19:55, 19 Липня 2019

Нова Верховна Рада і розвиток Волині: як кандидати та партії бачать майбутнє децентралізації

Децентралізація – одна із ключових реформ, що розпочалася в Україні ще п’ять років тому, однак досі не завершилася. Уже цієї неділі українці виберуть собі новий парламент, який буде вирішувати, що робити далі з країною та реформами.

Інтернет-видання «Волинь Online» вирішило дізнатися, чи можна очікувати продовження децентралізації в Україні. Для цього ми проаналізували програми топ-5 партій згідно соціологічних даних Центру Разумкова та програми всіх кандидатів від виборчого округу № 22 (місто Луцьк).

Отже, ми взяли такі партії «Слуга народу», «Опозиційна платформа – за життя», «Європейська Солідарність», «Батьківщина» та «Голос».

У трьох партій ми знайшли чітко про те, що потрібно завершити реформу децентралізації – це у партії «Слуга народу», «Європейська Солідарність» та «Голос».

Зокрема, у програмі «Слуги народу» йдеться «проведемо децентралізацію влади відповідно до європейських норм: передамо максимум можливих повноважень виконкомам місцевих рад, перетворимо державні адміністрації на префектури європейського типу».

«Європейська Солідарність» у своїй програмі зазначає, що «завершення децентралізації і подальше проведення адміністративної реформи наділить громади більшими повноваженнями і коштами для їх реалізації».

У програмі партії «Опозиційна платформа –  За життя» не згадують слово «децентралізація», однак є такі слова «розширення повноважень місцевого самоврядування. Обласні та районні ради отримають можливість створювати  виконавчі комітети, а люди – право на прямих виборах обрати керівників регіональної влади».

У програмі партії «Голос» зазначають, «ми будемо передавати більше повноважень і ресурсів на місця. Закріпимо децентралізацію та новий територіальний устрій у Конституції. Ми перемістимо прийняття рішень якомога ближче до тих, кого вони стосуються безпосередньо. При цьому будемо максимально сприяти подальшому створенню і розвитку об’єднаних територіальних громад. Ми створимо умови для залучення якісних кадрів та ефективного управління на місцях. Ефективна робота місцевих органів влади важлива для щоденного життя людей».

У програмі партії «Батьківщина» ми не знайшли жодних згадок про децентралізацію.

Як проаналізував для нас волинський політолог, професор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, консультант проекту «ПУЛЬС», який Асоціація міст України втілює за підтримки USAID, Валентин Малиновський, «Батьківщина» послідовна у своїй політиці: про децентралізацію і місцеве самоврядування жодного слова:

«Загалом аналіз програм свідчить, що більшість політичних партій не вважають децентралізацію влади, проведення адміністративно-територіальної реформи важливою державною справою. Вони не усвідомлюють важливість і роль місцевого самоврядування в системі публічної влади, як основного інституту громадянського суспільства, головного надавача послуг громадянам», – зазначає експерт.

Для інтернет-видання «Волинь Online» про підтримку реформи децентралізації прокоментувала партія «Слуга народу»:

«Реформу децентралізації підтримає партія «Слуга народу». На цьому етапі триває добровільне об’єднання громад, але у 2020 році цей процес завершиться і ті хто не встиг будуть приєднані чи об’єднанні вже «примусово». Тому не варто втрачати шанс і потрібно відкинути свої особисті та політичні амбіції, щоб провести цей процес добровільно. Наступний етап – це ухвалення закону про ліквідацію таких структур як райдержадміністрації та обладміністрації і утворення виконкомів райрад і облрад. Фактично на цей момент у тих район, де об’єдналися майже всі села в ОТГ існування райдержадмінстрацій є недоцільним. На рівні області виконкоми також зможуть справлятися із функціями облдержадміністрації. Наступний етап це укрупнення районів в областях.  У Волинській області поки що планується три, але потрібно все ж таки чотири. Щодо цього тривають дискусії», – зазначили у Волинському обласному штабі політичної партії «Слуга народу».

Серед 11 кандидатів від Луцька чітко про децентралізацію згадують взагалі лише два кандидати – Павло Данильчук від партії «Громадянська позиція» та Ігор Палиця, самовисуванець, чинний голова Волинської обласної ради.

Кандидат від «Опозиційної платформи» Руслан Бабаханов повторює програму партії в цілому, де йдеться про розширення повноважень місцевого самоврядування, як ми вже зазначали вище. А також Сергій Адамчук говорить про «сприяння розвитку Луцька та розширення його меж за рахунок рівноправного об’єднання з навколишніми громадами».

Як прокоментувала для нас голова партії «Голос» Юлія Клименко, «Голос» повністю підтримує реформу децентралізації:

«За останні п’ять років це була одна з найбільш успішних реформ в країні. Ми почали відходити від ситуації, коли міста повністю залежали від центру. Місцева влада отримала більше автономії, повноважень та фінансових ресурсів. Саме так працює європейська система взаємовідносин між центральною і місцевою владою, якої ми прагнемо в Україні. Важливо зараз не зупинитись, а довести реформу до логічного фіналу. Ми маємо завершити повний перехід на об’єднані територіальні громади, щоб врешті отримати повністю децентралізовану адміністративну систему в країні. Команда «Голосу» також буде ініціювати створення системи префектів, які з центру будуть моніторити законність дій місцевої влади, не маючи при цьому повноважень управляти місцевою владою. Саме за таким принципом мають працювати механізми демократичного контролю», – зазначає очільниця партії.

Як нам сказав у коментарі кандидат Павло Данильчук, чинний депутат Луцької міської ради, тільки зараз є можливість, що Луцьк може стати об’єднаною громадою. Тож в цьому напрямку потрібно ще багато працювати, щоб не одна громада, а більше було охочих об’єднатися з містом. А щодо реформи децентралізації, то є ще дуже багато не прийнятих законів, які потрібні, щоб завершити децентралізацію. Зокрема потрібно вирішити, як та коли закінчиться добровільне об’єднання. Також треба змінити виборчу систему до органів місцевого самоврядування та переглянути питання фінансів на місцях.

Ігор Палиця зазначив, що децентралізація, це коли місто має право розпоряджатися своєю землею, вирішувати, що має будуватися, мати можливість не дозволяти будуватися тим об’єктам, які сьогодні будуються у Києві за великі гроші. Це коли саме місто буде вирішувати, що робити з медицино, а не вичікувати субвенцій, не чекати, чи дадуть субсидій.

Як говорить Валентин Малиновський, у програмах інших кандидатів нічого не йдеться про децентралізацію – одну з визначальних для подальшого розвитку держави реформу, зростання ролі місцевого самоврядування в системі публічного управління.

Як зазначила голова Княгининівської ОТГ, кандидатка від округу № 20 Олена Твердохліб, ніякої загрози в реформах які проводяться в органах місцевого самоврядування, а саме децентралізаційних реформах, немає.

«Як на мене, потрібно було закінчити децентралізацію ще в кінці 2018 року.Люди в селах не розуміють зовсім, що їм дасть об’єднання і ніхто їм не пояснив на практичних прикладах звідки громада може взяти гроші до місцевого бюджету. Це сумно і я для себе знайшла нову нішу для роботи в цьому питанні. Поспілкувавшись з окремими головами сільрад, все ж таки дійшла до висновку, що успіх реформи залежить все таки від окремих людей. У першу чергу, від голови громади, який правильно донесе правдиву інформацію до жителів своєї громади і стане тим, хто надихне їх на зміни і, можливо, і певні ризики, які несуть будь-які реформи. А також згуртує і дасть надію на те, що, коли робити щось разом, то все вийде!», – зауважує кандидатка.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання  «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: