18:23, 01 Червня 2023

Улюбленці Палиці та Івахіва. Які медіа мають більший доступ до інформації та чому це погано для читачів

ЗМІ, наближені до нардепів, отримують ексклюзивну інформацію від державних та комунальних структур, у той час як незалежні медіа – формальні відповіді, коментарі без важливих подробиць або взагалі ігнорування. Нерівний доступ до інформації дозволяє залежним медіа в очах читачів виглядати цікавішими. Але вони ніколи не критикуватимуть та не контролюватимуть представників влади, до яких вони лояльні.

Проблему нерівного доступу до інформації у Волинській області досліджувало інтернет-видання «Волинь Online».

Незалежним медіа – таємниця, а для каналу нардепа Палиці – усі деталі: як Волинська ОВА відповідає на запити журналістів

Інститут масової інформації моніторить факти можливого нерівного доступу різних ЗМІ до публічної інформації. 

Як розповіла нам у коментарі представниця ІМІ у Волинській області Мая Голуб, наприклад, цього року Волинська обласна державна адміністрація не надала інформації Центру журналістських розслідувань «Сила правди» про кількість осіб, яким видали дозволи для виїзду за кордон. Директор Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Юрій Горбач надсилав до ОДА два запити щодо цієї теми.

Як повідомила нам Мая Голуб, на перший запит на початку лютого просто відмова надійшла, і все. Після цього він поспілкувався зі співробітниками департаменту, щоб з’ясувати чи треба відкоригувати запит, щоб отримати результативну відповідь. Після надісланого нового запиту він отримав часткову відповідь на відмову по-іншому. Тому він написав скаргу до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

У першому надісланому запиті Горбач запитував скановані копії звернень, заявок підприємств, установ, організацій на виїзд за межі України водіїв, які здійснюють перевезення гуманітарних вантажів, інші важливі для держави функції за період із 24.02.2022 по 31.01.2023. А також скановані копії рішень про дозвіл на виїзд за кордон водіїв, які здійснюють перевезення гуманітарних вантажів, інші важливі для держави функції за період з 24.02.2022 по 31.01.2023.

«Сила правди» попросила надати копії виданих наказів без конфіденційної інформації або інформації з обмеженим доступом, яка може міститися в них, щоб самостійно підрахувати таку статистику. Однак Волинська обласна державна адміністрація відмовила в наданні таких документів.

Юрій Горбач у коментарі нам повідомив, що через уповноваженого Верховної Ради України з прав людини частину інформації вже добилися.

Натомість 5 травня 2023 року телеканал «Аверс» випустив сюжет під назвою «Благодійні фонди продовжують вносити в «Шлях» осіб пачками». У ньому йдеться про те, скільки осіб призовного віку з Волинської області отримали дозвіл на виїзд за кордон від Волинської ОВА за заявками благодійних фондів. У Волинській ОВА відповіли на запит телеканалу.

Інтернет-видання «Волинь Online» звернулося до прес-служби Волинської ОВА, щоб там пояснили, чому така вибірковість медіа. Там пояснили це так:

««Аверс» звертався по конкретних фондах («Добра справа», «Доброта», «Віримо в Україну», «Волинський актив молоді»), інформація була надана, але без персональних даних. Просто була надана кількість осіб.

«Сила правди» зверталась щодо переліку осіб, яким давали дозвіл. На другий запит відповідь була надана, але без персональних даних. Надали лише прізвища людей, яким надали дозвіл, і суб’єкти звернення».

Ми уточнили, чи надали цю другу відповідь вже після скарги до Уповноваженого та чому не могли відразу «Силі правди» надати кількість. На що нам сказали, що не знають:

«Друга відповідь була частковою. Напевно узгодили що можна надати, а що ні».

ТРК «Аверс» пов’язують з нардепом Ігорем Палицею. Офіційно він не є власником компанії, серед формальних власників компанії вказана Наталія Московка, яка є керівницею телеканалу. Однак, наприклад, юридично та фізично компанія розташована в офісній будівлі ПрАТ «Енко». Як свідчать дані аналітичної системи «YouControl», це підприємство, яким володіє родина Палиці – його батько Петро Палиця, син Захар Палиця та колишня дружина Оксана Палиця. А також «Аверс» постійно піарить фонд Ігоря Палиці «Тільки разом», депутатів партії «За Майбутнє» тощо. У тій самій будівлі працює інше медіа, яке пов’язують з Палицею – ІА «Волинські новини». Медіа публікує практично всі сюжети «Аверсу», а офіційно зареєстроване за тією ж адресою, що Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом». Власником вказаний головний редактор медіа Іван Савич.

Як на важливі заходи, де долучений Фонд Палиці, потрапляють не всі медіа

Наприкінці вересня 2022 року у Луцьку у Волинському обласному перинатальному центрі народжувала прикордонниця Мар’яна Мамонова, яка провела майже всю вагітність у російському полоні. Зрозуміло, що ця історія привернула увагу ЗМІ. Всі хотіли отримати у неї коментарі чи взяти інтерв’ю, тому що важливо розповідати українцям історії звільнених з полону захисників та захисниць, розповідати про злочини росіян.

Інтернет-видання «Волинь Online» відразу звернулося до керівництва перинатального центру щодо можливості запитати породіллю, чи можна з нею поспілкуватися. Зауважимо, що на територію, звісно, ніхто з нас не проривався і не намагався незаконно потрапити до палати, адже ми поважаємо право на приватне життя. Генеральний директор КП «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» Ірина Горавська тоді повідомила нам, що Мар’яна Мамонова попросила ЗМІ не турбувати її. Ми, звісно, поставилися до цього з розумінням та попросили повідомити нас, якщо ситуація зміниться і захисниця захоче спілкуватися з журналістами.

Через декілька днів зі ЗМІ ми дізналися, що на території перинатального відбулися урочистості з нагоди виписки породіллі з немовлям. На урочистості прибули представники міської та обласної влади та окремі медіа. Яким чином вони про це дізналися, нам невідомо, адже анонсу ніде не було. Зауважимо, що там зокрема були медіа, які пов’язують з нардепом Ігорем Палицею, нардепом Степаном Івахівим та лояльним на той час до Ігоря Палиці бізнесменом Андрієм Покровським ( у ІА “Конкурент” не було жорсткої критики Палиці чи його команди, під час виборів міського голови команда Покровського не виступили як опозиція кандидата від Палиці). Зокрема, це «Аверс», «Волинські новини», «12 канал», «Конкурент TV» тощо.

Для читачів це може створювати ефект, що є певні медіа, які майстерні та вміють працювати з людьми, а от незалежні медіа, які не мають доступу до джерела інформації, можуть в їхніх очах здаватися не такими професійними.

Наприклад, інтерв’ю із Мамоновою опублікували на веб-сайті «Т1 – твій портал» 17 жовтня 2022 року. Медіа не належить Палиці, власником є бізнесмен Тарас Хотимчук однак, якщо проаналізувати контент на сайті, то можна зрозуміти, що «Т1 – твій портал» є також лояльним до Палиці. Наприклад, медіа публікує компліментарні інтерв’ю з представниками команди Палиці «За Майбутнє».

Ми поцікавилися у керівниці закладу, хто організовував ці урочистості, чи був анонс про цю подію та попередня акредитація журналістів. Ірина Горавська у коментарі нам пояснила:

«Минулого року дійсно було організовано урочистості з приводу виписки нашої героїчної пацієнтки. Виписку пацієнтки не було заплановано заздалегідь. Питання виписки вирішуються залежно від стану породіллі та новонародженої дитини щоранку під час лікарського обходу. Заходи були організовані нашим закладом за згодою самої пацієнтки. У нашому закладі не запроваджено процедури акредитації журналістів на урочисті заходи. Враховуючи Ваші запитання в подальшому ми будемо намагатися інформувати про заходи на наших сторінках в соцмережах».

Новини про виписку були оприлюднені з 13 години 1 жовтня 2022 року у день події, а на урочистості прибули не лише представники влади та ЗМІ, а й десятки вихованців правознавчого ліцею, які вишикувалися, утворивши слово «мама». Такі урочистості навряд чи можливо було організувати спонтанно, як говорить директорка закладу.

Одні медіа не завжди отримують відповіді на запити, інші – отримують з легкістю коментарі та ексклюзивну інформацію без запитів

Мая Голуб розповіла, що, крім роботи регіональної представниці Інституту масової інформації у Волинській області, ще працює, як журналістка-фрілансерка, і теж стикалася з тим, коли їй відмовляли у коментарі або ж не надали відповіді на запит.

«Якщо хтось відмовляє у коментарі, то у тексті пишу, що відмовили. Читач тоді знає, що я як журналіст зверталася до людини. Різні ситуації бувають. Також можу записати інших спікерів, якщо це можливо, або ж знаходжу потрібну інформацію з інших джерел. Іноді одна відмова від коментаря до розслідування доведе, тому краще до журналістів бути відкритими», – зазначає вона.

Журналістка каже, що, якщо їй відмовляють у відповіді на запит, то вона так просто це все не залишає:

«Якщо інформація публічна, то її мають надати на запит у визначений законом термін. Запам’ятовують завжди тих, хто бореться за свої права і не здається просто так.

Наприклад, у лютому цього року під час підготовки матеріалу «Пішоходи у темряві: як захистити себе правильно» про носіння світловідбивачів я стикнулася з ігноруванням Патрульною поліцією Волині відповідей на мої два запити. Тоді якраз змінювалось керівництво у патрульної поліції Волині і якось так «попала», що мені там відмовили навіть у коментарі. У прес-службі сказали писати запит, але і там була відмова. Після  того, як я написала про це публічно на своїй сторінці в соціальній мережі «Facebook», то наступного дня отримала на пошту відповіді на питання від патрульної поліції».

Юрій Горбач розповів, що у них в редакції також були ситуації, коли відмовляли в наданні запитаної інформації:

«У таких випадках ми зазвичай, якщо вважаємо, що за законом ця інформація має бути публічною, оскаржуємо відмову до Уповноваженого з прав людини чи до суду. Були і випадки, коли взагалі у відповідь на запит не приходить нічого. Але це швидше виключення, ніж закономірність, причина якої зміна контактних даних розпорядника і відсутність їх оновлення на сайті, наприклад, або коли це стосується розпорядників, до яких в принципі будь-хто не часто звертається із запитами.

Найсвіжіша наша історія щодо запитів – із Луцького національного технічного університету, де нам вперто не хочуть надати інформацію про повну зарплату ректорату. Надіславши вже три запити туди ми досі не добилися повної інформації».

У редакції відчувають інколи, що на Волині нерівний доступ до інформації:

«Помітили це в ситуації з поліцією. Свого часу ми з’ясували, що один відомий лісник уникнув відповідальності за нетверезе водіння і за нашою інформацією, записи з бодікамер поліцейських про той інцидент були в поліції. Проте нам їх на запит не надали. Разом з тим, ми помічаємо часто подібне відео з бодікамер в сюжетах і на сторінках інших ЗМІ. Не зрозуміло на яких умовах ця інформація до них потрапляє, чи це якісь подвійні стандарти», – наголошує він.

Інтернет-видання «Волинь Online» проаналізувало сайти волинських медіа та телеканали. Справді, окремі видання отримують від поліції відео з бодікамер. Наприклад, ІА «Конкурент» у квітні 2023 року публікував відео з бодікамер патрульних у новині про деталі конфлікту між адвокатом та патрульними у Луцьку. У новині зазначають, що патрульна поліція надала журналістам це відео.

Зауважимо, що ТОВ «Інформаційне агентство «Конкурент» пов’язують з бізнесменом, колишнім депутатом Луцької міської ради Андрієм Покровським. Керівник проекту Тарас Шкітер та головний редактор Андрій Лучик –  чинні депутати фракції Громадянський Рух «Свідомі» у Луцькій міській раді. Засновником руху «Свідомі» є Андрій Покровський. Здебільшого вони або голосують так само, як провладна більшість, підконтрольна Палиці у міськраді раді, або ж утримуються, проти – не виступають. Наприклад, йдеться про питання бюджету, погодження кандидата на посаду командира добровольчого формування тощо. Ще однією ознакою лояльності медіа до Палиці є публікації на сайті ІА «Конкурент» розшифровок сюжетів ТРК «Аверс», які є часто маніпулятивними та порушують журналістські стандарти (про це неодноразово публікувалися висновки Комісії з журналістської етики).

У 2021 році ІА «Волинські новини» також публікувало отримане від правоохоронців відео затримання нетверезого водія, працівника прокуратури. Подія відбулася у вересні 2020 року.

Як зазначили нам у коментарі у Патрульній поліції Волинської області, Управління патрульної поліції надає записи з бодікамер поліцейських відповідно до пункту 3 розділу VIII «Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото і кінозйомки, відеозапису», затвердженої наказом МВС України № 1026 від 18 грудня 2018 року. Згідно з цією інструкцією строки зберігання відеозаписів з нагрудних відеореєстраторів поліцейських становить 30 діб.

«Зазначимо, що «Конкурент-TV» надіслав запит щодо отримання відео з бодікамер поліцейських 10 квітня 2023 року. Сам же інцидент трапився 7 квітня 2023 року, тобто за три доби до цього. А оскільки відеозапис зберігається 30 діб, він був у наявності.

Натомість видання Центр журналістських розслідувань «Сила правди» надіслало запит щодо отримання відео 10 січня 2023 року. А сама подія трапилася ще 26 червня 2022 року, тобто за понад пів року до цього. Відповідно запису на серверах уже не було», – прокоментували у Патрульній поліції.

Ми в інтернет-виданні «Волинь Online» також стикнулися з не наданням доступу до публічної інформації. До прикладу, ще осінню 2022 року ми звернулися за коментарем до Волинського прикордонного загону щодо ситуації із «лівою» чергою авто на перетин кордону, яку ми зафіксували. Речниця Волинського прикордонного загону Маргарита Вершиніна нам сказала, що потрібно написати на офіційну пошту загону на ім’я начальника Сергія Лозінського. Ми це зробили і запитали, чи буде проведене службове розслідування щодо неофіційної черги авто, яку ми зафіксували на відео, і як будуть покарані люди, які зловживали своїм службовим становищем. Однак відповіді не отримали і досі.

Разом з тим про черги на кордоні речниця коментувала для «12 каналу» у сюжеті «На «Ягодині» – черги з фур на виїзд з України» від 14 червня 2022 року. Зауважимо, що «12 канал» пов’язують з нардепом Степаном Івахівим. Зокрема власником «12 каналу» (ТОВ «Слово Волині») є Севрук Людмила Валентинівна. У медійному просторі її ім’я звучало, як помічниці нардепа Івахіва, а також згідно даних «YouControl» вона є директоркою підприємства ТОВ «Лейк ЗНГ», власницею якого вказана уже на цей момент екс-дружина нардепа Світлана Івахів (подружжя розлучилося у листопаді 2022 року).

Також ми стикнулися у 2022 році із дивною ситуацію зі сторони ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області», коли нам не хотіли відповідати на запит, надісланий на електронну пошту, бо там немає… підпису від руки, хоча цього не вимагає Закон у випадку запиту в електронній формі. Після довгих суперечок та цитувань Закону нам врешті надали відповідь.

Як вирішувати ситуацію та що про це каже закон

Не надання відповіді на запити є порушенням закону, а вибірковість у коментуванні може свідчити про медіа, які працюють в інтересах влади чи олігархів.

Як зауважила керівниця юридичного напряму ГО «Інститут розвитку регіональної преси» Оксана Максименюк, варто розрізняти запити на публічну інформацію і звернення за коментарем. Якщо не надають відповідь на запит – це порушення закону про доступ до публічної інформації, якщо ж відмовляються дати коментар – порушення немає, тому що посадові особи та органи державної влади не зобов’язані давати коментарі або відповіді на запитання. Не надання коментарів може свідчити про вибірковість до медіа, де коментарі дають тільки тим медіа, які пишуть добре про посадових осіб. Дійсно, посадовці можуть не надавати коментарі, але така вибірковість свідчить про кишенькові ЗМІ, які працюють в інтересах олігархів, депутатів і посадових осіб органів влади.

Зі слів медіаюристки, розпорядники публічної інформації також не можуть вимагати підпис запитувача, якщо запит подається в електронному вигляді. Частина 5 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлює вимоги до запиту про доступ до публічної інформації. Зокрема, запит має містити: ім’я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв’язку, якщо такий є; загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі. Законом визначено, що запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Отже, підпис особи запитувача потрібно зазначати тільки, якщо запити подаються у письмовій формі. Така вимога не ставиться до запитів, які надсилаються в електронному вигляді.

У випадку ненадання відповіді на запит про доступ до публічної інформації журналісти можуть звертатися до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

А також надати безплатну консультацію з цього питання можуть медіаюристи Інституту розвитку регіональної преси.

А читачам радимо цікавитися власниками медіа або з ким вони пов’язані та розуміти, що залежні медіа висвітлюватимуть будь-яку інформацію заангажовано, наприклад, критикуватимуть тих, хто конкурує з власником та некритично писатимуть про тих, хто з ним пов’язані.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

 Павло ПЕРЕВЕДЕНЕЦЬ

Ця публікація була підготовлена ​​в рамках проекту IWPR «Голоси України: Захист передової», що фінансується ЮНЕСКО.  Автори несуть відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цьому матеріалі, а також за висловлені в ньому думки, які не обов’язково належать ЮНЕСКО та не накладають на Організацію жодних зобов’язань.

This publication was prepared under IWPR’s Ukraine Voices: Protecting the Frontline project funded by UNESCO. The authors are responsible for the choice and the presentation of the facts contained in this discussion and for the opinions expressed therein, which are not necessarily those of UNESCO and do not commit the Organization.

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: