09:12, 14 Грудня 2021

Фінансова децентралізація: як громада на Волині досягла успіху

Днями відбулася виїзна практична сесія під назвою “Децентралізована форма управління територіальною громадою — основа ефективного територіально розвитку”, під час якої делегація з Львівської області завітала на Волинь, зокрема, побувала у Прилісненській громаді.

Про це інформує Волинське регіональне відділення Асоціації міст України.

До колег з Полісся завітали представники посадові особи місцевого самоврядування, депутати Червоноградської міської ради. Очолювала делегацію команда Львівського РВ АМУ.

З загальною інформацією про громаду, її соціально-економічним станом, процесами реформування Прилісненської сільської ради у Прилісненську сільську територіальну громаду присутніх познайомив консультант Волинського РВ АМУ Василь Гром, який і виступив модератором заходу.

На волинській землі присутніх привітала виконавча директорка Волинського ВР АМУ Мар’яна Конончук.

“Специфіка Асоціації міст України полягає у тому, що ми супроводжуємо активний розвиток міст, селищ та сіл”, — підкреслила вона.

Власне, під час зустрічі йшлося про те, що структура менеджменту у громаді є надзвичайно важливою. Якщо є управлінська воля її змінювати, то тоді ТГ працюватиме злагоджено, мов годинник, а продуктивні рішення будуть сприяти накопиченню фінансового ресурсу, а життя в такій громаді буде комфортним.

Очільник громади Ігор Терещенко та його заступник Олексій Гнатюк розповіли детальніше про механізми взаємодії централізованої та децентралізованої форм управління територіальною громадою, розподіл повноважень, функцій та відповідальності виконавчого органу, головних розпорядників бюджетних коштів і одержувачів бюджетних коштів громади, про внутрішню фінансову децентралізацію громади, її переваги та ризики.

Через те, що громада є надавачем послуг, у ній був створений власний комунгосп, щоб забезпечувати потреби мешканців. Також з’явилося власне комунальне підприємство “Прилісненадраресурс”, розробили паспорт надр і виявилося, що у громаді є не тільки запаси бурштину, але й сапропелю, кімберлітових трубок з алмазами. Зробили безплатні ліцензії для розробки надр, що у Прилісному порадили зробити колегам з Львівщини.

Також є комунальне підприємство, яке опікується лісом, громада отримує й кошти від збору дикоросів. Таким чином, завдяки фінансовій децентралізації та ефективному управлінню по суті узаконили те, що і так належить громаді та здійснили облік своїх ресурсів.

“Не бійтеся віддавати повноваження” та “Не можна отримати, не вклавши”, — ці дві тези були чи не основними, під час візиту гостей з Львівщини на Волинь.

Фінансова децентралізація торкнулася сфери оптимізованої освіти та медицини, у керівників цих закладів з’явилося завдяки економії чимало вивільнених коштів для поточних потреб. Очільники самі вирішують, що потрібно для їхніх закладів, звісно, повсякчас відповідаючи перед громадою та законом.

“Система має бути гнучкою, в залежності від громади”, — переконаний консультант Волинського РВ АМУ Василь Гром.

Також під час візиту гості побували у школі у селі Городок та гімназії у селі Карасин. Перша вразила гостей зимовим садом та екзотичними мешканцями, а друга — тим, що з’явилася усього за рік поруч зі старою школою.

Саме тут представники Червоноградської територіальної громади обмінялися досвідом роботи закладів бюджетної сфери в умовах повної децентралізації як розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, з організацією бухгалтерського обліку і фінансової звітності.

Гості з Львівщині були приємно подивовані здобутками Прилісненської громади та спілкуванням з практиками фінансової децентралізації саме всередині громади. Вони були вражені, що у сільській місцевості можуть бути такі об’єкти.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: