19:21, 31 Березня 2023

Депутати Луцькради виступили проти створення спеціалізованого державного підприємства у лісовій галузі

Відповідне звернення до Кабінету Міністрів України щодо недопущення подальшого розгляду проекту Закону України «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України»» ухвалили сьогодні, 31 березня, депутати міської ради під час чергової сесії міської ради.

Про це повідомляють на веб-сайті Луцької міськради.

Коротко про суть звернення депутатам розповів директор департаменту містобудування, земельних ресурсів та реклами Веніамін Туз.

“Створюється державне акціонерне товариство, яке буде керувати лісами. Проблеми не було б, якби у законі не звучало, що керівництво здійснюватиметься і комунальними лісами. Тобто будуть перекриватися наші повноваження. Ми не матимемо жодного стосунку до лісів нашої громади, якщо цей закон ухвалять. Навіть дозволи з очищення чи проріджування лісу буде видавати не місцеве самоврядування”, – наголосив Веніамін Туз.

«Луцька міська рада, як орган місцевого самоврядування, який діє від імені Луцької міської територіальної громади, звертається з приводу питання, яке на цей час стало особливо актуальним для усіх органів місцевого самоврядування нашої країни.

На офіційному сайті Державного агентства лісових ресурсів України (Держлісагенство) 13.12.2022 у розділі «Проекти регуляторних актів» оприлюднено проект Закону України «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства “Ліси України”», яким пропонується визначити особливості утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України».

Разом з тим, вивченням норм зазначеного законопроекту встановили що під приводом створення спеціалізованого державного підприємства у лісовій галузі, відбувається фактичне позбавлення територіальних громад права власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення (частина друга статті 1 та пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень законопроекту), чим порушується ряд конституційних норм, які забезпечують основи функціонування системи органів місцевого самоврядування.

Зокрема, статтею 7 Конституції України визначено, що в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Згідно зі статтею 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади – жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Як зазначено у рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7 – рп/2009, гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає, зокрема, правову та організаційну самостійність; органи місцевого самоврядування самостійно здійснюють владу і вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.

Крім того, у статті 142 Конституції України визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об’єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Таким чином, вважаємо, що проект Закону України «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства “Ліси України”», який розроблений Держлісагенством, порушує конституційні гарантії місцевого самоврядування, позбавляє територіальні громади матеріальної та фінансової основи, знищує результати реформи місцевого самоврядування та свідчить про бажання повернення до часів повної централізації.

Враховуючи вищевикладене, Луцька міська рада просить вжити заходів щодо відкликання зазначеного у зверненні законопроекту та недопущення у подальшому розроблення та розгляду цього та подібних законопроектів, що мають на меті позбавлення територіальних громад права власності, зокрема, і на земельні ділянки лісогосподарського призначення.

Про результати розгляду цього звернення просимо повідомити Луцьку міську раду у визначеному законодавством порядку», – йдеться у зверненні до Кабінету Міністрів України щодо недопущення подальшого розгляду проекту Закону України «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України»».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: