18:30, 12 Січня 2018

У Чехії почалися вибори президента

У Чехії почалися вибори президента країни, що відбуватимуться два дні. Це історично другі прямі вибори голови держави – раніше президента Чехії обирав парламент.

Про це повідомляє “Радіо Свобода”.

Дільниці відкрилися 12 січня о 14-й годині за місцевим часом (15-й за Києвом). Вони будуть працювати цього дня до 22:00, а 13 січня – з 8:00 до 14:00. Результати будуть відомі пізно ввечері 13 січня.

У списку кандидатів на найвищу державну посаду цього разу дев’ять осіб, серед них і нині чинний президент Чехії Мілош Земан.

Серед кандидатів – також письменник і журналіст Міхал Горачек, учений-фізик, професор Їржі Драгош, лікар Марек Гілшер, дипломат Павел Фішер, політик, колишній голова уряду Чехії Мірек Тополанек, підприємець Їржі Гінек. Найстаршому з кандидатів 74 роки (це Земан), наймолодшому – 41. Жінок серед кандидатів на посаду президента Чехії немає.

У виборах візьме участь понад вісім мільйонів виборців, по всій Чехії і за її кордонами відкрилось понад 15 тисяч виборчих дільниць.

У разі, якщо жоден із кандидатів не набере більшості голосів виборців, тобто понад 50 % від поданих чинних голосів, через два тижні – 26–27 січня – відбудеться друге коло виборів. У ньому візьмуть участь двоє кандидатів, які в першому турі назбирають найбільшу кількість голосів.

Нинішній президент Чехії Мілош Земан є третім після Вацлава Гавела і Вацлава Клауса президентом країни і першим обраним у прямих президентських виборах. Термін його президентського мандату збігає 8 березня.

Земан змагається за другий термін і має наразі найбільшу підтримку. За оцінками соціологів, він у принципі має шанс перемогти вже в першому колі. У ймовірнішому випадку виходу у друге коло його суперником майже напевно буде Їржі Драгош, відомий, зокрема, як колишній президент Академії наук Чехії. У такому разі більшість соціологів прогнозують перемогу Драгоша, навколо кандидатури якого можуть об’єднатися всі супротивники Земана.

У Чехії, що є парламентською республікою, президент має обмежені повноваження, але деякі з них досить важливі – наприклад, призначення кандидата на посаду прем’єр-міністра для формування нового уряду.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: