16:56, 10 Червня 2021

Очисні споруди «Луцькводоканалу» готуватимуть до капітальної реконструкції

Очисні споруди КП “Луцькводоканал” у селі Липляни збудовані ще у 1973 році. За цей час їх ніхто капітально не ремонтував, тож перебувають вони у незадовільному стані. Протягом минулих десятиліть очисні споруди експлуатували, не здійснюючи при цьому жодних комплексних робіт з оптимізації та поліпшення функціонування систем очистки побутових відходів. Погіршення якості стічних вод і переповнення мулових карт стало наслідком такого ставлення до роботи стратегічно важливих очисних споруд.

Про це повідомляють на веб-сайті Луцької міськради.

Директор комунального підприємства “Луцькводоканал” Віктор Гуменюк зазначив, що нині очисні споруди готують до початку реконструкції. За його словами, багато років працювали над залученням інвестицій на ці цілі. Проект отримав схвальні висновки і дозволи, а також фінансування від Європейського інвестиційного банку та Північної екологічної корпорації НЕФКО . Залучили майже 500 млн грн на реконструкцію систем водовідведення міста та капітальну реконструкцію очисних споруд.

“Це – наймасштабніший інфраструктурний проект за останні три десятиліття, що відбуватиметься на території Луцької громади. Його реалізація не тільки забезпечить гарантоване водовідведення на наступні 40 і більше років, але і дозволить вирішити ряд важливих екологічних проблем”,– наголосив керівник комунального підприємства.

Віктор Гуменюк зазначив, що очисні споруди є цілісною багатоетапною системою очистки побутових відходів, робота якої не зупиняється. “Стоки з осель лучан потрапляють на очисні постійно, проходячи всі етапи очистки. Тому головним завданням, яке постало сьогодні перед підприємством, є здійснення комплексу заходів для переведення очисних споруд в особливий режим роботи. Цей режим передбачає як безперебійну роботу очисних споруд, так і одночасне виконання будівельно-монтажних робіт, передбачених капітальною реконструкцією. Це вкрай складне завдання, яке потребує відновлення цілого ланцюга технологічних процесів і водночас вивільнення систем очисних споруд для їх модернізації. В умовах реконструкції частина обладнання буде поетапно виводитися з використання, а інша частина нестиме подвійне і навіть потрійне навантаження. Наразі ці роботи вже почалися”, – наголосив він.

Зараз здійснюється чистка мулових карт та вивезення мулу у великих об’ємах, відбувається реконструкція радіальних відстійників, коридорів аеротенків, відновлення елементів пісковиловлювачів, насосного обладнання та запірно-регулювальної апаратури. Також для підтримки системи очистки додаються відповідні біологічні препарати.

Внаслідок усіх запланованих дій піднімаються і утилізуються поклади речовин, зокрема біомулу, що накопичувалися на очисних спорудах упродовж десятиліть експлуатації. Очевидно, що ці процеси, серед інших, призводять до збільшення викидів у атмосферне повітря і можуть призводити до їх поширення містом. З метою максимального контролю за станом повітря і мінімізації шкідливих викидів на очисних спорудах КП «Луцькводоканал» проводиться щоденний відбір проб якості атмосферного повітря акредитованою лабораторією «Держпродспоживслужби». Також підприємство у найкоротші терміни встановить метеостанцію з комплектом газоаналізаторів, для того щоб в реальному часі постійно відслідковувати динаміку зміни викидів та якості повітря на очисних спорудах. Це дасть змогу, за необхідності, коригувати проведення певних видів робіт з технічної підготовки до реконструкції, залежно від індикативних показників.

Директор КП “Луцькводоканал” зазначив, що процес технічної підготовки очисних споруд до капітальної реконструкції та їх переведення в особливий режим роботи займе близько одного року. Упродовж цього періоду частина очисних споруд буде повністю виведена з експлуатації, а інша частина прийме на себе посилене навантаження.

У рамках проекту уже до кінця 2021 року планують розпочати реконструкцію чотирьох великих каналізаційно-насосних станцій. Основні ж роботи на самих очисних спорудах, за його словами, планують розпочати уже влітку 2022 року. Після їх проведення кардинально зміниться система роботи. Проектом передбачено, що не буде відкритих мулових карт, а мул спеціальними машинами осушуватимуть у зведених закритих цехах. Процес буде максимально автоматизований.

Початок робіт є великим кроком до успішного результату, завдяки якому Луцька громада однією з перших в країні матиме капітально відреставровані системи водовідведення та повністю оновлені очисні споруди.

Оскільки передбачені роботи потребують капітального впливу і роботи з накопиченими покладами мулу та іншими відходами, КП “Луцькводоканал” посилює обробку діючих мулових карт відповідними хімічними препаратами для максимального зменшення шкідливих випарів з них. Однак, тимчасова поява хвилеподібних неприємних запахів не виключена, оскільки накопичений мул та інші відходи осідали на очисних більше тридцяти років. Зараз ці накопичення піднімають і утилізують, адже це необхідно для якісної підготовки очисних до капітальної реконструкції.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: