11:38, 16 Серпня 2022

На Волині працюють над інтеграцією переселенців у життя місцевих громад

За оцінками фахівців, від 30 до 50 % переселенців лишаться на постійне проживання у тих селах, селищах містечках і містах, де вони нині мешкають. Тому, для комфортнішого життя та розвитку територіальних громад надзвичайно важливо сприяти їх інтеграції. Іншими словами, потрібно зробити все можливе, щоб ВПО стали не гостями, а повноцінними жителями з усіма відповідними правами та обов’язками.

Саме це і є одним із завдань проєкту Волинського Інституту Права, що з червня цього року за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» реалізовується у Володимирській, Зимнівській, Локачинській, Боратинській, Рожищенській, Ківерцівській, Любешівській, Горохівській, Шацькій та Вишнівській громадах.

«Для сприяння інтеграції ВПО у життя тих населених пунктів, де вони нині мешкають, ми спочатку вивчили потреби, проблеми, настрої переселенців та місцевих жителів, а також їхнього взаємовідносини. Все це зробили завдяки серії фокус-груп та анкетуванню. Зібрану інформацію ми опрацювали та зібрали в аналітичні звіти, які презентували до обговорення під час двадцяти діалогових зустрічей», — розповідає керівниця Волинського Інституту Права Ірина Гайдучик.

Протягом липня в кожній громаді відбулося дві таких зустрічі. Одна за участі переселеної та місцевої молоді, а друга для посадовців і решти зацікавлених ВПО та жителів громади. Важливо, що на основі презентованих аналітичних звітів присутні напрацювали рейтинг актуальних проблем та ідеї, що допоможуть переселенцям інтегруватися в життя у нових умовах.

Хоча всі громади різні, але на основі звітів та обговорень можна визначити чотири основні проблеми, які найчастіше згадуються. Це: відсутність роботи, житлові питання, конфлікти на мовному ґрунті та пасивна включеність внутрішньо переміщених осіб в житті громад. Оскільки для їх швидкого вирішення немає належних коштів та й одним рішенням тут нічого не зміниш, то учасники діалогових заходів зосередилися в напрацювання ідей дрібних заходів. Тут мова йде про тренінги з профорієнтації; різноманітні культурно-мистецькі заходи; майстер-класи; екскурсії; зустрічі з представниками влади. Для чого все це потрібно? Власне для того, щоб стати першим кроком для інтеграції переселенців у життя волинських громад.

«У мене такий досвід вперше. Він однозначно позитивний. По-перше, ми креативили, щоб зробити життя в громаді кращим. По-друге, важливо було, що переселенці та місцеві змогли познайомитися. Мені здається, що ми навіть краще зрозуміли одне одного і в тих наших ідеях намагалися, щоб це поширилися й на інших», — ділиться враженнями один з учасників діалогових зустрічей Дмитро.

До слова, найкращі з напрацьованих ідей буде втілено в життя. Зокрема, в найближчі місяці у кожній проєктній громаді буде реалізовано по п’ять заходів, що сприятимуть інтеграції ВПО. За їх анонсами стежте у волинських ЗМІ та на місцевих “Facebook”-групах.

Довідково

Ці активності реалізовані Волинським Інститутом Права в рамках проєкту «Соціальна інтеграція ВПО через розвиток громад у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» у Волинській області», що став можливий завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: