19:15, 08 Липня 2020

Лікар, який лікує COVID-19: «Це звичайний вірус, на який діє і хлорка, і ультрафіолет, і високі температури»

COVID-19 – це лише новий штам коронавірусу. Попри відсутність імунітету до нового вірусу, більшість пацієнтів хворіють у легкій формі вдома і переносять коронавірус навіть легше, ніж грип.

Про це інтернет-виданню «Волинь Online» розповів лікар-інфекціоніст Євген Дубровський, який працює напряму з COVID-19 в одній із опорних київських лікарень.

Людей настільки залякали різні ЗМІ і влада, що люди переконані, що COVID-19 – це ледь не чума. А насправді це ж ГРВІ?

Так, насправді – це один із видів ГРВІ. Не треба так лякатись, все не так страшно. Covid-19 – це новий штам коронавірусу. Цей новий штам з особливостями, є нюанси. Але це точно не чума, не сибірська язва, африканські гарячки чи інші страшні хвороби. Вже чотири місяці, як ми у цьому всьому живемо, бачимо і можемо спокійно і впевнено це стверджувати. У нас є наказ, згідно якого всі легкі форми можна лікувати вдома. Раніше було якось лячно, ми вели себе обережно та з насторогою: пацієнти надходили у сльозах, перелякані. Ми клали всіх. Дуже швидко зрозуміли, що це непотрібно. Сімейні лікарі прекрасно справляються з неважкими формами на амбулаторному етапі, тому у нас лише середні та важкі форми. Так, це звичайне ГРВІ, але вірус особливий, «б’є» по легенях. Для лікування потрібний кисень. Ті лікарні, які змогли швидко налаштувати постачання кисню, проблем не мають – всі пацієнти одужують швидко. Там, де не вистачає кисню, проблеми будуть.

Сovid-19 не такий вже новий, як нам здається. Були коронавіруси і раніше. На кафедрі інфекційних захворювань захищали дисертацію декілька років тому та довели, що коронавіруси у структурі респіраторних захворювань займають майже 30 %.  І хоча Covid-19 новий штам, однозначно наш організм не такий вже і беззахисний перед ним. Поки не зрозуміло, чи виробляються перехресні антитіла (ред. – антитіла до різних штамів у межах одного підтипу) та чи саме їм завдячувати такій потужній імунній відповіді. Час та глибокі дослідження покажуть реальну картину.

Існують різні ГРВІ і штами грипу. COVID-19 більш небезпечніший за інші – чи такий самий?

Відповісти важко. Треба знаходити правдиву та якісну інформацію за показниками летальності від інших ГРВІ і порівнювати. Самі розумієте, яка в нас статистика. Тому зробити такий аналіз дуже непросто.

Що ми реально бачимо? Молоді здорові люди, які не мають супутніх важких захворювань, Covid-19 переносять спокійно. Навіть легше, на мій погляд, ніж грип. Адже грип – яскраве та відчутне ГРВІ: температура біля 39-40 градусів декілька днів, дуже сильна інтоксикація, потім виснаження. Людина дійсно хворіє. Кожен із нас це на собі перевіряв, і не один раз. Коронавірус навпаки: більшість його переносять дуже легко. Величезне число людей навіть не звертались за допомогою очною – скільки вже друзів, знайомих та всіх інших кожен лікар консультував по телефону. Безсимптомних  форм дійсно дуже багато.

Хто потрапляє в лікарню?  Ті, хто захворів, але мають проблеми ще і хронічні: цукровий діабет, онко, ВІЛ, серцево-судинні хвороби тощо. І так вже людина знесилена, імунітет знижений, а тут ще коронавірус. А якщо на такого самого пацієнта «впав» би кір або важкий штам грипу? Що було би у такому випадку? Я думаю, було б аналогічно. Це моя думка, але довести її дуже важко. Будь-яка серйозна хронічна хвороба, яка підточує імунні захисні сили організму, здатна зробити великі проблеми при зустрічі з респіраторним захворюванням. Нічого тут дивного немає, це звичайний інфекційний процес.

Людям із поганим імунітетом завжди була небезпека отримати ускладнення від грипу чи ГРВІ і навіть померти. Чи правильно, вказувати помер від коронавірусу, якщо людина з діагнозом онкологія, діабет тощо?

Скоріше за все так, тому що, якби у нього не було б коронавірусу, з цим онко, СНІДом, чи гіпертонією, людина можливо прожила би ще якийсь час. Я не кажу, що прожила би дуже багато років, але якийсь час, рік-два, п’ять вона би ще прожила, а коронавірус її добив. Чисто формально, юридично – це правильно. Коронавірус став останньою причиною, яка призвела до фатального наслідку. Але я кажу ще раз і ще раз: якби це був якийсь інший серйозний вірус чи бактерія, наслідки були б такі самі.

Всіх лякають безсимптомними хворими. Безсимптомний – це все ж такий хворий чи інфікований?

Точаться дуже жваві дискусії щодо цього питання. Думаю, називати безсимптомними хворих не дуже коректно. Правильніше – хворі з легкою формою хвороби. Бо коли трохи боліло горло, пропав нюх, чи розвилась слабкість – це теж симптоми. Численні експерти вважають, що безсимптомного носійства не буває ні при грипі, ні при коронавірусі, ні при будь-якому іншому ГРВІ. Це такий варіант, коли людина хворіє без виражених клінічних провів. Але носієм вона не стане. Чи вона заразна чи ні – питання теж є. Деякі кажуть, що вона зовсім не заразна. Але я більше схиляюся до того, що вона все ж таки заразна. Проте є важливий акцент:  хвора людина без клінічних проявів може бути небезпечна лише при близькому контакті: якщо з нею цілуватися, їсти з одного посуду, якщо вона плюватиме в обличчя, тоді можуть бути якісь проблеми. А якщо вона йде собі по вулиці, навіть, якщо вона їде в громадському транспорті, ніякої загрози немає. Інша справа, коли хворий кашляє та чхає навкруги.

Яка зараз летальність від нового коронавірусу?

Летальність офіційно по Україні не перевищує 3 %. Про це постійно свідчать у Міністерстві. У нас в лікарні летальність становить близько 2 %. Цікаво, що ці дані повністю співпадають зі світовими даними. Не потрібно порівнювати з Італією, Іспанією. Бо є всі докази того, що вони списували фатальні ускладнення від хронічних хвороб на коронавірус без підтвердження ПЛР-тестом. У нас такого немає. Ми вносимо в статистику смерть від COVID-19 лише при наявності позитивного ПЛР-тесту. Якщо ні – діагноз буде інший.

Чи відрізняються загалом симптоми COVID-19 від грипу та інших ГРВІ?

Поставити гарантовано діагноз без діагностики майже неможливо. Є всі типові симптоми – лихоманка, інтоксикаційний синдром, кашель, у багатьох є болі у горлі. Є лише один специфічний симптом, який нам допомагає орієнтуватися швидше – десь у кожного третього-четвертого пропадає нюх. Отакого при грипі немає. Ніяких виділень немає з носу, людина спокійно дихає, але, нюх пропадає.

Наскільки залежить зростання кількості виявлених хворих від збільшення кількості тестів, які роблять щодня? І чи не вийде, що якщо протестувати всіх, то вірус взагалі надзвичайно малу кількість ускладнень і летальних випадків?

Звичайно, навіть пан Міністр чітко розповідає, що у березні-квітні ми робили максимум 200-300 досліджень за один день, то зараз 10 000-15 000 в день. Якщо ці цифри порівнювати, то стає зрозуміло, чому таке величезне зростання останній місяць. Але хочу ще акцентувати: переважна більшість виявлених хворих перебувають вдома, а не в лікарнях. Це люди, яким було необхідно зробити ПЛР-тести. Зараз не можна ні на роботу вийти без ПЛР, ні закордон поїхати, ні в лікарню планово неможливо потрапити. Не можна навіть спортивним командам ігри проводити. Без ПЛР зараз неможливо нічого масового робити. Всі перевіряються і з них виявляють невеликий процент. Що ще цікаво, не всі вони отримують результат швидко за один два-дні. Це у лабораторіях приватних один-два дні. Якщо це робити через амбулаторії сімейні, то це робиться десять днів. Коли ми отримуємо цей результат, людина вже здорова. Коронавірус, в середньому, за десять днів проходить. Людина вже здорова, а лише отримала свій, з минулого тижня, результат. Потім вона ще буде чекати десять днів, аби отримати другий тест негативний. Таким чином людина на десять днів повністю «вилітає» із життя, тому що обстеження довго робляться.

Чи можуть ці тести показати помилково інший вид коронавірусу, адже їх декілька?

Я думаю, що ні. Тест системи розроблені чітко на цей штам коронавіруса.  Якби показувало інший вид, то перехресні антитіла точно б реагували, особливо у нас, інфекціоністів. За всі ці роки ми постійно контактуємо з усіма респіраторними вірусами. Перехресні антитіла може і є, але тест-системи їх не бачать.

Який максимальний період людина може хворіти на коронавірус, адже у статистиці щодо області іноді бувають дні, коли не повідомляють про жодного офіційного одужалого, так наче людина хворіє місяцями?

Максимальний період – 10-14 днів. Всі інші нюанси, коли кажуть, що хворіє місяць-два, недоказові. Ми дуже залежимо від лабораторних досліджень. Пацієнти не хворіють більше двох тижнів гостро, а от спірні та сумнівні результати аналізів приходиться бачити часто. Оскільки, ми не маємо можливості перевірити якість та специфічність наборів, з якими працюють лабораторії, то воно так і звучить, що людина хворіє місяць-два по результатам ПЛР. Особисто я неодноразово консультував таких пацієнтів, які довго «хворіють» за аналізами.  І перевіряв в нормальних приватних лабораторіях. ПЛР завжди був негативним. Ніякої довгограючої хвороби не було. Отже, на мою думку, це похибка та неточності деяких тест-систем, а не затяжні хвороби.

Уже банальне питання. Нащо маски, якщо маски не затримують вірус, а так, як люди носять маски в кишені чи в машині возять, аби зайти в магазин – це може ще й певне нашкодити. Під час сезонних епідемій раніше маски рекомендували носити тим, хто має симптоми, а зараз маски змушують носити навіть тих у кого алергія у них.

Так, дійсно, маска затримати вірус не може. Маска може затримати рідину, тому треба розуміти, що маска одягнена на мене особисто, мене не захищає. Вона потенційно може захищати інших від мене. Якщо вірус є в повітрі, він крізь цю маску дуже легко проходить. Для нього – це наче як сито. Коли горіли ліси в Чорнобилі, і всі носили маски, через 5 хвилин на вулиці на зубах вже був пісок. Що таке пісок – його видно неозброєним оком, і що таке вірус. Але одягнена маска захищає інших, якщо я хворий. Якщо кашляю, чхаю. Маска здатна затримати рідину. А вірус у найбільшій кількості виділяється з рідиною. Респіраторні віруси передаються саме повітряно-крапельним шляхом. Акцент на слові крапельним. Тому, якщо людина здорова, не кашляє, не чхає, маска їй геть не потрібна. Це перестраховка до десятого якогось рівня. Одягнути всіх, щоб спіймати невідповідальних осіб. Хворих з кашлем, нежитем, що все рівно йдуть у громадський транспорт, на роботу. І щоб якось цей процент зловити, урядовці вирішили одягати маски на всіх. На мій погляд, це занадто та неефективно. Отже, маска потрібна лише при дуже близькому контакті, коли у людини з носа чи рота може вилітати рідина. Це або людина розмовляє близько і від неї слина бризкає або якщо вона кашляє чи чхає. Варіант, коли людина зберігає дистанцію 1,5-2 метри при розмові, абсолютно допустимий.

А маска може пошкодити? Адже люди носять її багато разів, аби тільки в магазин зайти.

Так, точно нашкодить. Маску потрібно кожні 2-3 години змінювати. Якщо люди носять маски тиждень-два чи місяць, ця маска однозначно не є корисною. На ній накопичуються токсини, навіть не стільки бактерії, як бруд через загазоване та токсичне повітря від вихлопних газів. Вона, як фільтр адсорбує на собі все. А людина ходить і дихає. Ще є і інша негативна причина носіння масок в таку спеку. Це нестача свіжого повітря, особливо актуальна для астматиків, хворих з серцевими та легеневими негараздами. На вулиці, при дотриманні мінімальної дистанції, носіння масок взагалі абсурд.

І як щодо людей, які переконані, що треба носити респіратори, адже респіратор не очищує повітря, яке видихається і яким чином тоді це захист для інших людей?

Респіратори – це лише спецодяг для медиків. Респіратори заборонено носити людям в громадських місцях. Якщо людина заражена і видихає повітря через респіратор – то вірус буде виділятися у повітря більше, ніж через маску. Тому хворим категорично заборонено користуватись респіраторами.

У лікарні виводиться дуже стійка бактерія, яку називають внутрішньолікарняна інфекція. Чи може бути, що люди від постійної дезінфекції всього вдома виведуть собі таку ж саму з часом? Адже зараз постійна пропаганда дезінфікувати руки і приміщення?

Ні. Від надмірного прибирання ніяка інфекція не з’явиться вдома. Внутрішньолікарняні інфекції з’являються там, де є робота з бактеріями, лікують антибіотиками. Переважно, це гнійні відділення хірургії,  септичні центри тощо.  Людина сама собі не може цього зробити в своїй оселі. Від постійного дезінфікування псуються руки. Ці засоби висушують шкіру. У шкірі потім з’являються мікротріщини, туди може інфекція якась потрапити. Десь після громадських місць помити руки – це розумно, а вдома постійно кожні 5 хвилин мити руки – це якась вже параноя.

Що Ви скажете тим людям, які зараз у спеку носять на вулиці і не тільки гумові рукавички?

Люди є різні. Якщо людина не вміє контролювати себе, постійно пхає собі руки в носа або рота, то рукавички мають захистити. Але не ті, які вона постійно носить на вулиці, а ті, які вона одягнула в магазин чи метро, вийшла і одразу зняла. А так, навіщо вони на вулиці?

Зараз, коли літо в розпалі, яскраве сонце. Звичайно, що сам вірус спеки не боїться, він спокійно живе в тілі, температура якого 36,6 і навіть більше, але він дуже боїться ультрафіолету. Сонячні промені вбивають цей вірус, тому на поверхнях на вулиці, на асфальті, на ручках магазинів, вірусу немає, його вбило сонце. Саме цю властивість ультрафіолету вбивати віруси і використовують медики у лікарнях. Наші бактерицидні лампи, ультрафіолетові рециркулятори є надійним засобом захисту на передовій. Згубна дія ультрафіолету на віруси відома вже давно. А чого це раптом коронавірус виділили у щось таке окреме? Хіба це такий звір, на якого нічого не діє? Це звичайний вірус, на який діє і хлорка, і ультрафіолет, і високі температури.  У коронавірусу зовсім немає характеристик для особливої витривалості у навколишньому середовищі.

Щодня влада і більшість ЗМІ нагнітає, що ситуація вкрай важка. Ви ж підтверджуєте, що більшість форм легких. Яка тоді потреба у цьому безкінечному карантині, тим більше влітку, коли навпаки ризик заразитися не такий великий, як в сезон грипу і ГРВІ?

А де ви карантин бачите, якщо чесно? В Україні карантин весь час був умовний. Літаки прилітали із заражених країн, де дійсно хвороба вирувала, а людей під чесне слово залишали вдома… Це не карантин. Адже люди, сидячі вдома, звідки отримають допомогу? Ніхто ж їм не буде додому везти ліки, їжу. Гроші приносити, якщо вони без роботи залишилися. Відповідно, люди мали кудись йти, спілкуватися, мали якісь контакти. Хто більш-менш розумний, мав менший обсяг контактів, хто зовсім безвідповідальний, більше ходили. Ось вам і карантин. Це карантин адаптивний і його роль була лише одна: не дати, аби надходили у лікарню масово хворі, сотні швидких за одну добу. При такому  сценарію медична система рухнула б в мить. Не будемо робити ілюзій. От для цього і був створений карантин перший-другий місяць. Зараз такого жорсткого карантину немає. І слава Богу. Він і не потрібен при теперішній ситуації.

Ви як лікар, який карантин Ви б рекомендували у цій ситуації?

Те, що його немає сенсу робити жорсткіше, то це 100 %. Немає жодного сенсу, причин, щоб його знову вводити хоча б до того рівня, що він був раніше. Це зовсім безглуздо. Я особисто не розумію усіляких страшилок та залякувань. За чотири місяці ми зрозуміли, що це за вірус, ми вже побачили його силу. У нас в лікарні ситуація не погіршилась, важких підтверджених хворих небагато, не збільшилося навантаження, не стало поступати більше хворих.

Але я не хочу, щоб мої слова зрозуміли неправильно і ставились недбайливо до оточуючих. Є групи ризику. Групи ризику є завжди. Вони були і раніше, вони будуть і на майбутнє. Це люди поважного віку, з хронічними захворюваннями, імунними проблемами. Потрібно працювати і всю свою увагу приділити саме групам ризику. У геріатричних будинках, онкодиспансерах, гуртожитках тощо треба перевіряти постійно персонал, не дозволяти відвідування людей кому попало, без обстеження. Потрібно забезпечити такі установи захисними засобами, такими як вентилюючі системи, ультрафіолетові рециркулятори і т.п. Але на всіх одягати маски, закривати громадський транспорт, не впускати людей на роботу – це, просто, нонсенс, абсурд. Тим паче, що країна і так в величезній економічній та соціальній кризі. Наслідки вже жахливі, невже треба ще усугубляти?

Чи потрібно тим, хто одужав дотримуватися карантину, так як нас всіх змушують? У них виробляється імунітет?

Звичайно виробляється. Це дуже легко перевіряється. Достатньо зробити тест на антитіла: якщо вони є, людина більше не вважається хворою чи заразною. Жодного повторно випадку наразі не було. Жоден із моїх пацієнтів особисто та пацієнтів госпіталю не захворіли другого разу.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: