15:35, 15 Травня 2020

Хто власник «луцького шедевру із вибитими вікнами», який продають

Один із найкращих взірців цегляного стилю в Луцьку, розташований у середмісті, продають за 70 тисяч доларів. Будинок у занедбаному стані із вибитими вікнами. Попри те, що будинок розташований на території історико-культурного заповідника, власник обіцяє «посприяти з орендою ділянки та дозволом на реконструкцію».

Інтернет-видання «Волинь Online» дізналося, кому належить ця історична будівля на вулиці Галшки Гулевичівни, 12а, що могла б бути окрасою Старого міста.

Насамперед нагадаємо про історію цієї будівлі.

«Шедевр із вибитими вікнами» у середмісті колись був прибутковим будинком

Відомий волинський краєзнавець Вальдемар Пясецький називає цей будинок «шедевром із вибитими вікнами».

Як пише краєзнавець, земельна ділянка в списку домовласників за 1864 рік записана так: «Вірменський скасований костел і будинки Кришталки». Зараз важко визначити границю між власною землею патріарха родинного клану Кришталків Шльоми-Самуеля й прикупленого ним погосту Вірменського костелу. Можна лише припустити, що будинок не вийшов за межі погосту. На значній земельній ділянці Шльоми-Самуеля від Вірменської до Хлібної вулиці було декілька комерційних дерев’яних будинків. Після смерті власника вони перейшли згідно із заповітом до двох власників, а саме його сина Мушими і внука Лейзора. Цю власність, як і розділ майна між ними, затвердив мировий суд у 1913 році. Дерев’яні помешкання зістарилися, мали занехаяний вигляд, що викликало часті їх перевірки міською управою і польським магістратом. І найбільше зауважень було до будинку, що належав Лейзору Кришталку. То ж не дивно, що він врешті-решт вирішив розібрати дерев’яний будинок і звернуся до магістрату за дозволом замість нього побудувати двоповерховий мурований будинок. Дозвіл отримав, і за один будівельний сезон 1929 року стіни будинку звели.

Напівзруйнована будівля – чи не найкращий взірець цегляного стилю в Луцьку

Вальдемар Пясецький зазначає, що проект будинку для Лейзора Кришталка склав луцький технік М. Бялий. Будинок неотинькований, зведений у популярному для Луцька цегляному стилі.

Як він описує, дім, крім двох поверхів, мав ще вишні кімнати на горищі. Головним фасадом він виходив на безіменний провулок. На фасаді – три осі отворів, на обох поверхах і фронтоні в центрі – двері: на першому поверсі – вхідні, на другому поверсі і фронтоні – на балкон. По боках дверей – вікна. Як вікна, так і двері оточені своєрідними декоративними рамками. Під вікнами на обох поверхах декоративні ніші. Боки будинку обмежено пілястрами: на першому поверсі вони оздоблені нішами, на другому – рустом. Зрізаний трапецієподібний фронтон відділений від стіни другого поверху пишним карнизом. А по його кутах ще круглі вікна на горище – люкарни.

«Але варто зауважити, що фасад будинку Лейзора Кришталка був надзвичайно вишуканим. Це чи не один із найкращих взірців цегляного стилю в Луцьку», – підсумовує краєзнавець.

Хто власник зруйнованого шедевру

Як вдалося з’ясувати інтернет-виданню «Волинь Online», загальна площа будинку 285,4 м. кв., житлова площа – 176,2 м. кв.

Майже 15 років тому, 1 листопада 2005 року, цей будинок придбав Андрухненко Віталій Григорович за 245,088 тисячі гривень. Дата державної реєстрації прав власності на нерухоме майно – 14 листопада 2005 року. Зараз будинок у власності Андрухненко Галини Мефодіївни. Підстава для державної реєстрації права власності – свідоцтво про право на спадщину.

7 травня 2020 року з’явилося оголошення на «OLX» про продаж цього будинку під реконструкцію за 70 тисяч доларів. Оголошення подав користувач на ім’я Сергій. Однак площа в оголошенні вказана 360 м. кв., будинок на 12 кімнат, площа ділянки – 6 соток.

Інтернет-видання «Волинь Online» зателефонувало за цим оголошенням. Відповів ріелтор, який пообіцяв, що перетелефонує власник будинку. Перетелефонувавши на наш номер, власник розповів, що будинок продає не під знесення, оскільки будівля є пам’яткою місцевого значення, а під реконструкцію. Приміщення у будинку, з його слів, треба переплановувати. До будівлі підведені усі комунікації, але наразі опломбований газопровід, відключене електропостачання. Однак відновити їх не буде проблемою. Водночас, ділянка не приватизована та не перебуває в оренді. Приватизувати її, зі слів чоловіка, не дозволяють, оскільки це територія Старого міста. Тому ділянку можна буде лише орендувати. Щодо реконструкції, він повідомив, що вимоги для її здійснення теж особливі, але якщо покупця зацікавить будинок, він готовий «домовлятися та сприяти» в оформленні ділянки. Загальна площа за техпаспортом – 300 метрів квадратних, один поверх будівлі має площу по 120 метрів квадратних. Можна, мовляв, також облаштувати третій поверх (наразі це горище під зруйнованим дахом). Остаточна ціна будинку може бути нижчою за вказану в оголошенні.

За номером, з якого телефонував власник, у пошуку знаходить чоловіка на ім’я Валентин. До слова, за адресою проживання Галини Андрухненко у Любешеві проживає також Андрухненко Валентин Віталійович. Вочевидь, це син Андрухненка Віталія Григоровича, який ще у 2005 році придбав цей будинок.

Галина і Валентин Андрухненко є підприємцями вже довгі роки. Про них відомо, що займаються будівництвом. Зокрема у 2015 році Валентину та Галині Андрухненкам видавали містобудівні умови та обмеження на нове будівництво двох зблокованих триповерхових житлових будинків на вулиці Загородній, 14 у Луцьку (мікрорайон Теремно, поблизу обласного перинатального центру).

Зауважимо, ще сім років тому директор Державного історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» Павло Рудецький зазначав, що власника цього будинка неможливо відшукати.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: