08:14, 05 Червня 2022

США шукають шляхи для розблокування експорту українського зерна

Розблокування поставок українського зерна, призначеного для експорту, є проблемою глобального масштабу, тож США опрацьовують різні варіанти її розв’язання, у тому числі через ООН, а також в інший спосіб із залученням міжнародних партнерів.

Таку відповідь озвучив на запитання власного кореспондента «Укрінформу» в Вашингтоні екс-посол США в Україні, віце-президент Інституту миру Сполучених Штатів Вільям Тейлор.

«Я знаю, що адміністрація (президента Байдена – ред.) обмірковує рішення цієї проблеми. Вони працюють над цим прямо зараз», – зауважив колишній посол США в Україні.

Він зазначив, що на розгляді перебувають різні варіанти. Один із них – це можливість для ООН «відіграти свою роль у досягненні певних домовленостей щодо встановлення коридорів, шляхів доступу (до українських портів – ред.) у Чорному морі». І на цьому напрямку продовжується робота.

Дипломат пояснив, що Об’єднані Нації можуть провести переговори з країнами в Чорноморському регіоні, такими як Туреччина й Румунія, які можуть долучитися до встановлення безпечних коридорів, щоби вивезти українське зерно з Одеси. У цьому зв’язку, підкреслив Тейлор, потрібно вирішити цілий комплекс питань, у тому числі, розмінувати море, а також відтіснити російські військові кораблі для безпечного проходу цивільних вантажних суден.

Що стосується можливості розв’язати проблему через Раду Безпеки ООН, Тейлор погодився, що Радбез у цій ситуації може і не спрацювати, оскільки росія як постійний член, що володіє правом вето, здатна заблокувати будь-яке рішення. Однак, за його словами, така позиція росіян в ООН чітко вкаже всьому міжнародному співтовариству, що саме москва створює глобальну кризу продовольчої безпеки, чого в кремлі хотіли б уникнути.

«Ми маємо спробувати це. Якщо не спрацює, ми можемо зробити по-іншому», – зауважив колишній американський посол.

За його словами, однією із можливостей для розблокування поставок може стати формування міжнародного конвою бойових кораблів для охорони цивільних перевезень.

«Це має бути однією з опцій, і я думаю, уряд Сполучених Штатів зараз розглядає всі варіанти», – зазначив Тейлор.

Він підкреслив, що вивезення зерна з України, призначеного для експорту, є гуманітарним питанням світового масштабу.

«Це не лише українське або російське питання, це глобальна проблема, а отже, весь світ має бути залучений. І багато країн можуть надати кораблі для забезпечення такого коридору», – підкреслив Тейлор.

росія заблокувала всі порти й торговельні шляхи, через які здійснювався світовий експорт українського зерна. Близько 20 млн тонн збіжжя залишаються заблокованими в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: