11:06, 21 Лютого 2020

Волинські депутати просять верхівку профінансувати протитуберкульозні заклади по Україні

Депутати Волиньради звернулися до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України та Національної служби здоров’я України щодо фінансування протитуберкульозних закладів.

Про це йдеться на сайті Волинської обласної ради.

Текст звернення:

“Ми, депутати Волинської обласної ради, підтримуємо необхідність проведення в Україні системних реформ у сфері охорони здоров’я, покликаних забезпечити усім громадянам України рівний доступ до якісних медичних послуг, перебудувати систему охорони здоров’я так, щоб в її центрі був пацієнт. Держава бере на себе чіткі зобов’язання щодо фінансування медичних послуг. Проте у процесі реформування системи протитуберкульозної допомоги ми вбачаємо ряд проблемних питань. Зокрема, існують суттєві ризики в частині значного погіршення медичного обслуговування пацієнтів, хворих на туберкульоз.

У Волинській області активно і успішно впроваджується пацієнт-орієнтована модель лікування хворих на туберкульоз відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров`я; з року в рік  спостерігається покращення епідемічної ситуації. У 2019 році в протитуберкульозній службі відбулися значні реорганізаційні процеси. Проведено скорочення штату (вивільнено 177 працівників) та оптимізацію ліжкового фонду (з 420 ліжок залишилося лише 225), закрито два стаціонари, які донедавна працювали  як туберкульозні лікарні. Також у найближчій перспективі планується закриття ще одного периферичного відділення, що призведе до скорочення персоналу з 345 працівників до 210, а також зменшення ліжкового фонду до 165 ліжок.

Сьогодні в області функціонує лише один спеціалізований заклад – КП «Волинський обласний фтизіопульмонологічний медичний центр» Волинської обласної ради. Комунальне підприємство здійснює госпіталізацію пацієнтів у стаціонарні відділення за чітко визначеними показами згідно з рекомендаціями ВООЗ. Середній термін перебування хворого у стаціонарі становить 74,5 дні, що нижче від середнього в Україні. Впроваджуються заходи з інфекційного контролю.

Відповідно до чинного законодавства, протидія захворюванню на туберкульоз є складовою державної політики щодо забезпечення якісної і доступної медичної допомоги, реалізації державних цільових програм лікування найбільш поширених небезпечних для здоров’я і життя людини захворювань, проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів з метою ранньої діагностики захворювань, надання гарантованого обсягу безоплатної медичної допомоги тощо.

Проте 05 лютого 2020 року постановою Кабінету Міністрів України № 65 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році» був затверджений тариф на лікування одного хворого з розрахунку 21 820,85 грн на 9 місяців поточного року (з урахуванням коефіцієнта  за готовність проводити хірургічні втручання), згідно з яким  вартість місячного лікування в стаціонарі не відрізняється від вартості лікування на амбулаторному етапі і становить 2 424,54 грн. При цьому, на практиці доведено, що фактична вартість стаціонарного лікування у 10 разів перевищує вартість амбулаторного.

У комунальному підприємстві лікуються 240 пацієнтів, з них – 150 стаціонарно, 90 – амбулаторно. Це дасть змогу КП «Волинський обласний фтизіопульмонологічний медичний центр» Волинської обласної ради отримувати фінансування від Національної служби здоров`я України в розмірі 581 889,60 грн в місяць. За рахунок інших послуг заклад щомісячно отримуватиме ще максимум 100 000,00 грн. Таким чином, за 9 місяців поточного року обсяг фінансування з НСЗУ за надані КП медичні послуги орієнтовно становитиме 6 137 006,00 грн, що є значно меншим від фактичної потреби в коштах (з урахуванням запланованих заходів  подальшої оптимізації підприємства). При цьому, середньомісячна потреба в коштах на утримання закладу (без видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв) становить 5 328912,00 грн. Цілком очевидно, що такі підходи до фінансування протитуберкульозної служби повністю суперечать моделі лікування, орієнтованої на потреби людей.

Враховуючи викладене та беручи до уваги соціальні аспекти порушеної вище проблеми, ми, депутати Волинської обласної ради,  вважаємо, що питання медичного обслуговування пацієнтів, хворих на туберкульоз, запровадження протиепідемічних заходів повинні вирішуватися на державному рівні як невідкладні, оскільки будь-яке зволікання може призвести до закриття протитуберкульозних закладів, які надають медичну допомогу, і погіршення епідемічної ситуації в Україні”.

Для врегулювання цієї критичної ситуації депутати Волиньради у тексті звернення пропонують здійснити такі заходи:

1) до кінця 2020 року забезпечити фінансування протитуберкульозної служби в регіонах України за рахунок коштів медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам;

2) переглянути тарифи на лікування одного хворого на туберкульоз з урахуванням вартості стаціонарного та амбулаторного етапу лікування;

3) для регіональних фтизіопульмонологічних центрів розрахувати стандартний пакет послуг, що включає діагностику, стаціонарне лікування, координацію протитуберкульозних заходів та консультативну допомогу.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: