18:23, 09 Грудня 2022

В «Укренерго» пояснили, чому Україна не експортує електроенергію в Європу

Україна не експортує електроенергію в Європу з 11 жовтня. Всі заяви на цю тему є або фейками, або свідомими маніпуляціями або нерозумінням фізичної природи руху електроенергії. 

Про це «Укренерго» повідомляє у «Телеграм».

Українська енергосистема є частиною європейської енергомережі. Коли енергосистеми з’єднані між собою так, як українська, молдовська, румунська, угорська, словацька і польська, між ними існують технічні перетоки. Це природне явище, обумовлене законами фізики. Як правило технічні перетоки незначні.  Але завжди погодинний баланс близький до нуля: скільки перетоку йде за кордон, стільки ж одразу ж повертається в Україну. Ці величини можуть бути більшими, коли є так звані, кільцеві перетоки.

Наприклад, на півдні Румунії є велика відновлювальна генерація. А зв’язки між півднем і північчю там слабкі. І щоб весь вироблений обсяг потрапив до споживача, електроенергії доводиться, з точки зору фізики, мандрувати кільцевим шляхом – через Молдову, Україну, Угорщину, аж до півночі Румунії. Так буває не завжди, це приклад маршруту, яким рухається електроенергія в об’єднаній європейській енергосистемі, частиною якої є Україна.

Тобто Україна через ці перетоки нічого сусідам не віддає, в українській енергосистемі електроенергії менше не стає, але можливість технічних перетоків робить енергосистему стійкішою. Вся електроенергія, яка генерується українськими електростанціями, залишається в Україні і споживається українськими споживачами.

«Дехто апелює до платформи ENTSO-E, коли бачить там технічні перетоки і плутає їх з комерційним експортом, не розуміючи, як працює об’єднана енергосистема. На сайті ENTSO-E в цьому можна переконатись, подивившись на вкладку «Scheduled Commercial Exchanges» (Комерційний експорт) – там всюди стоїть 0». Тому що з 11 жовтня ми не проводимо аукціонів з розподілу доступу до міждержавних ліній передачі. Без цього експорт неможливий», – голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький під час брифінгу в ІА «Укрінформ» прокоментував появу фейків про продаж української електроенергії за кордон.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: