09:14, 01 Серпня 2018

На Волині планують встановлювати біогазові станції

Волинським агровиробникам під час круглого столу розповіли про реалізацію ефективних біогазових комплексів, які стануть невід’ємною частиною альтернативних джерел енергії у майбутньому.

Про це повідомляє департамент агропромислового розвитку Волинської облдержадміністрації.

Захід відбувся 26 липня за ініціативи ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП», підтримки Волинської облдержадміністрації і Департаменту агропромислового розвитку, за участю представників органів влади та агропідприємств.

На Волині сільськогосподарські підприємства уже переходять на альтернативні джерела енергії. Про це повідомив директор департаменту АПР Юрій Горбенко. Зокрема, енергоощадні заходи провели на виробничих потужностях ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» і АПГ «Пан Курчак».

Так, ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» протягом 2014–2015 року вдалось перевести господарські комплекси на твердопаливні котли, які працюють на дровах, щепі та торфобрикетах. Такі енергоощадні заходи дозволяють підприємству щорічно економити майже 3 млн метрів кубічних газу або половину спожитого блакитного палива до проведення енергоефективних заходів. Також встановлено світлодіодне освітлення, яке економить 1 млн Квт електроенергії або майже 2 млн гривень у рік.

У той же час, нова ферма у селі Холопичі Локачинського району птахокомплексу «Губин», що входить до агропромгрупи «Пан Курчак», обладнана двома твердопаливними котлами, які працюють на соломі. Нове устаткування загальною потужністю 5 МВт дозволяє пташнику, у якому утеплені стіни та стеля, економити 500 тис. метрів кубічних газу у рік.

Окрім того, зерносушильний комплекс, зведений у минулому році ТОВ «Агротехніка» АПГ «Пан Курчак» також обладнаний твердопаливними котлами на солому, потужність яких становить 2,5 МВт.

Загалом волинські підприємства АПК наразі використовують 30 котлів на альтернативних видах палива загальною потужністю 27 мВт, що дозволяє щорічно заощаджувати майже 6 млн метрів кубічних газу. Разом з тим, аграріям щорічно потрібно до 2 млн метрів кубічних газу, щоб досушити кукурудзу, соняшник та сою.

Також очільник головного аграрного відомства області розповів про ТзОВ «Салікс енерджі», яке вирощує у Волинській області енергетичну вербу на площі 1451 га. У смт Іваничі ТзОВ «Аванті» (партнер ТзОВ «Салікс енерджі») встановлені 3 котли потужністю приблизно по 0,8 МВт кожен (паливом служить щепа з енергетичної верби), які постачають тепло в райдержадміністрацію, податкову, відділ освіти, дитячий садочок, школу № 1, спортивну школу, будинок школяра, музей, лікарню.

Директор ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» Сергій Шпак розповів про біогазовий комплекс та презентував критерії реалізації успішних проектів біогазових комплексів.

Компанія “Ecodevelop” спеціалізується на будівництві сучасних біогазових комплексів, які перетворюють органічні речовини в електричну і теплову енергію.

Такими органічними речовинами є: відходи сільського господарства (тваринництва і рослинництва), відходи життєдіяльності людини (полігони ТПВ, біологічне сміття, активний мул з очисних споруд), відходи харчової промисловості, спеціально вирощені енергетичні культури. Відходами роботи біогазових комплексів є збалансовані органічні біодобрива, які не руйнують природний екологічний баланс і екологію.

Перший заступник Луцького міського голови Григорій Недопад зауважив, що біогазові комплекси – це дуже перспективні проекти. Він повідомив, що на базі полігону в Брище вже запрацювала біогазова установка, яка видобуває газ.

Також Григорій Недопад зазначив, що міська рада зацікавлена у будівництві біогазової установки для переробки харчових відходів із супермаркетів.

Про досвід інвестицій у біогазовий комплекс за прикладом біогазової станції потужністю 330 Квт/год (с. Бзів Київської області) розповіла к.т.н., комерційний директор ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» Ольга Сидорчук.

Відтак, на базі класичного фермерського господарства побудовано біогазову станцію, яка працює на відходах господарства (гній ВРХ) і кукурудзяному силосі.

Електроенергія реалізується на оптовому ринку електроенергії за «зеленим тарифом», тепло використовується для потреб фермерського господарства, а збалансованими добривами удобрюють поля.

На рік ця станція виробляє: 2640 МВт/год. електричної енергії, 3160 МВт/год. теплової енергії, 9344 тонн твердих добрив (70 % вологості), 18359 тонн рідких добрив (99 % вологості).

Присутніх на круглому столі ознайомили із законодавчою базою, яка регулює відносини в процесі реалізації проектів біогазових комплексів. Адвокат ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» Олена Фінк повідомила, що в Україні встановили «зелений» тариф на електроенергію до 2030 року, який фіксується в євро (для біогазових проектів – 0,1234 євро/кВт год. без ПДВ.

Є гарантований державою покупець електроенергії – Оптовий ринок електроенергії (ОРЕ). Також застосовується надбавка 5–10 % до тарифу при використанні обладнання вітчизняного виробника.

Олена Фінк розповіла, що у розвинених країнах активно використовують досвід кооперування в енергетичній сфері.

В Україні реалізували близько 20 проектів в області біогазової енергетики. Згідно зі Стратегією України до 2020 року в сфері відновлюваної енергетики 11 % енергії в загальній структурі енергоспоживання країни буде вироблятися за рахунок альтернативних джерел енергії. Потенціал ринку біогазових станцій до 2020 року становить близько 950 МВт.

Керуючий Партнер «Moore Stephens – Kyiv» Олексій Яковлев презентував присутнім як підготувати підприємство до участі в інвестиційному проекті з будівництва власної біогазової станції.

Агровиробники зацікавилися темою встановлення біогазових комплексів на теренах області, адже вважають її перспективною у майбутньому. Окремі із них уже мають досвід у будівництві таких комплексів та охоче поділилися ним із присутніми.

Відтак, голова ФГ «Одарочка», що у Вінницькій області, Юрій Щетінін встановлює біогазові установку потужністю 1 МВт. Фермер розповів, що зустрівся із рядом проблем: пошук земельної ділянки та зміна її цільового призначення, розробка проекту, громадські слухання, підключення установки до мережі та інше. Як вирішити проблемні питання підказала агровиробнику Олена Фінк розтлумачивши законодавство.

Інженер з будівництва Гнідавського цукрового заводу Сергій Кошелюк також поділився досвідом. На підприємстві працює тестова біогазові установка, що утилізує жом із цукрових буряків. Працівники підприємства вивчають усі деталі виробництва, оскільки у планах – будівництво біогазового комплексу великих потужностей. Наразі вивчається питанням залишається утилізації відходів роботи установки – збалансованих органічних біодобрив.

Фахівці ТОВ «ЕКОДЕВЕЛОП» запевнили присутніх у підтримці та наданні консультацій з будь-яких питань та висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: