10:40, 06 Жовтня 2021

У Волиньраді аналізували перспективи проведення опалювального сезону на Волині

Про входження та проведення опалювального сезону в умовах різкого зростання вартості енергоносіїв йшлося під час розширеної наради за участю керівництва та депутатів обласної ради, очільника облдержадміністрації і начальників її структурних підрозділів, голів територіальних громад, районних рад і РДА, керівників газових та енергетичних збутових компаній, а також комунальних установ.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Відкриваючи нараду голова Волиньради Григорій Недопад зазначив, що цьогоріч в умовах рекордного зростання ціни на газ з 8 до 37 гривень за кубічний метр, прогнозованість та скоординованість дій усіх учасників процесу у підготовці та проведенні опалювального періоду актуальна, як ніколи. І якщо населення захищене від коливання цін річними контрактами на індивідуальне споживання газу, а для теплокомуненергетичних підприємств, які надають централізовані послуги з теплопостачання, встановлена пільгова ціна на блакитне паливо у межах 7,5 грн за куб, то газозалежним бюджетним установам, а це понад 170 комунальних закладів освіти, медицини, культури та спорту, доведеться купувати газ за ринковими цінами. Отже, ці видатки непомірним тягарем ляжуть на обласний та місцеві бюджети.

«На минулому тижні проблематика вартості енергоносіїв обговорювалася на Конгресі місцевих і регіональних влад. І Президент, і Прем’єр-міністр анонсували, що ціну буде знижено, і навіть підписали  щодо цього меморандум. Однак, якою буде вартість енергоносіїв для комунальних установ, який механізм і компенсаторні важелі будуть застосовані, – відповідей на ці питання поки немає. Тому ми повинні мати чіткі уявлення, чи осилить обласний та місцеві бюджети цей опалювальний сезон, які маємо ресурси і потребу у них, мусимо вести прискіпливий щоденний моніторинг і обмінюватися цією інформацією, аби вчасно реагувати як на місцевому рівні, так і, при потребі, на печерських пагорбах», – звернувся голова облради до присутніх.

Начальник департаменту фінансів ОДА Ігор Никитюк повідомив, що при існуючій вартості енергоносіїв незабезпеченість бюджетних установ на оплату комунальних послуг у межах області сягне 400 мільйонів гривень. Уже спрямували клопотання до Кабміну та Мінфіну про перегляд показників державного бюджетну на 2022 рік в частині збільшення видатків на оплату енергоносіїв. Також за кілька днів на зазначені видатки буде спрямовано 21 мільйон додаткової дотації.

Своєю чергою керівник «Волиньгаз Збуту» Микола Тищук повідомив, що попри анонсоване зниження ціни на блакитне паливо для бюджетних установ, жодних розпорядчих документів щодо цього постачальне підприємство не отримувало. Відтак, він закликав керівників комунальних установ укладати додаткові угоди на постачання газу, оскільки за законтрактованою на початку року ціною 8 грн за м. куб. блакитне паливо постачатися не буде. Окрім того, він наголосив, що третина бюджетних установ не встановила засобів дистанційної передачі даних про обсяги споживання, а половина закладів не внесені до Єдиного реєстру споживачів, відтак це може стати перешкодою для вчасного постачання газу.

Про стан забезпечення паливними дровами доповів начальник обласного управління лісомисливського господарства. Олександр Кватирко зазначив, що при ринковій вартості кубометра паливної деревини понад 1 тисячу гривень для населення встановлена вартість у 500 гривень та 700 грн – для соціально-бюджетної сфери. Він також запевнив, що лісгоспи безоплатно забезпечують дровами соціально вразливі верстви населення, зокрема родини загиблих військовослужбовців, малозабезпечені сім’ї та самотніх громадян.

«Інформацію про те, де і за якою ціною можна придбати дров’яне паливо ми подали у кожну громаду, а також у структури, дотичні до питання забезпечення населення цим видом палива», – зауважив Олександр Кватирко.

Підсумовуючи результати обговорення голова обласної ради наголосив на відповідальності кожного з керівників у своїй сфері діяльності за підготовку і проходження опалювального періоду. «Ситуація не проста, але ми не можемо припуститися зриву чи збоїв опалювального сезону, тому прошу всіх максимально мобілізуватися. Окрім того, вже у найближчій перспективі треба шукати альтернативу газу, в тому числі і з відновлювальних джерел енергії. І такий досвід серед комунальних установ ми вже маємо», – зазначив Григорій Недопад.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: