21:19, 06 Червня 2024

Волинський весільний обряд «читання корони» внесли до Нацпереліку нематеріальної культурної спадщини України

Весільний обряд «читання корони» з Волині включили до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики України, – йдеться на сайті Волинської ОВА.

«Читання корони» відбувається на весіллях у громадах Волині та Рівненщини після так званого «викупу» нареченої, її коси чи туфельки.

Зокрема, читець тримає на тарілці квітку з довгою білою стрічкою, яка символізувала довге і щасливе сімейне життя. Під час читання старший сват із озвученням кожного куплету ступає крок у напрямку нареченої. Коли всі куплети прочитано, мати нареченої забирає з тарілки квітку зі стрічкою й чіпляє її молодій під фату, а читець розбиває тарілку на дрібні друзки «на щастя».

Текст «корони» – це напутні слова молодій сім’ї із мудрими життєвими правилами та побажаннями в серйозній і жартівливій формі.

Цей обряд існує донині. Його можна побачити на сучасних весіллях, але кількість куплетів сучасної «Корони» скоротилася. Тексти змінюються кожним поколінням, додаються сучасні терміни й актуальні сюжети.

Текст корони є цінністю кожного весілля на рівні фото та відеоматеріалів, своєрідною «весільною грамотою», яка залишається у сімейному архіві. Переписані тексти зберігаються у родинах як реліквія й передаються від покоління до покоління. Таким чином передаються й знання, пов’язані з цим весільним обрядом.

Відтепер місцеві громади мають вжити заходів щодо врахування рекомендацій та пропозицій Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при МКІП, аби зберегти цей обряд.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: