19:22, 15 Березня 2023

Освітній галузі Волині цьогоріч бракує 250 мільйонів гривень

Шляхи розв’язання проблеми нестачі фінансування під час засідання обговорили члени постійної комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів та цінової політики спільно з керівниками профільних структурних підрозділів облвійськадміністрації.

Про це повідомляють на сторінці Волинської облради у «Фейсбук».

Приводом для розгляду питання стали листи-клопотання від Заболоттівської, Затурцівської та Головненської спецшкіл із проханням компенсувати з обласного бюджету брак асигнувань на виплати педагогічним працівникам. Йдеться про надбавки і доплати обов’язкового характеру, а також матеріальну допомогу на оздоровлення та щорічну винагороду. Задекларована на цей рік додаткова потреба фонду заробітної плати лише цих трьох освітніх установ перевищує шість мільйонів гривень.

Голова бюджетної комісії Орест Маховський зазначив, що ситуація має системний характер, оскільки цьогоріч, як і минулого року, обсяг освітньої субвенції для області зменшили на 10 %. Загальна сума незабезпеченості закладів освіти обласної комунальної власності сягає майже 33 млн грн.

«Тому, нам спільно належить визначити, яким чином вирішувати проблему – шукати додаткові ресурси в обласному бюджеті, або запропонувати інші варіанти, в тому числі й пов’язані з оптимізацією мережі закладів та штатних структур», – обґрунтував актуальність розгляду питання голова комісії.

Депутат Ярослав Матвійчук зауважив, що обласна рада не може залишити освітян без повної оплати праці в такий непростий час, а невиплата обов’язкових надбавок може бути оскаржена у суді. Головна освітянка області Наталя Матвіюк повідомила, що управлінням освіти і науки ОВА на адресу Міністерства освіти надіслано лист з проханням збільшити обсяг освітньої субвенції для області.

Натомість позаштатна радниця голови Волиньради з питань освіти Людмила Плахотна висловила сумнів, що таке клопотання міністерство задовольнить.

«В цілому незабезпеченість освітньою субвенцією по області становить 250 мільйонів і стосується, переважно, закладів середньої загальної освіти. Чого дійсно забракне, то це коштів на виплату педагогічним працівникам 100 % матеріальної допомоги на оздоровлення у червні, а також 100 % щорічної винагороди у жовтні. Проблему ж обов’язкових доплат цілком можливо буде вирішити за рахунок перерозподілу коштів між закладами», – впевнена вона.

Члени бюджетної комісії підтримали пропозицію депутата Володимира Бондаря і рекомендували департаменту фінансів ОВА зарезервувати певну суму коштів обласного бюджету на покриття нестачі освітньої субвенції на оплату праці педагогам обласних комунальних закладів.

Підсумовуючи розгляд питання, Орест Маховський зазначив, що Міносвіти і обласній раді, і ОВА надіслало лист з дуже детальним та глибоким аналізом освітньої сфери краю, де зазначили і резерви, за рахунок яких можна розв’язати проблему зменшення обсягу освітньої субвенції.

«Без сумніву, освітян треба підтримати в умовах воєнного стану. Одночасно – це нагода синхронізувати мережу наших закладів освіти з параметрами, за якими і обраховується обсяг освітньої субвенції»,  – констатував він.

Ще одним важливим питанням порядку денного комісії було затвердження звіту про виконання обласного бюджету за 2022 рік. Орест Маховський нагадав, що відповідно до законодавства воєнного стану 1 березня минулого року обласна рада делегувала бюджетні повноваження обласній військовій адміністрації.

«Але стаття 80 Бюджетного кодексу чинна. Вона ж передбачає, що ОВА подає до обласної ради звіт про виконання обласного бюджету, а профільна депутатська комісія здійснює перевірку використання коштів», – повідомив голова бюджетної комісії.

Він також зауважив, що урядовою постановою у період воєнного стану заборонили оприлюднювати на загал більшість бюджетних параметрів, тож їх аналіз провадили, так би мовити, за зачиненими дверима. В результаті обговорення члени комісії рекомендували депутатам затвердити річний звіт про виконання обласного бюджету 2022.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: