10:23, 16 Лютого 2020

На трансформацію замку в селищі на Волині потрібно 10 мільйонів євро

На реставрацію замку в Олиці необхідно 5 мільйонів євро. Проте, за словами кандидата наук з архітектури Володимира Заболотного, якщо відтворити в самому замку атмосферу часів, коли там панували Радзивілли, то треба відшукати вдвічі більшу суму коштів.


Про це йдеться на сайті Волиньради.

Так, нещодавно обласної ради Ірина Вахович та депутат Олександр Омельчук зустрілися з кандидатом наук з архітектури України Володимиром Заболотним, який вже більше 30 років виношує ідею реставрації замку Радзивіллів в Олиці та відродження селища як історичного, культурного та просвітницького осередку.

Заболотний досить добре знається на питаннях реставрації історичної спадщини та пам’яток архітектури національного значення. В радянські часи він був співробітником державних структур, які виконували такі завдання. Каже, що вже  тоді виникала ідея реставрувати замок в Олиці, оскільки він добре збережений і має багату історію.

Наразі фахівець очолює комерційне підприємство, яке має досвід виготовлення проєктно-кошторисної документації історичних споруд і може забезпечити технічний супровід самої реставрації за готовим проєктом, а також виготовити містобудівельну документацію.

На думку самого експерта, щоби досягти ефективного результату для Олики, як туристичного осередку, потрібно виконати низку робіт. Зокрема, в самому замку можна відновити бастіонні споруди, а не лише відреставрувати екстер’єр. Окрасою містечка була ратуша, яка згоріла в кінці 19 століття. Пан Заболотний вважає, що якби відновити й цю історичну будівлю та торгові ряди, то Олика “заграла би по-новому і більш ефектно”.

За приблизними підрахунками експерта, реставрація самого замку може вартувати приблизно 5 мільйонів євро. Якщо ж ставити більш амбітні завдання та відтворити в самому замку атмосферу часів, коли там панували Радзивілли, то треба відшукати вдвічі більшу суму коштів. Адже, оздоблення залів, живопис, меблі, які можуть створити образ епохи, є дуже коштовними. Володимир Заболотний  переконаний, що саме такі завдання ставили перед собою білоруси, коли відновлювали замок у Несвіжі. Весь проєкт обійшовся нашим північним сусідам у понад 70 млн євро. В цю ж суму входить ще очищення водойми та ландшафтні роботи. На думку пана Заболотного, в Олиці доцільніше робити інтерактивний музей та розвинути інфраструктуру для туристичної привабливості.

Голова обласної ради Ірина Вахович розповіла гостю, що  прийнято доволі амбітну «Обласну програму відродження історико-архітектурної спадщини смт Олика Волинської області на 2019 – 2024 роки», через яку є сподівання залучити державні кошти та ресурси з міжнародних фондів. Волиняни покладають великі сподівання на нову Програму Польща-Білорусь-Україна на 2021-2027 роки і готові визначити розвиток Олики пріоритетним напрямком. Про це говорив директор департаменту економіки та європейської інтеграції ОДА Ігор Чуліпа.

Втім, щоб плекати такі плани, потрібно мати проєктно-кошторисну документацію, а це – вже домашнє завдання самої Волині. Перший крок в цьому напрямку депутати зробили на сесії, підтримавши проєкт рішення Про внесення змін до Обласної програми відродження історико-архітектурної спадщини смт Олика Волинської області на 2019 – 2024 роки.  В програмі передбачили можливості виготовлення проєктно-кошторисної документації на реставраційні роботи в сумі 2,2 млн грн. Залишилося закласти ці видатки в обласному бюджеті.

Володимир Заболотний пояснив, що комплекс проєктних  робіт реставрації такого об’єкту (включно з погодженнями в державних інституціях) може відбуватися та фінансуватися в три етапи.  До виконання окремих проєктних робіт може долучитися й комунальне підприємство “Волиньпроєкт” Волинської обласної ради, керівник якогоАнатолій Доротій також взяв участь у цій робочій нараді.

Київський гість побажав волинянам реалізувати задумане. На його думку в Україні прийшов час, коли за відновленням історичних містечок, можуть бути неабиякі перспективи, в тому числі й як джерел наповнення бюджетів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: