19:07, 13 Лютого 2019

Луцький крадій звертався до ворожки, щоб приховати злочин: Волинь містична. Частина VI

Злодій просив ворожку допомогти приховати злочин, дяк уникнув кари за зґвалтування дівчини, перекладаючи провину на чорта, а міщанці, яка хотіла освятити зілля для чарів, довелося втекти з міста: такі справи розглядали магістрати на Волині під час судових процесів. Документальні свідчення про використання чаклунства збереглися у магістратських та гродських книгах Луцька, Ковеля, Дубно, Олики, Кременця, Вижви та інших міст та містечок великої Волині.  

Рік 1710: луцький злодій звертався до ворожбитів, щоб приховати крадіжку

У 1710 році до Луцького гродського суду вніс скаргу Димерський староста Петро Ласко. Він скаржився на свого слугу Франциска Рогозинського за те, що той украв у Лоска 800 червінців і потім ходив до ворожбитів, бажаючи приховати свій злочин. Слуга викрав цю суму зі скрині господаря. Згодом зникнення значної суми викрили і злодій, аби приховати проступок, звернувся до чарівниці з села Михлин. Втім, у злодія виявили при собі 20 червінців і ще 250 польських злотих у його скрині в Локачах, а самого його віддали до суду.

Рік 1740: в Олиці допитують ворожку щодо пожежі

Допит, отриманий в Олицькому магістраті 9 липня 1740 років від ворожки з села Котів, наводять у магістратській книзі Олики за 1739-1750 роки. Ворожка свідчила про те, що пожежу у місті спричинив підпал, який вчинили ковалі. Коваль Андрій Трофимович виправдовувався, що пожежа виникла сама по собі від іскри.

Рік 1741: дубнівський дячок уникає кари за зведення дівчини і перекладає провину на чорта

У Дубнівському  магістраті звинувачували дячка Григорія Комарницького у зведенні дівчини Катерини Сахнюкової. Дівчина стверджувала, що той пришов до її оселі в селі Птича, коли батько перебував у Вінниці, а мати – у Дубно, вночі, ліг біля неї на ліжку та звів її з розуму намовляннями та звабив, внаслідок чого та згодом народила дитину.

Він виправдовувався від проступку, надавши алібі: насправді дячок ночував в іншому будинку у зачиненому приміщенні (в коморі у селянки Антонючки), не бачив тієї ночі Каськи і не чинив щодо неї жодного ґвалту.

«Але, коли служив дяком у Птичі, то до мене приходила Каська Сахнючківна і приносила горілку, ми пили разом, але жодного тілесного гріху з нею я не вчинив», – пояснював Комарницький.

Бажаючи пояснити, яка обставина могла подати причину до звинувачення,  дячок висловив здогад, що «може біс узяв на себе мій вид і в моїй особі ходив до Сахнюкової сповняти гріх». Суд не взяв до уваги його заяву.  Дячкові сказали засвідчити свої слова присягою, а Катерині Сахнюковій присудив кару за неправдиві звинувачення на адресу Комарницького.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВОЛИНЯНЦІ ВІДРУБАЛИ ГОЛОВУ, ЗВИНУВАТИВШИ У ЧАРОДІЙСТВІ: ВОЛИНЬ МІСТИЧНА. ЧАСТИНА V

Рік 1742: арешт за звернення до ворожки

В Олиці трапилася значна крадіжка у будинку міщанина Павла Савоновича. Для викриття винних він звернувся до ворожки, міщанки Казанихи, а та сказала, що крадіжку вчинили його жінка та її брат, Григорій Чайковський. Справу розглянув магістратський суд, який виправдав звинувачених, а Савоновичу присудив тиждень арешту за те, що він ходив до ворожки. Саму ворожку засудили за неправдиві свідчення до 50 ударів різками.

Рік 1742: дубнівська міщанка та чарівне зілля

З-поміж предметів домашнього побуту, велике значення для лікування хвороб надавали ниткам. У зв’язку з цим набуло знахарського значення веретено. У 1742 році у Дубнівському магістраті у чарах звинувачували міщанку Параску Янушевську, через те, що, прийшовши до церкви у день Маккавеїв, згідно зі звичаєм, для освячення зілля, вона всунула до нього веретено, перев’язане червоною стрічкою. Очевидці стверджували, що бабка святила зілля з веретеном для чарів. Магістрат зажадав від неї пояснення значення веретена, але Янушевська, злякавшись слідства, зникла з міста і не могла бути приставлена до суду. Про це йдеться у книзі Дубнівського магістрату за 1719-1749 роки.

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання  «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: