13:26, 11 Грудня 2019

У Луцькому зоопарку закликають «не рятувати» тварин без потреби

Працівники Луцького зоопарку просять не рятувати тварин, які цього не потребують, не забирати примусово тварин із природного середовища.

Про це пишуть на сторінці Луцького зоопарку у “Фейсбук”.

 У зоопарку розповідають, що 6 грудня чимало громадян «рятували» лебедів. Увесь ранок люди телефонували керівникові зоопарку із вимогами «забрати лебедя» з двох різних локацій (водойми у Теремно та районі вулиці Ковельської). “Небайдужим” пояснили, що не можна із настанням холодів забирати із відкритих водойм пернатих.

Роз’яснювальна робота дала результат – «доброчинці» додзвонилися до надзвичайників і таки змусили їх одягнути гідрокостюми, взяти необхідне спорядження та техніку й відловити птахів, яких у подальшому доправили до зоопарку. Як наслідок цього шантажу, нині абсолютно здорові особини – на карантині, у закритому приміщенні. Бо не можемо без такого заходу долучити їх до пернатих на нашій водоймі. І щиро сподіваємося, що коли ми врешті їх у нас випустимо, то з зоопарківського ставочка ті птахи полетять вести звичний для них спосіб життя”, – йдеться у дописі.

Також зоопарк подав рекомендації від Українського товариства охорони птахів.

“Фахівці наголошують, що кліматичні зміни вже даються взнаки, зими стали тепліші. А оскільки лебеді не належать до мігруючих видів птахів (тих, які відлітають наприкінці літа – на початку осені далеко на південь), а є кочовими, то далеко вони не втікають, лише протягом холодного сезону переміщуються на певні відстані в пошуку місця, придатного для тимчасового перебування.

Ви бачите, яка цьогоріч зима? Тож, відповідно, лебеді невеликими групами, парами чи поодиноко перебувають на незамерзлих поки що водоймах. Коли настають холоди і ці водойми вкриваються кригою, вони шукають інші – не замерзлі. І це є нормою.

Окрім того, існує питання сприйняття холоду. У птахів температура тіла – вища за 40 градусів, тобто вони відчувають холод зовсім інакше, ніж ми. Фактично їм взагалі не зимно навіть при мінусовій температурі. Варто також нагадати про момент специфічного кровообігу у птахів, який є відмінним від нашого. Це дає змогу зовсім не мерзнути в ноги навіть за сильного морозу та дозволяє покійно сидіти на кризі, не відчуваючи дискомфорту.

Отже, птахам взимку холод не страшний – складніше їм перенести голод. У пошуках корму лебеді, власне, і кочують. Якщо птахи, які зараз є у нашому регіоні, здорові – вони подадуться геть, тільки-но водойма замерзне і добути корм не буде змоги. А саме ті, хто їх годував і селфився влітку-восени, відповідальні за те, що птахи не шукали поживи, а отримували її з людських рук і відповідно, не переміщувалися. Ваші безвідповідальність та бажання розважитися спровокували те, що птахи не відлетіли.

Найгірше, що можна зробити нині, – це годувати їх зараз, коли вони самі можуть знаходити поживу. Особливо не варто годувати лебедів увесь час хлібом, який не приносить їм жодної користі. Власне, зайва вага через харчування мучними виробами, – теж одна з причин, чому птахи не літають, а залишаються на місцях. Не намагайтеся також їх спіймати, щоб перетримати в хліві. Це – точно не любов і турбота про них.

Лебеді-шипуни зазвичай добре переносять холод, тому можуть тривалий час перебувати без активного руху. Птах просто сидить на кризі чи березі, підібгавши під себе лапи — так він економить енергію. Необхідність підгодовувати птахів для порятунку виникає тільки за різкого зниження температури — мінус 15°С і нижче, а також за наявності в птахів фізичних ушкоджень чи травм. Наприклад, якщо на голові в лебедя іній чи бурульки, то він хворий і його варто відловити, помістити в тепле приміщення, посилено годувати та лікувати.

Якщо ви все-таки дуже вперті, то годувати птахів на місці можна зерном кукурудзи, пшениці. Як варіант – розбийте кригу, щоб водойма була відкритою і лебідь міг сам здобути собі корм”, – йдеться у рекомендаціях.

У зоопарку також зазначають, що у них немає необхідного для виходу та роботи на воді оснащення. Водолазів у штаті – теж. Тож працівники зоо можуть лише прийняти звірів чи птахів, але аж ніяк не ловити їх:
– вони не мают жодної змоги виїздити за межі підприємства на ваші вимоги забрати звіра чи птаха через відсутність як транспорту, так і людей (бо в усіх штатних працівників є певні обов’язки до виконання протягом дня).
– якщо виловлювати особину з дикої природи (особливо повну сил і здорову), вона буде захищатися – а отже, є ризик саме через такий «порятунок» завдати їй травм, які можуть призвести і до інвалідності. Окрім того, лебідь – агресивний, тож здорова особина може травмувати і самого рятівника.
– збільшення на території зоопарку особин будь-якого виду додає роботи працівникам (а до вирішення проблеми, крім власне доглядачів, долучаються директор, ветеринар, завскладом, екскурсовод і т.д.). Коли це дійсно тварина, якій необхідна допомоги, це виправдано. В додаток, аби отримувати цих особин, треба будувати вольєри, розширювати штат, територію.

Наразі у зоопарку 19 лебедів. Зазначають, що живуть вони не дуже мирно. Ще п’ятеро пернатих, «врятованих» без потреби, полетіли на відкриті луцькі водойми. І звідти, саме через підгодовування людьми, нікуди не збираються.

Тож колектив зоопарку просить не телефонувати з подібними вимогами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: