20:50, 30 Липня 2020

Обласний бюджет Волині недоотримав понад 27 мільйонів

Підсумки виконання бюджетів аналізували представники обласної влади.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Як виконується обласний  бюджет та місцеві бюджети на Волині? Які економічні проблеми продиктовані або ж загострені карантином?   Як  ведеться медичній галузі в умовах реформування? Це далеко не всі питання, які сьогодні обговорили на спільній нараді обласної ради та облдержадміністрації. Захід ініціювали голова обласної ради Ірина Вахович та керівник бюджетної комісії Михайло Імберовський.

Представництво ОДА на цій нараді – заступник голови Олександр Троханенко, директор департаменту фінансів Ігор Никитюк та керівники управлінь-розпорядників коштів обласного бюджету.  Від облради прийшли голова Ірина Вахович, перший заступник Юрій Поліщук, голова бюджетної комісії Михайло Імберовський, депутати Олександр Омельчук, Анатолій Вітів, Юрій Ройко та Анатолій Грицюк.

Голова обласної ради Ірина Вахович з самого початку закликала всіх до конструктивної розмови та запропонувала заслухати департамент фінансів та розпорядників коштів.

Ігор Никитюк першим вийшов до трибуни та озвучив інформацію про виконання бюджетів.  Він звернув увагу, що рівень виконання річного плану доходів місцевих бюджетів області у І півріччі 2020 року склав 45% (середній по Україні – 44,9 відсотка). Зокрема, у рейтингу областей України за виконанням річного плану доходів зведений бюджет області перебуває на 12 місці, обласний бюджет – на 8 місці.

В цілому по області  надходження загального фонду місцевих бюджетів області (без врахування міжбюджетних трансфертів) за І півріччя цього року склали  2389 млн грн,  що становить 96 відсотків до запланованого обсягу. Забезпечено виконання усіх зведених бюджетів районів та 36-ти бюджетів об’єднаних територіальних громад. Не виконані за власними доходами обласний бюджет (рівень виконання 93,1 відсотка, недоотримано 27,3 млн грн), бюджети міст Ковеля (96,4 відсотка, -7,2 млн грн), Володимира-Волинського (97,4 відсотка, -2,5 млн грн), Нововолинська (97,8 відсотка, -2,1 млн грн) і Луцької ОТГ (90,7 відсотка, -74,8 млн грн), а також бюджети Смолигівської (41,1 відсотка; – 2,8 млн грн), Поворської (79,8 відсотка; -1,1 млн грн), Копачівської (82,1 відсотка; -1,1 млн грн), Ківерцівської (85 відсотків; -5,3 млн грн),  Підгайцівської  (87,4%; -7 млн грн), Голобської (87,8 відсотка; -1,4 млн грн), Заболоттівської (89,3 відсотка;  -687 тис. грн), Шацької (90,4 відсотка; -1,2 млн грн), Прилісненської (91,4 відсотка; -808,8 тис. грн), Любомльської (93,7 відсотка; -1,7 млн грн), Любешівської (95,6 відсотка; -1,3 млн грн), Торчинської (96,7 відсотка;  -486,4 тис. грн), Турійської (98,3 відсотка; -225,9 тис. грн) та Велицької (99,6 відсотка; -11,9 тис. грн) громад.

Відповідні бюджети недоотримали запланованих надходжень по податку на доходи фізичних осіб (рівень виконання в цілому по області 93,1 відсотка; недобір – 116 млн грн), платі за землю (92,9 відсотка; -14,4 млн грн), платі за надання адміністративних послуг (86,4 відсотка; -6,2 млн грн), акцизному податку за пальне (96,6 відсотка; -3,3 млн грн) та орендній платі за майно, що перебуває в комунальній власності (83,1 відсотка; -1 млн гривень).

Основними причинами невиконання плану надходжень податку на доходи фізичних осіб є повне або часткове зупинення діяльності окремими суб’єктами господарювання на період дії карантинних заходів (кількість найманих працівників скоротилась проти відповідного періоду минулого року на 6,9 відсотка). Зокрема, за шість місяців цього року зменшились обсяги перерахованого до місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб у порівнянні з відповідним періодом минулого року 3533-ма податковими агентами – юридичними особами на загальну суму 180,7 млн гривень. У їх числі такі бюджетоутворючі підприємства, як ТОВ «Кромберг енд Шуберт Україна», СП ТОВ «Модерн Експо», ПРАТ «СКФ Україна», ДП «ЛРЗ Мотор», ДП «АСЗ №1» АТ «Богдан Моторс», регіональна філія «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця», КП «Луцьке підприємство електротранспорту» тощо.

Загалом знизились обсяги перерахованого податку на доходи фізичних осіб по підприємствах галузей лісового господарства (-12,9 млн грн, або на 48,7 відсотка), будівництва (-5,2 млн грн, на 14,1 відсотка), промисловості (-8,5 млн грн, на 6,7 відсотка) та транспорту (-2,6 млн грн, на 3,5 відсотка).

З початку поточного року в області залишається контрольованою ситуація із виплатою заробітної плати працівникам бюджетної сфери, забезпечується своєчасне фінансування цих видатків, заборгованість не допускається. Станом на 01 липня 2020 року на зарплату з нарахуваннями з місцевих бюджетів області спрямовано 3 232,7 млн грн або 51 відсоток до планових призначень на рік, що свідчить про належний рівень забезпеченості асигнуваннями відповідних видатків. На вказані витрати використані додаткові ресурси місцевих бюджетів за рахунок розподілу вільних залишків коштів, що утворилися на початок року, у сумі 20,6 млн грн (5,8 % від розподіленої на 01.07.2020 суми), за рахунок доходів, отриманих від перевиконання планових показників – 1,9 млн грн (14,1 % від загальної суми).

Водночас, у цілому по області декларується незабезпеченість асигнуваннями видатків на заробітну плату загальним обсягом 37,9 млн грн, у тому числі в освіті – 30,8 млн грн (з них за рахунок освітньої субвенції – 10,5 млн гривень. Враховуючи, що місцеві бюджети області у лютому цього року отримали додатково 102,4 млн грн освітньої субвенції, у тому числі 18 млн грн – по обласному бюджету, які до теперішнього часу не розподілені, для вирішення питання фінансового забезпечення закладів освіти на місцевому рівні є відповідні джерела.

В ході обговорення питання депутат Олександр Омельчук  зауважив, що одна з фірм, зареєстрованих на Донеччині виграла тендер на будівництво волинських доріг. Депутат цікавиться, в який бюджет це підприємство сплатить податки, оскільки перед тим, прозвучало, що на Волині – суттєве зменшення доходів від ПДФО.  Заступник голови ОДА Олександр Троханенко підтвердив, що є така ситуація. Підприємство, зареєстроване в Сєвєродонецьку виграло тендер на 300 млн грн будівництва в нашій області. Він каже, що податки будуть сплачені, згідно із законодавством.

Анатолія Грицюка бентежить не тільки це, а й рівень освоєння “дорожнього ” бюджету. Депутат  нагадує, що літо 2020 року вже перейшло свій екватор, а з 1 млрд грн, обіцяних Урядом, виділено тільки 335 млн грн і з них освоєно трохи більше 70 млн грн. Крім цього, Анатолій Грицюк цікавився, чому такий низький рівень сплати податків в лісовій галузі.

Олександр Троханенко каже, що проблеми лісівників пов’язані з карантином, бо через нього немає контрактів.

Для Анатолія Грицюка та Юрія Ройка ці аргументи були не переконливі.

Голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Михайло Імберовський дивувався, чому на нараду не запросили очільника ДПА у Волинській області. Він вважає, що спільні наради з фіскальними службами мають проводитися частіше і від них потрібен ефект.

Депутат зауважив також, що не достатньо просто констатувати численні факти карантинних проблем в економіці. Він вважає, що влада повинна рухатися далі та планувати заходи для наповнення бюджету і шукати додаткові джерела. Окреме питання – земля. ОТГ  не доотримали кошти від надходжень земельного податку, бо землі за межами населених пунктів їм досі не передані. Заступник голови ОДА запевнив, що виконавча влада працює в цьому напрямку і до 1 вересня цього року завершить інвентаризацію земель в області.

Перший заступник голови облради Юрій Поліщук підтримує ідею про спільні наради з фіскалами, але пропонує долучати до таких заходів і представників бізнесу, щоби почути про їхні проблеми і пропозиції.

Голова обласної ради Ірина Вахович вважає,що карантин загострив чимало проблем в українській економіці та в бюджетних відносинах. Адже нинішня статистика свідчить про те, що чи не найбільше проблем у тих підприємств, які ведуть чесну бухгалтерію і справно платять всі податки.

Актуальне питання, що потребує вирішення у поточному році – це підвищення рівня фінансування закладів охорони здоров’я в умовах медичної реформи та поширення коронавірусної хвороби. Так, на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я бюджету області на 2020 рік передбачена субвенція в обсязі 39,1 млн грн, що не забезпечує мінімальну потребу для функціонування таких закладів і додатково потребує 18,2 млн гривень. Крім того, на фінансування закладів охорони здоров’я, які надають медичну допомогу за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, і які з 1 квітня 2020 року фінансуються з державного бюджету через НСЗУ, додатково, до рівня минулого року, необхідно 126,1 млн гривень. Ці питання облдержадміністрацією порушені перед Мінфіном, МОЗом та НСЗУ, однак, звернення, які надходять від медичних комунальних підприємств області, свідчать про необхідність активізації роботи управління охорони здоров’я облдержадміністрації із вказаними центральними відомствами на державному рівні.

В.о. начальника управління охорони здоров’я ОДА, депутат облради Людмила Тимощук називає ситуацію катастрофічною.

Є проблеми в психлікарні, де не виплачена зарплата за  частину червня та липень. Є борги перед працівниками Ковельського хоспісу. Як варіант, Людмила Тимощук пропонує знайти резерви для цих виплат в обласному бюджеті, доки не врегулюється питання на державному рівні .

Крім того, вона вважає, що психіатрична служба потребує визначеності   в частині фінансування, особливо надання допомоги тим пацієнтам, які є соціально не захищеними і не мають опіки від родин.

Голова обласної ради Ірина Вахович вважає, що, крім цього, потрібно вивчити питання про ефективність від об’єднання психітричної лікарні з Волинський обласним медичним центром терапії залежностей.

Також, прогнозовано, що в галузі охорони здоров’я до кінця року може не вистачити коштів на оплату енергоносіїв на суму в понад 23,5 млн грн. “Але ми проаналізували, що ті заклади, які мають хороше фінансування з НСЗУ і значно більше, ніж в минулому році, можуть використати їх на оплату енергоносіїв, згідно з нормами Бюджетного кодексу України.  Тоді  заборгованість буде меншою, ніж 13 млн грн. В нас до таких відносяться обласна клінічна лікарня, онкодиспансер центр терапії залежностей”, – зауважила Людмила Тимощук.

Окрім цього, в галузі потрібно 15 млн грн на протипожежні заходи та кошти на співфінансування по програмі “Велике будівництво”.

Тож присутні отримали достатній об’єм інформації для аналізу та пошуку шляхів для вирішення питань.

На наступній нараді детально розбиратимуться з ситуацією в інших галузях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: