21:20, 23 Липня 2020

Депутати Ковельської міськради звернулися до Зеленського та Разумкова щодо «законопроекту Бужанського»

Обранці міської громади закликають Президента та голову Верховної Ради не допустити перегляду закону про українську мову.

Відповідне звернення ухвалили під час 69 сесії Ковельської міськради 23 липня, повідомляють на веб-сайті Ковельської міськради.

«Ми, депутати  Ковельської міської ради, висловлюємо занепокоєння з приводу намагання здійснити черговий наступ на українську мову.  Так званий «законопроект Бужанського» про відтермінування переходу на українську  в школах, є нічим іншим, як посяганням на засади  державності. Вважаємо, що перегляду закону про українську мову не можна допустити, це призведе до істотного загострення суспільно-політичної ситуації.

“Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна і на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу”. Ці слова належать геніальній поетесі Ліні Костенко, а невтішна перспектива – уже на порозі.

Нагадуємо, що становлення української мови на гідних позиціях пройшло важкий шлях заборон і масових репресій. Усі сфери життя в Україні піддалися насильній русифікації. Здається, ті, хто не хоче, щоб українці розмовляли своєю рідною мовою, щоб Україна відрізнялася від Росії не тільки географічно, а й цивілізаційно, не заспокояться ніколи.

Такими ж були задуми Ківалова-Колесніченка вісім років тому, тепер знову прагнуть викорінити українську мову з різних сфер життя. Депутати Верховної Ради планували розглядати антимовний законопроект нардепа Максима Бужанського №2362 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державною мовою в закладах освіти”, яким фактично скасовується обов’язковий перехід на вивчення державної мови та нівелюється суть законів про мову та освіту. Незважаючи на те, що профільний комітет Верховної Ради України та Міністерство освіти висловилися проти цього законопроекту, його відверто нав’язували до розгляду. Та ще й у дні, коли відзначалася річниця вступу в дію Закону України «Про функціонування української як державної» та 30-та річниця прийняття Декларації про державний суверенітет України, де чітко зазначено, що українська мова є однією з основ нашого суверенітету.

Викликає подив той факт, що у момент, коли з’явилися сприятливі умови для утвердження української мови, її знову намагаються ущемити, зробити мовою меншості. Наші споконвічні вороги століттями русифікували наші землі, бо розуміли, що мова – це душа народу, це те, що визначає нашу самоідентифікацію та приналежність до нації. Коли зникне мова, то не існуватиме і сам народ. Тому проросійські сили так бояться української мови, бо це – непереможна зброя. І зараз вона є частиною захисту України у гібридній війні з країною-агресором – Росією. У нашій державі є чимало невирішених важливих питань в економіці, соціальній сфері, зовнішніх зв’язках, над якими мали б попрацювати нардепи. Але роздмухується мовна тема, і роблять це ті, хто хоче російської відплати за поразку.

Ми, депутати Ковельської міської ради, звертаємося до вас,  проявити громадянську, державницьку та патріотичну позицію і відмовитися від спроб ревізії Закону «Про забезпечення функціонування української мови, як державної» і зосередитися на його неухильному виконанні.

Захист нашої мови – це те, що українці боронитимуть за будь-яку ціну всіма передбаченими законом засобами. Ми закликаємо владу дослухатися до наших вимог і не провокувати громадянське протистояння.

Пам’ятаймо – «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову»», – йдеться у зверненні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: