20:05, 08 Липня 2018

Порошенко на Волині: «Росія маніпулює трагічним минулим українців та поляків»

Після невдачі прямого наступу на територію України російський агресор вдається до маніпуляцій зі спільним трагічним минулим українців та поляків, тому питання Волинської трагедії треба вивести з політичної площини і передати науковцям – таку позицію щодо українсько-польського діалогу висловив Президент України Петро Порошенко під час візиту на Волинь.

Гарант долучився до заходів із вшанування пам’яті українців – жертв польсько-українського конфлікту 1943-1944 років у селі Гончий Брід Ковельського району 8 липня.

Президент розповів, кому насправді вигідне «вбивання клину між українським та польським народами»,а один з очевидців кривавих подій на Волині  закликав українську та польську владу повернути мир та злагоду у стосунки між українцями та поляками.

«Моя позиція як Президента та Верховного  головнокомандувача Збройних Сил України, позиція українського народу і Української держави чітка і однозначна, особливо беручи до уваги жахливий досвід російської агресії на сході нашої держави – будь-який злочин проти мирного населення  ніколи не має бути виправданим. Ми всі схиляємо голову перед пам’яттю українських і польських жертв Волинської трагедії, рішуче засуджуємо скоєні проти українців і поляків злочини і засуджуємо тих, хто їх скоїв. Сильна позиція держави і народу полягає в тому, щоб знайти в собі сили визнавати помилки минулого, усвідомлювати їх справжні причини для того, щоб не допустити їх в майбутньому», – звернувся він до волинян.

На його переконання, Україна та Польща мають бути гранично обережними та уважними щодо оцінок та висновків, щоб не сталося так, що через декілька десятиліть вже наші нащадки змушені були б аналізувати помилки і знову шукати шляхи до порозуміння. Документи, за його словами, ляжуть в архіви, політичні промови забудуться, а біль, образи та необережно роз’ярена політиками ворожість може залишитися. Тому усім треба бути дуже відповідальними.

Гарант наголосив, що українську та польську історію мають уважно вивчати історики та науковці, об’єктивно, зі знанням, інформуючи суспільство про висновки.

«А що буде, коли історію почнуть вивчати політики? Що буде, коли на історичній неправді і брехні почнуть грати свою брудну гру ті чи інші політичні сили для того, щоб рейтинги собі підвищити? Я переконаний, що ми цього не маємо допустити», – вважає Петро Порошенко.

Саме тому, за його словами, держава рухається шляхом домовленостей, досягнутих з президентом Республіки Польщі Анджеєм Дудою. Він нагадав про символізм святкування 25-ї річниці Незалежності України, коли під час військового параду, де світ побачив  новостворені ЗСУ, українських воїнів, які зупинили найбільшу на континенті військову машину. Тоді поряд з Президентом України стояв Анджей Дуда.  Тоді два президенти домовилися, ці домовленості були продовжені під час зустрічі у Харкові у грудні минулого року.

«Ми домовилися: історикам –і історичне, науковцям – наукове, а політики мають працювати на людей і дивитися в майбутнє, а не намагатися тягнути з вогню в полум’я історії. Я впевнений, що ми цього не дозволимо», – зауважив Президент.

Він зазначив що нині, на початку 21-го століття Україна знову змушена відстоювати незалежність, суверенітет, територіальну цілісність. Кожен клаптик української землі ми маємо захистити і повернути під український прапор, тому зараз першим пріоритетом України є ЗСУ, які мають бути добре навченими та озброєними. Це, як переконаний Петро Порошенко – головна запорука української незалежності.

Росія, за словами Президента, веде проти України, Польщі та всього світу війну для того, щоб нав’язати свій «русскій мір». Вона спробувала це зробити спочатку проектом «Новоросія», який був знищений, тому що українці об’єдналися та його зупинили спільними зусиллями.

«Сьогодні, зрозумівши, що прямий наступ неефективний, іншими методами війни є маніпулювання питаннями спільного минулого, аби зокрема вбити клин між польським та українським народами, і лише міцне стратегічне партнерство між Україною і Польщею стане найкращою потужною відповіддю агресивній політиці Кремля. Українсько-польський діалог на тему болісних сторінок минулого в умовах триваючої російської агресії повинен  бути максимально виваженим. Драматичний польсько-український конфлікт 40-их років 20-го століття є дуже складним питанням нашої спільної історії, тому воно має бути виведене зі сфери політики і передане на розгляд вчених», – відзначив Президент.

Україна та Польща сьогодні мають вести спільне наукове дослідження історичного минулого, щоб не передавати  у спадок молодим українцям та полякам міфів про трагічні періоди спільної історії і не дозволити конфліктам минулого роз’єднувати майбутнє. На думку Петра Порошенка – це майбутнє у єдиній родині європейських народів, куди повертається Україна. Сьогодні, за його словами, це демонструють, прощаючи та просячи пробачення, вшановуючи жертв трагедії та славлячи спільних героїв, засуджуючи злочини і не допускаючи повторення причин, що їх породили. Україна і Польща мають творити майбутнє нової Європи.

Гарант розповів, що на питання європейців «А що ми можемо зробити для України?» під час саміту ЄС, який відбудеться у понеділок, він відповідатиме: «Ви маєте бути сильними і єдиними і демонструвати солідарність з Україною, тоді ми всі переможемо».

Свідок подій польсько-українського конфлікту 1943-1944 років Володимир Янко розповів, що мешкає у селі Майдан, що неподалік від села Гончий Брід. До війни поряд розташовувалося село Діброва, де проживали поляки. Поляки та українці до війни жили у мирі та дружбі, не було жодного насильства чи погроз. За словами свідка, гітлерівські загарбники зробили все для того, щоб посварити ці два народи і їм це вдалося. У січні 1944 року поляки з Гончого Броду напали на Майдан і від їхніх куль загинув батько чоловіка. Відтоді минуло 75 років, і, як переконаний свідок трагічних подій, потрібно все зробити для того, щоб повернути злагоду і дружбу між польським та українським народами. Володимир Янко закликав українську та польську владу зробити все для того, щоб у стосунках українців з поляками панували мир та злагода на усі часи.

 

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: