питання, які цікавлять); одягати хірургічну маску при контактуванні з іншими людьми; правильно кашляти та чхати, не займатися самолікуванням.

Пам’ятайте, що антибіотики на віруси не діють (їх не вбивають), а відтак і використання їх є не доцільним, а інколи і шкідливим; хворобу легше та краще попередити ніж лікувати, адже вірусні інфекції можуть давати різноманітні ускладнення.

«Бажаю всім хорошого імунітету та не хворіти», – каже лікар Юрій Валецький.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: