13:12, 10 Червня 2019

У Луцьку розповіли, як вберегтися від борщівника та як з ним боротись

Протягом останніх десятиліть відчутної шкоди природній флорі міста завдають адвентивні інвазійні рослини, тобто ті, які є не типовими для нашого краю та мають властивість активно та масово поширюватись. Окремі з них, як Борщівник Сосновського та Амброзія полинолиста, є ще й дуже небезпечними для людини.

Про це повідомили на сайті Луцькради.

Борщівник Сосновського — це багаторічна рослина родини зонтичних з 2-5 річним циклом розвитку. З травня до вересня, особливо в період цвітіння ця рослина є дуже небезпечною для здоров’я людини. Внаслідок наявності фотосенсебілізуючих сполук рослина під час контакту з нею у сонячну погоду викликає серйозні фотохімічні опіки.

Пухирі з часом стають темними плямами, що сходять протягом 3-6 місяців. Відомі навіть летальні випадки від численних опіків шкіри у дітей молодшого віку.

Борщівник Сосновського — культура, яку вирощували на корм (силос) для тварин у 50-ті роки минулого сторіччя. З часом борщівник почав поширюватись у вигляді своєї здичавілої форми, активно проникаючи в природні екосистеми: на узбіччя автомобільних та залізничних доріг, на крайові смуги ярів та балок, каналів, заплави річок, на необроблювані землі, пустирі, сміттєзвалища, окраїни лісів. Все частіше борщівник з’являється і у дворах житлових будинків, на дитячих майданчиках, на присадибних ділянках городян, створюючи потенційну небезпеку людям.

Пухирі з часом стають темними плямами, що сходять протягом 3-6 місяців. Відомі навіть летальні випадки від численних опіків шкіри у дітей молодшого віку.

Борщівник Сосновського — культура, яку вирощували на корм для тварин у 50-ті роки минулого сторіччя. З часом борщівник почав поширюватись у вигляді своєї здичавілої форми, активно проникаючи в природні екосистеми: на узбіччя автомобільних та залізничних доріг, на крайові смуги ярів та балок, каналів, заплави річок, на необроблювані землі, пустирі, сміттєзвалища, окраїни лісів. Все частіше борщівник з’являється і у дворах житлових будинків, на дитячих майданчиках, на присадибних ділянках городян, створюючи потенційну небезпеку людям.

Способи захисту:

– не можна близько підходити до рослин або заростей борщівника, брати в руки будь-які його частини, нюхати квіти, фотографуватись тощо. Під час косіння чи видалення борщівника не можна бути роздягненим або мати незахищені ділянки тіла.

Перша допомога при опіку борщівником, якщо все таки відбувся контакт із соком рослини, то необхідно:

– по можливості, в найкоротші терміни, рясно промити уражені ділянки з господарським милом в проточній вроді;

– промити (саме промити, а не протерти) уражені ділянки спиртовмісною рідиною (одеколоном, горілкою, спиртом), змастити обпечену поверхню протизапальним засобом одноразово (типу пантенол) і негайно закрити уражене місце від сонця кількома шарами тканини (одягом або пов’язкою). Ділянки тіла після контакту з соком або рослиною слід захищати від сонячного опромінення дві доби. Підступність борщівника в тому і полягає, що якщо вчасно не помітити потрапляння отрути на шкіру, то потім що-небудь робити буває пізно;

– не розкривати пухирі, які утворились, звернутись у медичну установу;

– якщо контакт відбувся в темний час доби і не вжито ніяких заходів, то при опроміненні шкіри на наступний день клінічні симптоми бувають такі ж, як при ураженні вдень.

Як боротися?

– Багаторазово викошувати до періоду цвітіння з обов’язково перекопуванням ґрунту на глибину 10-20 см пошкоджуючи коріння рослини. Ефективно після зрізування додатково залити розчином гербіцидів гліфосатної групи (в порожнину трубки стебла).

– Проводити хімічну обробку. Можна застосовувати будь-які гербіциди у співвідношенні в двічі, тричі більшому від запропонованого, але лише на молодих рослинах до періоду цвітіння.

– Здійснювати плоскорізний обробіток навесні — підрізування коренів на глибині 10-15 см, зрізання (зрубування) точки росту рослини нижче кореневої шийки, виполювати дрібні однорічні сходи борщівника.

– Обрізувати квітки (кошики) у фазі бутонізації — початок цвітіння. Важливо – не давати рослинам цвісти, щоб не утворилось нове насіння. Цей спосіб ефективний, але небезпечний через ймовірність отримати дерматози.

Просять надавати інформацію про виявлені місця поширення борщівника в межах міста у відділ екології Луцької міської ради за тел. 72-46-08 та відділ контролю за благоустроєм та санітарним станом міста департаменту муніципальної варти за тел. 72-26-49.

Якщо ви виявили небезпечні рослини на околицях міста, просимо звертатись для реагування до Державної екологічної інспекції у Волинській області за тел. 72-33-96.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: