20:20, 25 Лютого 2021

У Колодяжному відбулася наукова конференція з нагоди ювілею Лесі Українки

Сьогодні в Колодяжному на базі  літературно-меморіального музею Лесі Українки відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція “Леся Українка і родина Косачів в історії української та світової культури”.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Для наукової спільноти 150-річний ювілей Лесі Українки – це справжнє свято, тому запрошення  на захід  прийняли  майже 40 науковців. Половина приїхали в Колодяжне,  де кожна стежина пам’ятає кроки Косачів, а решта долучилися до конференції через відеозв’язок.

Директорка Волинського обласного краєзнавчого музею Оксана Важатко назвала цю подію знаковою, бо Колодяжне – місце, де зростала юна Лариса Косач і формувалася Леся Українка. “Якщо читати Лесю, то складається враження, що вона жила в повноцінній державі Україна, хоча, насправді, на той час, так не було. Тобто вона її, Україну,  такою уявляла. Ми розуміємо, що належимо до нації, яка породила таких знакових людей як Леся Українка, тому  маємо велику відповідальність перед сучасністю і майбутнім. Ми маємо зберегти те, чим вони жили і максимально передати в майбутнє”, – зауважила Оксана Важатко, відкриваючи конференцію.

Власне ця конференція відбувається в рамках обласної програми з відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки. Крім цього, Оксана Важатко не приховує щастя від того, що попри непростий час  знайшлися механізми фінансування реставрації Лесиних будиночків. Був поданий проект в ДФРР і він уже затверджений  Мінрегіоном. Облрада виділила співфінансування в сумі 10 %.

“Тож реставрація відбудеться. Загроза руйнації будиночків в наступному році буде не актуальною”, – каже Оксана Важатко.

У відкритті конференції взяв участь перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук. Він зізнався, що дуже цікавиться  життям і творчістю нашої знаменитої землячки, “бо хочеться самому докопатися до істини і зрозуміти, хто ж вона така – Леся Українка”.  “У свій час, зачитувався книгою Ольги Косач-Кривинюк “Леся Українка. Хронологія життя і творчости” . В минулому році зібрав всі томи листування Лесі Українки і гордий з того, що  особисто знаю упорядницю цього видання, нашу землячку Валентину Савчук-Прокопів.   Переписка Лесі   справила велике враження. Звернув увагу на її політичні погляди. Потім, вже коли читав інші праці, то  було цікаво, а що думали про Лесю її сучасники. Особливо, коли читав працю Дмитра Донцова “Націоналізм”. Він критикував Михайла Драгоманова і в той же час високо цінував Лесю Українку. Це свідчить про те, що борці за незалежність України минулого століття, формували свої суспільно-політичні погляди на творчості Лесі Українки. Впевнений, що на творчості Лесі Українки має формуватися українська еліта”, – додав Юрій Поліщук.

Заступник голови ОДА Анатолій Костик також привітав науковців з ювілеєм великої поетеси і запевнив, що  влада області завжди підтримуватиме культуру та її діячів.

Дуже трепетним був момент, коли до музейної кафедри Віра Комзюк, яка 30 років свого життя присвятила цьому музеєві.  “Якщо будемо любити Україну так, як її любила Леся, то будемо вільною державою”,  – впевнена багаторічна директорка музею.

Вона подарувала Путівник по музею, який впорядковувала спільно з Геннадієм Бондаренком, Анатолієм Силюком та світлої пам’яті Наталією Пушкар.

Віра Михайлівна згадувала, як збирала експонати до музею, як намагалася налагодити контакти з сестрою Лесі Українки Ізидорою ще в 1979 році, але та не наважувалася написати в Україну із американського Нью-Джерсі, де в ті часи мешкала, бо  далися в знаки 8 років в Сибіру. “Але там в Америці,  Ізидора посадила черешню, яка нагадувала їй Колодяжне”, – пригадує Віра Комзюк. Сьогодні її естафету ефективно тримає директорка Ольга Бойко.

Після відкриття конференції, гості та учасники спостерігали за ще однією урочистою подією – спецпогашенням марки.

Адже саме сьогодні “Укрпошта” випустила в обіг святковий художній конверт тиражем  50 тисяч примірників,  номінальною вартістю 1 грн. У спецпогашенні взяли участь перший заступник голови облради Юрій Поліщук, заступник голови ОДА Анатолій Костик, директорка обласного краєзнавчого музею Оксана Важатко, директорки музею в Колодяжному Віра Комзюк та Ольга Бойко, голова Ковельської районної ради В’ячеслав Шворак  та керівник Волинської дирекції “Укрпошти” Іван Люсак.

Усі присутні мали нагоду придбати новий конверт і поставити на ньому спеціальний штемпель. На вибір пропонувалися марки двох різних типів, які  “Укрпошта” також випускала   на честь Лесі Українки: “Софія  Караффа-Корбут. Лукаш і Мавка” (Леся Українка “Лісова пісня”) та “Софія  Караффа-Корбут. Русалка і Куць” (Л. Українка “Лісова пісня”).  В основу зображень на марках увійшли роботи Софії Караффи-Корбут, які є  у  фондах  обласного краєзнавчого музею.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: