15:25, 08 листопада 2019

На Волині збільшилася кількість мишей та пацюків

Лікарі — епідеміологи констатують, що на території Волині реєструєть велику кількість різних видів мишовидних гризунів, котрі проживають і у польових умовах (полівка звичайна, миша жовтогорла, миша польова) і заселяють житлові та складські приміщення (миша хатня, пацюки).

Про це повідомляє Волинський обласний лабораторний центр.

Всюдисущі гризуни завдають значних економічних збитків та головне – вони переносять збудники багатьох особливо-небезпечних захворювань (чуми, лептоспірозу, туляремії, сказу, лістеріозу, ієрсиніозу, псевдотуберкульозу), створюючи  небезпеку для здоров’я людей і тварин.

За даними обласного лабораторного центру на Волині епідемічна ситуація щодо зооантропонозів залишається нестійкою: майже щорічно реєструються спорадичні випадки ієрсиніозів, туляремії, лістеріозу та небезпечного своїми ускладненнями — лептоспірозу. Епідрозслідування встановило безпосередній контакт захворілих людей з гризунами (після проведення сільськогосподарських робіт, прибирання приміщень, догляді за тваринами, або купанні чи риболовлі).

У  поточному році в області вже зареєстровували ряд зооантропонозів: два випадки  захворювання на ієрсініоз (всі у м. Луцьку) та  три на лептоспіроз (у В.Волинському районі та м. Луцьку), останні спричинені саме перебуванням захворілих осіб на водоймах області.

При відсутності належного лікування особливо лептоспіроз характеризується важким перебігом та наявністю ускладнень. Симптоми проявів хвороби подібні: через 10-14 діб після контакту із водоймою виникали сильні головні болі, висока температура тіла, болі у суглобах і різка болючість литкових м’язів, рідше відмічалась висипка та жовтушність шкірних покривів. Тому, епідеміологи наголошують: для запобігання ускладнень якомога швидше (на 1–2 добу від початку таких симптомів) варто звернутись у медичну установу за місцем проживання.

Лабораторія особливо-небезпечних інфекцій здійснює оцінку епізоотичної ситуації в області на сьогодні дослідили на природно-вогнищеві інфекції понад 230 дрібних ссавців, при цьому у них лабораторно виявили антитіла до збудників туляремії, ієрсинізів та особливо лептоспірозу (у майже 18 %). В цілому, у 45 % досліджених мишовидних гризунів виявили носійство збудників особливо-небезпечних інфекцій.

У жовтні поточного року біогрупа обласноголабораторного центру на території Любомльського району відловила понад 80 мишовидних гризунів. При лабораторному дослідженні у них виявили антитіла до ієрсиніозів, туляремії та лептоспірозу, що підтверджує активність носійства збудників вказаних інфекцій серед дрібних ссавців цієї території.

Враховуючи зазначене, лікарі-епідеміологи обласного лабораторного центру наголошують, що основним методом боротьби з гризунами є дератизаційні заходи. А враховуючи біологічні властивості гризунів, ці роботи потрібно здійснювати у певні періоди року. Саме зараз, коли триває облаштування гризунами своїх місць зимівлі та масове їх заселення побутових, жилих, складських приміщень тощо.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: