08:44, 12 Січня 2024
«Солодка франшиза»: як дружина військового за допомогою гранту відкрила власний магазин солодощів
Дружина військовослужбовця Олеся Гадун з Нововолинська відкрила магазин солодощів. Кошти на це жінка отримала від держави у рамках грантової програми «Власна справа». Подружжя вже давно планувало відкрити власний бізнес, але постійно не вистачало коштів, аби втілити задумані плани у життя. Наприкінці жовтня 2023 року їхня мрія збулася і у Нововолинську з’явився магазин солодощів «LEKVAR – територія мармеладу».
Про те, як вдалося втілити задумане, чи складно отримати грант від держави та чому для початків варто обирати формат роботи за франшизою Олеся Гадун розповіла інтернет-виданню «Волинь Online».
Власну справу відкрити мотивував чоловік-військовослужбовець
Чоловік Олесі Гадун з перших днів, як почалося повномасштабне вторгнення повернувся з-за кордону та пішов на фронт.
«Він вже в 2014 році був в АТО, тому сказав, що без нього ніяк, мусить повертатися. Зараз він воює на Лиманському напрямку захищає нас», – каже вона.
За професією Олеся Гадун – фінансист. Вона дуже довго працювала у банку, потім змінила сферу діяльності та стала працювати в ІТ. Також вирішила займатися своєю справою разом з чоловіком:
«Ми вже дуже давно планували мати щось своє, розглядали франшизи, дивилися і якось ніколи не вистачало коштів, щоб втілити свої плани у життя. І у цьому допоміг грант, який держава надає військовослужбовцям».
Найбільше пані Олесю відкрити власну справу мотивував чоловік:
«Якби не він, то гранту не було б, він більше за мене напевно задоволений. Дуже хотів, дуже підтримував, казав «Давай вперед, ти молодець». Я більше сумнівалася, бо все ж таки війна, двоє дітей, чоловік там, і щоб не лишитися без нічого, скажу як є. Але він казав «Не переживай, все буде добре, давай». Діти дуже хотіли так само цей магазин солодощів, вони би там жили. Така підтримка в мене велика, і я наважилася», – пригадує жінка.
Вона знайшла чим здивувати у Нововолинську, то ж задоволена першими результатами роботи:
«Солодощі продають в кожному магазині, але потрібно зайняти свою нішу, чимось здивувати людей. У Нововолинську треба брати або дешевими цінами, але це не дуже вигідно для бізнесу, або чимось новим і цікавим. У нас формат самого подання товару, коли ти прийшов і там в тебе 27 бочок з солодким і 40 різновидів. Ти собі вибираєш все в одну ціну 85 гривень за 100 грам. Є багато дуже цікавинок для молоді, для підлітків, з Тік-Тока, що я навіть не знала, а діти сказали, що це ж таке модне. Приходять, питають, чи у нас є, бо замовити в інтернеті з доставкою буде дорожче, ніж придбати у нас. Я задоволена, за ці два місяці ми трошечки вже освоїлися, вже люди нас знають, приходять».
Підприємиця каже, що, бувають, звісно, дні, коли дуже мало покупців і це трішки стримує і лякає, що ж далі. Наприклад, коли погана погода, людей мало, але потім на наступний день покупців більшає. То ж пані Олеся находить натхнення у своїй же роботі:
«Коли я приходжу в свій магазин, відкриваю двері, а там такий солодкий запах. Це вже піднімає настрій, надихає, а ще надихають мене покупці, які справді задоволені, і діти, в яких очі розбігаються і посмішка на обличчі – це мотивує, щоб працювати далі».
Як франшиза допомагає початківцям у бізнесі
До того подружжя бізнесом ніколи не займалося. Вирішили обрати франшизу від «LEKVAR – територія мармеладу» та відкрити магазин у Нововолинську.
«Так, як я казала, ми дуже давно розглядали різні франшизи. Але деякі ідеї мені не подобалися для нашого міста, а коли я побачила саме цю франшизу, то мені сподобалася їхня ідея подання товару, я була в них в магазині у Львові, бачила як це все працює і сама назва «Солодка франшиза» дуже зацікавила. І більш-менш реально можна було з грантом можна це все подужати. І щось таке нове для Нововолинська, яскраве, тому я вирішила, що людям сподобається цей магазин», – розповідає Олеся.
До того ж завдяки франшизі не потрібно було б починати все самому з нуля:
«Франшиза дуже допомагає. Звичайно там треба платити роялті, але вам допомагають зі всім, просто, з нуля – приїжджають, кажуть, що де ставити, як оформляти, де замовляти товари, з ким працювати, програму налаштують, людей допоможуть навчити. А так як досвіду взагалі ведення бізнесу у мене не було, то франшиза дуже отаким недосвідченим допомагає і навчитися, і правильно все робити, щоб працювало», – пояснює жінка.
Саме тому вона радить новачкам починати саме з франшизи:
«Хто не має досвіду – варто починати з франшизи. Коли ти справді стикаєшся, а як, щоб люди працювали, а як зарплату нараховувати, а де товар взяти, а де дешевше. А там (ред. – за франшизою) вже йде налагоджена схема, де що брати і як продавати. Хто може має якісь там свої уявлення чи впевнений у своїх силах, то звичайно можна і самому працювати».
Однак, як і всюди були мінуси – умови франшизи містили вимоги до приміщення, то ж його дуже складно було знайти:
«Це щоб і вікна, і форма приміщення, щоб людей було багато. А так, як у нас містечко маленьке і сам центр невеликий, то все зайнято, всі працюють. І, просто, мені пощастило, що якраз у нас будувався МАФ, я підійшла запитала. І вони погодилися на мене, я на них, і по франшизі це підійшло і ми погодили це приміщення. Але приміщення я почала шукати ще до подання гранту – з квітня, знайшла у вересні. Хто шукає, той знайде».
На що звернути увагу, подаючи заявку на отримання гранту «Власна справа»
Підприємиця розповідає, що про грант прочитала в новинах і вирішила подаватися сама, не звертаючись по допомогу:
«Подавалася я сама, тобто повністю все через «Дію», весь бізнес-план, не зверталася по ніяку допомогу. І це мінус, бо я стикнулася з тим, що там неправильно щось заповнила, не в ту колонку внесла. Тому хто захоче подаватися на грант, то звичайно краще звернутися в центр зайнятості, де все розкажуть, як правильно все зробити. Мені декілька разів треба було перероблювати, але в центрі зайнятості повністю все допомагали, казали, що куди, щоб можна було отримати грант».
Щоправда, кошти довелося чекати довго.
«Більше труднощів саме з грантом не було, хіба що дуже довгий час був отримання гранту. У травні я подалася, а грант прийшов аж в серпні. Але це з оцим моїм переподанням, поки там розглядалося, то трішки часу зайняло», – зауважує жінка.
У рамках грантової програми «Власна справа» Олеся Гадун отримала півмільйона гривень. За умови гранту ще 30 % коштів вона доклала сама для відкриття бізнесу. Також пані Олеся мала створити два робочі місця. У цьому їй допоміг центр зайнятості – вони відправили до неї тих, хто шукав роботу. Зараз жінка планує створити ще третє робоче місце.
Але є те, що і лякає підприємицю:
«Є перешкода – за умовами гранту потрібно три роки пропрацювати. А в теперішній час в умовах війни – це дуже нестабільно, ненадійно, я не знаю, чи це можна буде реалізувати. Якщо не вийде – кошти потрібно повернути за мінусом сплачених податків. Це єдине, що лякає. І ніби ти готовий працювати, але ті умови від тебе не залежать».
Олеся Гадун дає прості поради тим, хто хоче відкрити свій бізнес:
«Якщо кошти є і це не останнє ваше, що є в кишені, щоб віддати, то, звичайно, можна ризикнути, бо бізнес, власна справа – це завжди ризик. Можна бути впевненим і прогоріти, а можна дуже сумніватися, відкрити і все буде добре. Тому не боятися, звичайно, може, ще з кимось порадитися, з фінансистами, але це ніхто не скаже точно, що у вас все буде добре. Я коли складала бізнес-план, там просто є колонки, які треба заповнити, наприклад, сума витрат ваших, на що ви будете тратити кошти гранту. А якщо ви вже знайшли франшизу, в яку ви будете вкладатися, то вони вам все надають, тобто повний бізнес-план, на що вам потрібно буде тратити гроші і ви вносите, але кажу, коли вже плануєте подаватись на грант, то краще порадитися з центром зайнятості, щоб вони підказали, чи це правильно заповнено».
До слова, Служба зайнятості пропонує скористатися програмами надання мікрогрантів «Власна справа» та «Грант для ветеранів та членів їхній сімей», які діють у рамках урядового проєкту єРобота.
Щоб отримати грантові кошти, потрібно скласти бізнес-план, подати документи у «Дії» та захистити свій бізнес-план.
Як зазначили у коментарі для інтернет-видання «Волинь Online» у Волинському обласному центрі зайнятості, у 2023 році на Волині 11 учасників бойових дій та членів їхніх сімей отримали позитивні рішення за програмою «Власна справа».
Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com
Залишити відповідь