15:41, 20 Вересня 2019

Подорож до ЄС: скільки коштів потрібно мати при собі українцям на кордоні

Велика сума готівкою, банківська картка чи інший документ: скільки коштів потрібно мати з собою для того, аби безперешкодно перетнути кордон з країнами Європейського Союзу, досліджувало інтернет-видання «Волинь Online».

Безвізовий режим між Україною та ЄС діє вже понад два роки, з 11 червня 2017 року. За цей час понад два мільйони громадян України відвідали країни ЄС та Шенгенської зони, здійснивши 33 мільйони поїздок. За даними Держприкордонслужби, 34 % з них скористалися авіасполученням, решта ж перетинали кордон через автомобільні пункти пропуску, найбільше – з Польщею (35 %), Угорщиною (12 %), Румунією (12 %) та Словаччиною (7 %). За даними європейського проекту «Frontex» торік до Європи не впустили 57 593 українців. Майже 23 тисячі відмов були через неможливість підтвердити мету своєї поїздки. 15,5 тисяч стосувалися грошей – українці не змогли підтвердити, що в ЄС їм буде за що перебувати. Ще п’ять тисяч відмов стосувалися через перевищення терміну перебування в Шенгенській зоні. Одна особа могла отримати відмову з кількох причин. У відсотковому відношенні від загальної кількості мандрівників обсяг відмов не перевищував 0,5 %.

Втім, досі існують міфи про те, що на кордоні потрібно мати при собі великі суми грошей, без яких іноземні прикордонники просто відмовлять у в’їзді на територію ЄС.  Нагадаємо, Україна межує з чотирма країнами-членами ЄС: Польщею, Словаччиною, Угорщиною (які також входять до Шенгенської зони) та Румунією (не входить до Шенгену).

Для в’їзду на територію країн ЄС за безвізом, громадяни України повинні показати офіцерові прикордонної служби дійсний біометричний закордонний паспорт. Додатково вас можуть попросити надати документи щодо мети та умов запланованого перебування. Це можуть бути квитки на літак на наступний рейс або для повернення в країну походження, бронювання житла, запрошення, якщо метою поїздки є приватний чи службовий візит, запрошення на конференцію, виставку або на інші заходи, підтвердження про зарахування вас для участі у курсах, тренінгах або мовних курсах тощо. Якщо подорожують неповнолітні діти, то особу, яка їх супроводжує, можуть попросити надати додатково заяву від осіб, що мають право опіки над дитиною (зазвичай, батьків), про їхню згоду на виїзд дитини за кордон.

Також можуть запитати щодо підтвердження наявності достатніх коштів для фінансування запланованого перебування. Докладні вимоги європейських країн щодо наявності коштів у осіб, які в’їжджають на їхню територію, наведені у відповідних нормативних документах. Варто зауважити, що окремі країни не мають вимог щодо фіксованої суми коштів (наприклад, Австрія, Люксембург та Кіпр), деякі країни встановили символічні суми (до прикладу, Угорщина – 1000 форинтів (трохи більше 3 євро) на кожен в’їзд), деякі – суми у розмірі понад 40 євро на день (Румунія – 50 євро на день перебування).

Відповідно до Статті 6 Шенгенського кодексу про кордони «Засоби для забезпечення життєвих потреб оцінюються відповідно до терміну та мети перебування, взявши за основу витрати на проживання та харчування у відповідних державах-членах за середнім рівнем цін на недороге проживання, помножені на кількість днів перебування.

Визначення достатніх коштів для забезпечення життєвих потреб може здійснюватися на основі готівкових коштів, дорожніх чеків та кредитних карток, які є у наявності у громадянина третіх країн. Якщо передбачено національними законодавствами, також заяви-зобов’язання та – у випадку перебування громадян третіх країн у осіб, що їх запрошують, – гарантії від запрошуючої особи, можуть відповідно до національного законодавства вважатися доказами наявності достатніх засобів для забезпечення існування».

Для тих громадян України, які перетинають кордон з Республікою Польща, діють такі вимоги, передбачені розпорядженням МЗС Польщі від 2015 року: наявність 300 злотих, якщо термін перебування в країні не перевищуватиме чотири дні;  75 злотих на кожен день, якщо термін перебування перевищуватиме чотири дні. Особи, які в’їжджають на територію Польщі у рамках туристичного туру, як учасники спортивних змагань, на лікування у санаторних закладах, зобов’язані мати 20 злотих на кожен день перебування, але не менше 100 злотих загалом або відповідну суму в іншій валюті.  Іноземці, які в’їжджають на територію Польщі з метою початку або продовження навчання, участі в довготривалих наукових дослідженнях, повинні мати не менше 1086 злотих на перші два місяці перебування або аналогічну суму в іншій валюті.

Якщо ви перетинаєте кордон зі Словаччиною, ви повинні мати з собою 56 євро на день перебування в країні. До цієї суми входять: 30 євро за проживання, 4 за сніданок, по 7,5 – за обід та вечерю, 7 – на кишенькові витрати. Якщо вартість проживання іноземця у Словаччині частково покрита, цей факт враховується під час в’їзду. Крім того, замість фінансових ресурсів іноземець може пред’явити при в’їзді завірене відділом поліції запрошення.

Для тих, хто подорожує в Угорщину, необхідно мати з собою 1000 форинтів (понад три євро) на кожен в’їзд. Для підтвердження того, що ви маєте достатньо коштів для перебування в Угорщині, можете продемонструвати угорську чи іноземну валюту або безготівкові кошти (наприклад, чеки, кредитні картки і тому подібне); дійсний лист-запрошення від громадянина Угорщини, іноземця, який має посвідку на проживання або дозвіл на поселення або юридичної особи, якщо особа, яка вас запрошує, заявляє, що покриє витрати на ваше проживання, медичне обслуговування та повернення на батьківщину. Офіційна згода міграційних органів повинна додаватися до листа; підтвердження бронювання та оплати житла за допомогою туристичного агентства (ваучер) тощо.

Українці, які перетинають кордон з Румунією з метою туризму, візитів, ділової, культурної чи наукової діяльності, гуманітарних чи медичних цілей, повинні довести, що володіють сумою з розрахунку 50 євро на день, але не менше 500 євро на весь період перебування в країні або мають аналог цієї суми в іншій валюті. Також потрібно пред’явити  документи, які підтверджують мету та умови поїздки.

Отже, як можна легко переконатися, не існує однакових вимог для в’їзду в усі країни ЄС щодо наявності коштів. Окрім готівки, як доказ фінансової спроможності туриста, прикордонники приймають картки міжнародних платіжних систем, а вимог щодо наявності будь-яких довідок з банку в ЄС не існує. Відсутність у подорожуючого готівки сама по собі також не може бути єдиною причиною відмови у перетині кордону.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: