20:32, 23 Березня 2020

Скільки втратять бюджети на Волині через «коронавірусні» закони

Втрати бюджетів підрахував консультант з бюджетних питань Асоціації міст України.

Про це повідомляє Офіс реформ, Волинське регіональне відділення Асоціації міст України.

Місцеві бюджети волинських громад зазнають відчутних втрати через ухвалені Президентом України, так звані, «коронавірусні» закони. За підрахунками консультанта з бюджетних питань Асоціації міст України, Василя Грома, який працює на Волині в межах проекту «ПУЛЬС», що його АМУ втілю за підтримки USAID, волинські громади недоотримають у свої місцеві скарбниці близько 100 мільйонів гривень.

«За прогнозними розрахунками, проведеними з врахуванням фактичних надходжень до бюджетів територіальних громад області місцевих податків, згідно із Законом України №533-IX від 17.03.2020 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)», недонадходження до місцевих бюджетів за березень-квітень 2020-го становитиме в межах 90-100 мільйонів гривень», – зазначає пан Гром.

До речі, в Асоціації міст України вважають, що Україні загалом і Волинь, зокрема, загрожує колапс, через зміни до Податкового кодексу.

«Від місцевих податків звільняється і надприбутковий бізнес, і підприємства, що продовжують працювати в повному обсязі. Фактично вилучаються джерела, які в структурі складають 13% загальних доходів із бюджетів тергромад! Тим часом, усі міста, села, селища і ОТГ взяли на себе велику відповідальність у боротьбі з пандемією і спрямовують на це сотні мільйонів гривень! Саме за рахунок місцевих бюджетів у цих умовах підвищуються зарплати медикам, проводиться закупівля ліків, масок, тестів, обладнання. Якщо не внести терміново зміни в Закон 533-ІХ (3220), громади стануть безсилими перед коронавірусом. Крім того, не вистачить ресурсів навіть на мінімальні зарплати медикам, вчителям, соціальним працівникам, вихователям, працівникам транспорту та ЖКГ!», – каже Виконавчий директора Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Голова АМУ Віталій Кличко, напередодні 17 березня, звернувся до Президента України Володимира Зеленського з проханням не підписувати цей Закон, а відправити його на доопрацювання.

Асоціація міст України проаналізувала, що підписання вищезгаданого закону в такому вигляді як він є, призведе до значних втрат місцевих бюджетів та їх розбалансування. Так, за попередніми розрахунками, сума втрат по Україні, за цими податками, складе щонайменше 6,3 мільярда гривень. Із урахуванням уже запроваджених Кабміном України карантинних заходів, щоб протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), втрати місцевих бюджетів можуть скласти 15,6 мільярда гривень або 5,3% річних надходжень загального фонду місцевих бюджетів (без офіційних трансфертів).

АМУ зверталася до Президента України забезпечити термінове доопрацювання цього Закону до його підписання, з урахуванням таких пропозицій:

запровадити більш дієві компенсатори для бізнесу за рахунок джерел держбюджету: ПДВ, податку на прибуток, акцизів;

передбачити розстрочку по сплаті за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а не введення заборони нарахування по цих місцевих податках;

дозволити органам місцевого самоврядування встановлювати пільги зі сплати місцевих податків та зборів посеред бюджетного року без застосування регуляторних процедур;

запровадити механізми компенсації втрат доходів місцевих бюджетів відповідно до статті 142 Конституції України, частини 1 статті 27 Бюджетного кодексу України.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: