10:11, 05 Жовтня 2022

Вартість десятка курячих яєць найвищої категорії до кінця року наблизиться до 100 гривень – прогноз

Курячі яйця – це один найдоступніших за вартістю і найпопулярніших щоденних продуктів харчування серед українців. При серпневій інфляції у річному виражені майже 24 %, яка відобразилася у вартості багатьох товарів і послуг, ціна десятка курячих яєць за цей період не лише не зросла, а навіть зменшилася. Так, у серпні порівняно з січнем 2022 року середня вартість десяти курячих яєць знизилася на 20 % — до 28,5 гривень.

Динаміку вартості курячих яєць проаналізував фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький.

Однак протягом вересня поточного року ситуація різко змінилася. Середня вартість десятка курячих яєць за лічені тижні зросла порівняно з серпневим показником одразу на 72 % — до 49 гривень. І з початку жовтня вартість продовжує зростати як у роздрібних продавців, так і у великих торгових мережах.

Серед основних причин такого різкого подорожчання можна виділити декілька важливих факторів. Найперше – це сезонність. Протягом осінньо-зимового періоду вартість яєць традиційно зростає, оскільки збільшується попит на них і зменшується пропозиція на ринку. В умовах воєнного стану і тимчасового захоплення агресором частини території нашої держави ця проблема лише загострюється, адже обсяг виробництва яєць почав падати не лише у зв’язку з кліматичними обставинами, але і з припиненням чи значним скороченням діяльності тих маленьких і середніх підприємств, які створювали пропозицію на ринку курячих яєць в Україні.

При цьому варто визнати, що і попит серед українців у кількісному виражені на внутрішньому ринку зараз менший, оскільки декілька мільйонів українців змушені були виїхати за кордон у зв’язку з безпековими обставинами. Однак з початку серпня у зв’язку з набранням чинності «зернової угоди» почав зростати попит на українську агропродукцію на зовнішньому ринку. Саме тому зростає вартість зерна на внутрішньому ринку, що збільшує, у тому числі, собівартість виробництва яєць і, відповідно, кінцеву роздрібну ціну, яку змушені платити українці.

Перераховані обставини, на жаль, створюють передумови для того, щоб прогнозувати подальше зростання цін на курячі яйця до кінця цього року ще на близько 10-15 % залежності від категорії продукції.

Таким чином, середня вартість десятка курячих яєць на кінець року буде коштувати близько 60 гривень. Водночас вартість десятка найвищої категорії курячих яєць (відбірні) може впритул наблизитися до позначки в 100 гривень.

Однак починаючи з другого кварталу наступного року вартість курячих яєць у зв’язку з настанням сприятливих кліматичних умов почне поступово зменшуватися, цьому буде сприяти збільшення пропозиції продукції на ринку. Однак варто зауважити, що на кінцеву вартість продукції продовжать тиснути інфляційні та девальваційні ризики, зокрема через вартість пального та зерна на внутрішньому ринку.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: