22:16, 18 Квітня 2024
Освітяни Володимирської громади обговорили питання реформування старшої профільної школи
У міській раді відбулась нарада освітян присвячена реформуванню старшої профільної школи у Володимир-Волинській громаді. У засіданні за круглим столом узяв участь міський голова Ігор Пальонка, а також керівники закладів загальної середньої освіти, професійної освіти, коледжів і профільних структурних підрозділів міськвиконкому.
Про це повідомляють на сайті міста Володимира.
На початку наради міський голова Ігор Пальонка зазначив, що освітня реформа в державі продовжує впроваджуватись, тож ця галузь у громаді має йти в ногу з часом, відповідаючи сучасним викликам. Рішенням сесії у липні 2022 року була затверджена перспективна мережа та визначено ліцей імені Олександра Цинкаловського, як заклад освіти у Володимир-Волинській громаді, який стане профільним (академічним) ліцеєм.
Завдяки підтримці Шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (SALAR International) майбутній володимирський профільний (академічний) ліцей імені Олександра Цинкаловського увійшов до переліку 25-ти загальноосвітніх навчальних закладів України, де вже наступного 2024/2025 навчального року будуть апробовуватися нові освітні моделі. З 2025 року ці заклади стануть менторами для пілотних академічних ліцеїв, які почнуть впроваджувати профільну середню освіту для перших випускників 9-х класів за програмами НУШ.
Загалом відповідно до Закону «Про повну загальну середню освіту» у вересні 2027-го має завершитись підготовка до реформи профільної середньої освіти. Тож до цього часу уже створять мережу академічних та професійних ліцеїв.
Більш детально бачення уряду щодо реформування профільної середньої освіти представив директор Володимирського педагогічного фахового коледжу імені Агатангела Кримського Микола Савельєв. До слова, очолюваний ним заклад також серед учасників пілотного проєкту МОН і його представники брали безпосередню участь в розробці дорожньої карти впровадження реформи на рівні закладів фахової освіти.
Питанню участі ліцею громади в пілотному проєкті реформи старшої школи була присвячена доповідь начальника відділу освіти управління з гуманітарних питань Наталії Митошоп. Вона, зокрема, пояснила, що мета реформи старшої школи не тільки надати знання, але й допомогти школярам обрати напрямок, за яким вони хочуть навчатися. Зрештою випускник 9 класу має зробити вибір – академічний ліцей чи професійна освіта. Для ефективного навчання має бути створена нова культура закладів освіти й нове освітнє середовище, де будуть навчатися учні приблизно одного віку.
За словами заступника міністра освіти і науки України Андрія Сташківа, ті школи, які будуть готові і дадуть згоду на пілотування, що розпочнеться уже з 1 вересня 2024 року, отримають додаткову підтримку у вигляді матеріального забезпечення та методичного супроводу. До пілотування залучать бажаючих учнів, які мали б вчитися 11 років, натомість вчитимуться 12. Відтак МОН розглядає варіанти бонусів для цих учнів, аби довше на рік навчання стало для них перевагою. Зокрема, пропонується варіант зарахування таких випускників одразу на другий курс до закладів вищої освіти. Учні старшої школи зможуть обрати профіль та частково – предмети для вивчення.
Директор ліцею імені О. Цинкаловського Олександр Романюк зауважив, що Міністерство освіти й науки ставить перед академічними ліцеями головне завдання – створення умов для формування індивідуальної освітньої траєкторії кожному учню, яка повинна враховувати їх потреби та бачення майбутньої професії.
В академічних ліцеях формуватимуть фіксовані класи для вивчення загальних предметів. А для опанування дисциплін з обраного профілю будуть створені міжкласні групи. Крім того, у старшій школі скоротять кількість предметів. Якщо зараз діти вивчають 17 предметів, то після реформи їх залишиться не більше 11-12.
Насамкінець обговорили можливості та виклики створення профільного (академічного) ліцею у 2024 році. Зокрема йшлося про те, що перші кроки на шляху до реформи старшої школи потрібно зробити вже у цьому році, оскільки однією з умов створення академічного ліцею у Володимир-Волинській громаді є те, що у 10-12 класах має бути не менше як 450 учнів, а це 150 учнів, об’єднаних у 5 класів на одній паралелі.
Тому невдовзі необхідно прийняти рішення про закриття набору до 10-го класу у всіх закладах загальної середньої освіти громади, окрім ліцею ім. О. Цинкаловського. У підсумку, більшість учасників наради погодились із необхідністю винесення цього питання на чергове засідання виконавчого комітету Володимирської міської ради. Також наголошувалось, що з цим питанням не можна зволікати, адже планування роботи у наступному навчальному році вже розпочалося в усіх закладах освіти громади.
Залишити відповідь