15:30, 05 Грудня 2022

Долар по 40 гривень: як довго ще зможе триматися курс і про які ризики варто пам’ятати

Курс гривні останнім часом радує українців своєю відносною стабільністю. Навіть численні запуски ракет агресором, які викликають багатогодинні перебої з електрикою, водою та мобільним зв’язком, не мотивують громадян в більшості своїй нарощувати купівлю валюти. І це має своє відображення у вартості долара в Україні.

Про це розповідає фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький.

Якщо у вересні-жовтні готівковий курс долара сягав навіть 42-43 гривень, то у листопаді ситуація стабілізувалася і валюта балансувала на рівні 40 гривень за долар, і цей показник є актуальним і сьогодні.

Однак не все так райдужно, як може здатися на перший погляд. Ситуація на валютному ринку за умови накопичення негативних факторів може помітно змінитися. І ці ризики, до речі, були враховані урядом при розрахунку держбюджету на 2023 рік. Чиновники прогнозують, що наступного року курс долара в середньому становитиме 42,2 гривні, а до кінця наступного він може перевищити 45 гривень за долар.

Серед таких ризиків є можливе загострення ситуації на фронті. Також агресор може продовжувати бити по енергетичній системі нашої держави, що впливатиме не лише на громадян, але і на можливості бізнесу, у тому числі експортерів, нормально працювати, а це буде призводити до сповільнення бізнес-активності, зменшення надходження валютної виручки, подальшого зменшення ВВП та збільшення рівня безробіття.

Окрім того, наступного року дефіцит держбюджету буде близько 35 мільярдів доларів, які треба буде частково позичити, а частково домовитися про отримання грантової допомоги. Однак, якщо міжнародна підтримка буде затримуватись, то уряд буде змушений продовжити “друк” гривні для фінансування критичних видатків, а це провокуватиме  зростання інфляції та збільшення пропозиції гривні на валютному ринку, що, у свою чергу, буде тиснути на вартість долара.

Звісно, станом на зараз бігти і закуплятися готівковою валютою на останні гроші не треба. Але для тих, хто бажає скористатися ситуацією та зберегти власні заощадження від інфляційних ризиків, є ряд достатньо ефективних інструментів.

Зокрема, це можливість покласти кошти на гривневі депозити під 15-18 % річних або придбати військові облігації, дохідність яких досягає 19 відсотків.

Щоб захиститися від ризику девальвації гривні, є можливість скористатися запровадженими інструментами від Національного банку, а саме конвертаційними валютними депозитами за гривню від 3 місяців, а також можливістю купити валюту за офіційним курсом за 36,6 гривень під депозит від 6 місяців. Такі послуг вже пропонують багато банків і вони починають набирати все більшої популярності.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: