11:42, 25 Травня 2018
Податківці повідомляють про схеми маніпуляцій із податками
На обслуговуванні у Львівському управлінні Офісу ВПП ДФС перебувають платники податків з іноземними інвестиціями західних областей, в тому числі Волинської. Для ведення своєї діяльності ці підприємства залучають позики в іноземній валюті від своїх інвесторів. При цьому, залучені позики не повертаються через що у підприємств накопичуються курсові різниці, які впливають на визначення сум податку на прибуток.
Про схеми мінімізації податку доходів нерезидентів та специфіку роботи з великими платниками податків з іноземними інвестиціями на брифінгу розповіла начальник Львівського управління Офісу ВПП ДФС Нонна Багмет.
Варто зазначити, що у разі виплат відсотків по залучених позиках, передбечено оподаткування доходів в порядку і за ставками визначеними нормами Податкового Кодексу. Відповідно до норм Податкового кодексу України будь-які виплати з доходу резидента або постійного представництва, виплачені на користь нерезидента або його уповноваженої особи оподатковуються за ставкою у розмірі 15 %.
З метою встановлення ризиків щодо повноти сплати такими підприємствами податку з доходів нерезидентів при виплаті процентів за користування позикою, Львівське управління Офісу великих платків Державної фіскальної служби протягом 2017-2018 років направило 25 запитів до іноземних компетентних органів про отримання податкової інформації. Основними країнами, де зареєстровані нерезиденти-інвестори, є Кіпр та Велика Британія.
За результатами аналізу встановили, що ряд підприємств здійснюють маніпулювання нормами законодавства, а саме встановили випадки неправомірного застосування пониженої ставки податку з доходів нерезидентів, оскільки нерезиденти не були фактичними (бенефіціарними) отримувачами доходів у вигляді процентів.
Фахівці Львівського управління Офісу ВПП проаналізували декілька відповідей від компетентного органу Великої Британії та встановили, що підприємство-нерезидент з Кіпру переуступило кредитну угоду, укладену з великим платником, що обслуговується у Львівському управлінні, нерезиденту Великої Британії. Продаж кредитної лінії відбувається, щоб зменшити ставку податку з доходів нерезидентів з 2 % до 0 %. Хоча норми Конвенції містять застереження з цього приводу, а саме: положення цієї статті не застосовуються, якщо головною метою є передача боргового зобов’язання та одержання переваг цієї статті шляхом цієї передачі. Тому, враховуючи вищенаведене, платник повинен застосовувати ставку податку з доходів нерезидентів 15 %.
Ще один приклад ухилення платників від оподаткування. Згідно відповідей компетентних органів країн, з якими укладено договори про уникнення подвійного оподаткування, встановили непоодинокі випадки, що нерезиденти в яких були залучені кошти платниками, які знаходяться на обліку у Львівському управління Офісу ВПП ДФС, мали укладені кредитні угоди з іншими нерезидентами або мали генеральні доручення для повного управління (слідує, що повинно бути зареєстроване «Представництво»). З цього випливає, що доходи, які виплачуються на користь нерезидента, оподатковуються за ставкою 15 %. Податковий кодекс передбачає можливість застосування пониженої ставки податку з доходів нерезидентів тільки у разі виплати доходу його бенефіціарному власнику, а не особі, яка має право на отримання доходу, але фактично є тільки посередником щодо такого доходу.
Фахівці Львівського управління Офісу ВПП ДФС провели співбесіди з платниками щодо неправомірності застосовання пониженої ставки податку з доходів нерезидентів — 2 % замість 15 % та подання уточнених декларацій з податку на прибуток. Вживаються заходи для організації перевірок.
Залишити відповідь