22:04, 05 Серпня 2020

«Від радянської системи профспілкового руху відійшли, а нової ще не побудували»: на Волині аналізували завдання профспілок

Сьогодні відбулася VII звітно-виборна конференція Федерації профспілок Волинської області. Голова обласної ради Ірина Вахович відгукнулася на запрошення і взяла участь у цьому засіданні.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Оскільки, Луцьк віднесений до «червоної» зони епідемічної небезпеки, конференція відбувалася в Ківерцівському районному будинку культури з усіма нормами дотримання карантинних правил.

На конференцію прибуло 65 делегатів із 78. На початку профспілкові активісти заслухали   звіт голови обласної Федерації Іванни Дубинки-Філозоф. Крім того, вона  проаналізувала ситуацію на ринку праці України та окреслила завдання нинішніх профспілок, а це – збереження соціальних гарантій та підвищення рівня заробітних плат.

Головна профспілкова функціонерка області також зауважила, що на нинішньому етапі розвитку країни профспілки мають замало механізмів впливу на розвиток національної економіки. В якості позитивного прикладу і досвіду вона називає досягнення країн Скандинавії, де уряди, профспілки та роботодавці є рівноцінними партнерами. Як результат, в цих країнах високий рівень соціальної стабільності. Проблемою голова профспілок вважає і те, що українські ЗМІ не формують позитивного іміджу профспілок, а бо ж роблять це на правах реклами. тому, з її слів, до суспільства важко донести ідеї профспілкового руху.  “Зараз часто доводиться чути фразу: “Профспілки – символ комунізму”. Це – не так. Профспілки – символ патріотизму: патріотизму за свою професію, патріотизму – бути в колективі, патріотизму – відстоювати свої соціальні гарантії. Профспілки зобов’язані бути школою зміцнення громадянського суспільства”, – зауважила Іванна Дубинка Філозоф. Серед здобутків профспілок – боротьба за зниження тарифів, підвищення мінімальної заробітної плати та вимоги відкликати законопроект, яким вносяться зміни до Закону України “Про працю”.

Голова обласної ради Ірина Вахович погоджується, що роль профспілок і профспілкового руху – дуже важлива складова розвитку громадянського суспільства. “І для України вона також має бути такою. Але проблема в тому, що від радянської системи профспілкового руху ми відійшли, а  нової, за принципами демократичного суспільства, ще не побудували. Можливо, цьому є суб’єктивні причини. Сьогодні наш профспілковий рух на етапі перехідного періоду. Але й ринкова економіка – також, в певному сенсі, на етапі змін. Ринкова економіка в своїй суті має протиріччя, які зводяться до того, що прибуток роботодавців і рівень зарплати найманих працівників  суперечать один з одним. Заробітна плата найманих працівників – безпосередньо визначний фактор впливу на прибуток. Як економіст скажу: якщо буде висока заробітна плата, то буде стимул до роботи.  Однак,   роботодавці на перехідному етапі ринкової економіки  більше схиляються до того, щоб економити на найголовнішому – на кадровому потенціалі.  В структурі витрат по всіх сферах перехідного етапу ринкової економіки – біля 80 % становить заробітна плата, а в розвинутих економіках – 40 %. Ми розуміємо, яка роль профспілок в цьому процесі на сьогодні”, – пояснила голова облради.

Ірина Вахович толерантно не зачепила теми профспілкового майна на цьому засіданні, але дала зрозуміти, що це питання – надзвичайно дискусійне і потребує окремої серйозної розмови. Разом з тим, вона закликала чесних профспілкових функціонерів активніше доносити свої ідеї до людей, попри проблеми з інформаційним супроводом: “Треба, як сказав Олександр Олесь, не тліти, а горіти. Мені хочеться додати вам трішечки вогню. Ви – неймовірно велика сила і  не до кінця це розумієте. Це – найчисленніша громадська організація в Україні. На Волині – також.  Вашу силу  треба спрямувати в правильному напрямку.   Переконана,  що майбутнє нашої країни – однозначно в єдності, а не в протистоянні. Міжусобиці треба стирати, треба шукати компромісів. Бажаю для України єдності, а для вас стати серйозним локомотивом тієї єдності”, – звертається Ірина Вахович.

Голова обласної ради запрошує профспілки та їх лідерів до співпраці з представницькою владою для позитивних результатів в розвитку Волині.

Делегати конференції обрали головою Федерації профспілок Волинської області Іванну Дубинку-Філозоф.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: