08:15, 14 Травня 2021

«Святі заступники перед Богом»: у музеї волинської ікони стартувала нова виставка

13 травня відбулося відкриття виставки ікон XVII-XIX ст. з колекції Червоноградської філії Львівського музею історії релігії. Участь у заході взяли  заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт, заступник очільника ОДА Олександр Троханенко, секретар Луцької міської ради Юрій Безпятко, музейники та духовенство.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Завідувачка Червоноградської філії Львівського музею історії релігії Галина Гриник пригадала, що дружня співпраця музейників розпочалась ще у 2006 році, коли вони вперше експонували свою виставку у Музеї волинської ікони. Вона також розповіла, що нинішня виставка «Святі заступники перед Богом» – є результатом багаторічної збиральницької діяльності музею, активної експедиційно-пошукової роботи та співпраці з релігійними громадами Львівської, Волинської та Рівненської областей.

“30 творів темперного і олійного живопису, представлені на виставці, репрезентують українські та західноєвропейські іконописні традиції ХVІІ-ХІХ століть. У нашій експозиції  можна побачити образи найшановніших у народі святих: Миколая, Юрія, Дмитрія, архистратига Михаїла, архангела Гавриїла, Варвари, Катерини, Параскеви та святих апостолів”, – розповіла вона.

Вона також додала, що найбільш цікавими і не дуже поширеними є ікони, де змальоване Чудо з’явлення Св. Миколая імператору Костянтину. Оригінальністю вирізняються твори з житійними клеймами (ікони «Св. Параскева з житієм» XVII ст., «Св. Варвара з житієм» XVIII ст.) та чудесами (ікони «Св. Миколай» XVIII ст.),  які також представлені на нинішній експозиції.

Своєю чергою директорка Музею волинської ікони Тетяна Єлісєєва зауважила, що співпраця між музеями різних регіонів держави є необхідною та взаємовигідною, адже сприяє популяризації унікальних творів, які зберігаються у колекціях музейних закладів.

“Усі ті ікони, декоративна різьба і скульптури, які ми збираємо – вони не просто залежуються у наших фондах і запасниках, адже ми активно їх реставруємо. Щороку ми намагаємось відновити 12-15 ікон. Наші фонди на сьогодні складають уже 252 відреставрованих ікони. Однак, у залах нашого музею ви можете побачити лише 120 із них, адже нам бракує виставкових площ. Відтак, ми намагаємось робити усе для того, щоб вони жили повноцінним життям, презентуючи їх на виставках у музеях інших регіонів України. Ми уже експонувалися в Києві, в Дніпрі, в Рівному та Вараші”, – зауважила вона.

Користуючись нагодою, заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт привітав музейників із прийдешнім професійним святом – Міжнародним днем музеїв, який відзначатиметься 18 травня, від депутатів та голови обласної ради Григорія Недопада.

“Ми не стоїмо осторонь тих процесів, які відбуваються в культурному та музейному середовищі Волині. Наші музеї – не просто існують, вони – живуть, розвиваються та відкривають для нас нашу історію, її особливості та тонкощі, – зауважив він. – Нинішня експозиція дозволить нам заглибитись у сакральне мистецтво та духовну спадщину сусіднього регіону нашої держави. Тут представлені не лише православні, а й католицькі ікони. Виставка дуже самобутня, пізнавальна і насичена. Я переконаний, що вона зацікавить не лише представників духовенства та поціновувачів сакрального мистецтва, а й багатьох небайдужих лучан та волинян”.

Довідково:

Червоноградська філія Львівського музею історії релігії розпочала свою діяльність 26 квітня 1980 року в недіючих на той час церкві і монастирі оо. Василіан. З 1990 року він розташований у видатній пам’ятці архітектури середини ХVІІІ ст. – палаці Потоцьких, побудованому за проектом французького архітектора П’єра Ріко де Тірреджеллі.

Працівники музею активно займаються виставковою, просвітницькою, науковою, дослідницькою роботою, пов’язаною з історією релігії та краю. Збірка музею складається із творів українського сакрального мистецтва XVI- XIX століть і нараховує близько 8400 експонатів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: